Kiedy play-off PlusLigi? Terminy meczów, zasady rywalizacji o mistrzostwo Polski siatkarzy

Siatkówka
Kiedy play-off PlusLigi? Terminy meczów, zasady rywalizacji o mistrzostwo Polski siatkarzy
fot. Cyfrasport
Play-off PlusLigi. Kiedy grają siatkarze? Daty, terminy meczów.

Zasadnicza część sezonu PlusLigi zbliża się do końca. Już wkrótce osiem najlepszych drużyn rozpocznie rywalizację w fazie pucharowej, która wyłoni siatkarskiego mistrza Polski 2024. Kiedy rozpocznie się play-off PlusLigi? Jaki będzie terminarz i daty meczów? Jakie będą zasady decydującej części rozgrywek? Kiedy poznamy mistrza Polski siatkarzy?

O tytuł mistrza Polski zagrają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Pary ćwierćfinałowe utworzą drużyny z miejsc 1–8, 2–7, 3–6 oraz 4–5.

 

Zobacz także: Losowanie grup siatkarskich turniejów olimpijskich. Kiedy Polska pozna rywali?

 

Zespoły te rozegrają dwa spotkania – mecz i rewanż. Gospodarzami pierwszych meczów będą drużyny, które po fazie zasadniczej zajęły w tabeli niższe miejsce, a rewanżowych starć te, które były wyżej sklasyfikowane po tej części rozgrywek. Zasady będą takie same jak w europejskich pucharach – do kolejnej rundy play-off awansuje drużyna, która wywalczy więcej punktów. W przypadku równej liczby punktów meczowych po rozegraniu dwóch meczów, zwycięzcę rywalizacji wyłoni złoty set.

 

Faza play-off PlusLigi rozpocznie się 10 kwietnia, wówczas zostaną rozegrane pierwsze spotkania ćwierćfinałowe. Mecze rewanżowe zostały zaplanowane na weekend 13–14 kwietnia.

 

Zwycięzcy ćwierćfinałów awansują do czołowej czwórki. Pierwszą parę półfinałową utworzą zwycięzcy rywalizacji w parach 1–8 i 4–5, drugą lepsze drużyny z par 2–7 oraz 3–6. Walka w 1/2 finału odbędzie się na takich samych zasadach jak w poprzedniej rundzie – mecz i rewanż oraz ewentualny złoty set.

 

Pierwsze mecze półfinałowe zostaną rozegrane 17 kwietnia. Drugie starcia zaplanowano na 20 kwietnia.

 

Przegrani w półfinałach będą rywalizowali o trzecie miejsce. Zwycięzcy awansują do finału i zagrają o złoto mistrzostw Polski. W obu przypadkach rywalizacja toczyć się będzie do dwóch wygranych meczów. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej zajął niższe miejsce w tabeli; drugi i ewentualny trzeci mecz zostanie rozegrany na terenie drużyny, która była wyżej sklasyfikowana po zakończeniu fazy zasadniczej.

 

Pierwsze mecze w decydującej rundzie play-off zostaną rozegrane 24 kwietnia. Drugie i ewentualne trzecie spotkania zaplanowano na 27 i 28 kwietnia. Wówczas poznamy mistrza Polski siatkarzy 2024.

 

Play-off PlusLigi 2024:

 

ćwierćfinały ⟶ mecz i rewanż (10/13 kwietnia)
półfinały ⟶ mecz i rewanż (17/20 kwietnia)
mecze o 3. miejsce ⟶ do dwóch zwycięstw (24/27/28 kwietnia)
FINAŁ ⟶ do dwóch zwycięstw (24/27/28 kwietnia).

Robert Murawski/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie