Nie żyje dwukrotny medalista olimpijski. Spadł z przyczepy

Tragiczne wieści. Czeskie media informują, że zmarł dwukrotny medalista olimpijski w wioślarstwie - Pavel Svojanovsky. Mężczyzna spadł z przyczepy, na której ustawione było podium zawodów.

Pavel Svojanovsky był nazywany "pomnikiem wioślarstwa" ze względu na swoją mocną posturę. Mimo że początkowano podejrzewano, że jest zbyt potężnie zbudowany do tego sportu, zrobił wielką karierę i na zawsze zapisał się w historii czeskiego sportu.

Swój pierwszy poważny sukces odniósł jako 26-latek. W 1969 roku wygrał mistrzostwa Europy w Austrii. Dwa lata później w Kopenhadze wywalczył srebro. W 1972 roku wraz ze swoim bratem zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Na kolejnej olimpiadzie (w Montrealu) dołożył brąz. Na koncie miał też trzecie miejsce mistrzostw świata w Lucernie z 1974 roku.

Ostatnio częściej pojawiał się jako gość na różnych imprezach. Wręczał też nagrody. I właśnie podczas jednego z takich wydarzeń stała się tragedia. W niedzielę 31 marca w Golcovie Jenikovie miał wręczyć nagrody dla laureatom zawodów biegowych. Podczas ceremonii były sportowiec spadł z przyczepy, na której ustawiono podium.

Multimedalista światowych imprez został natychmiast przewieziony do szpitala. Obrażenia okazały się jednak zbyt rozległe i 80-latek zmarł jeszcze tego samego dnia.

Od października 2012 roku Svojanovsky był członkiem zarządu Czeskiego Klubu Olimpijczyków. Po jego śmierci pożegnał go prezes tej instytucji.

"Bardzo mi przykro. Paweł i jego brat byli siłą napędową Czeskiego Klubu Olimpijskiego. To wielka strata dla wioślarstwa i całego czeskiego sportu. Przesyłam szczere kondolencje dla całej rodziny i wszystkich bliskich" - napisał po niedzielnej tragedii Jiří Kejval.