Przewrotka na wagę zwycięstwa. Barcelona wygrała, Lewandowski pauzował

Joao Felix strzela gola na 1:0 dla Barcelony w meczu z Cadiz

Barcelona pokonała na wyjeździe Cadiz 1:0 w meczu 31. kolejki hiszpańskiej La Liga. O zwycięstwie ekipy z Katalonii zadecydował gol przewrotką, którego autorem był Joao Felix. W drużynie trenera Xaviego nie wystąpił Robert Lewandowski, który pauzował za kartki.

Przed tygodniem w starciu z Las Palmas polski napastnik został upomniany żółtą kartką po raz piąty w bieżącym sezonie, co oznaczało dla niego przymusową przerwę.

Najlepszy strzelec Barcelony był jednak tylko jedną z wielu gwiazd Barcelony, których w sobotni wieczór zabrakło w wyjściowym składzie zespołu trenera Xaviego. Na ławce rezerwowych spotkanie rozpoczęli m.in. bohater rozegranego kilka dni temu ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Paris Saint Germain - Raphinha, Ilkay Gundogan, Ronald Araujo, Jules Kounde, Frenkie De Jong, Lamine Yamal oraz Joao Cancelo, który tak jak Polak pauzował za kartki.

Szansę występu od pierwszej minuty dostali m.in. brazylijski napastnik Vitor Roque, Fermin Lopez i Hector Fort.

Bez swoich liderów, oszczędzających siły na rewanżowe starcie z PSG, Barca początkowo nie sprawiała dobrego wrażenia. Miała co prawda znaczną przewagę w posiadaniu piłki, ale niewiele z niej wynikało. Z kolei gracze walczącego o utrzymanie Cadiz przeprowadzili kilka groźnych kontrataków, choć nie przyniosły im one ani jednej stuprocentowej sytuacji.

Piłkarze "Dumy Katalonii" zaczęli zagrażać bramce gospodarzy po pół godzinie gry. W 32. minucie zaskakującym uderzeniem z dystansu z prawej strony boiska Jeremiasa Ledesmę próbował zaskoczyć Fort, ale bramkarz Cadiz zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką. Cztery minuty później było już jednak 1:0 dla gości - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i nieco pechowym zagraniu głową Alexa Fernandeza, futbolówka znalazła się w zasięgu Joao Felixa, który trafił do siatki efektownym strzałem przewrotką.

Jeszcze przed przerwą powinno być 2:0 dla Barcelony. W pole karne drużyny z Kadyksu precyzyjnie dośrodkował Felix, a Sergi Roberto tak zgrał piłkę do Ferrana Torresa, że ten znalazł się w sytuacji sam na sam z Ledesmą. Uderzenie Torresa minęło golkipera gospodarzy, ale za plecami Ledesmy był jeszcze stoper Victor Chust, który wybił piłkę z linii bramkowej.

Na początku drugiej części spotkania zawodnicy trenera Mauricio Pellegrino ruszyli do ataku i kilka razy pod bramką Barcelony zrobiło się gorąco. W 53. minucie Juanmi zdołał nawet pokonać Marca Andre-Ter Stegena po koronkowej akcji swojej drużyny, jednak gol nie został uznany - napastnik Cadiz był na wyraźnym spalonym.

Gdy po godzinie gry na boisku pojawili się Yamal, Kounde i Pedri, gra Barcelony zaczęła wyglądać składniej, a jej ofensywne poczynania częściej przekładały się na sytuacje bramkowe. Najpierw strzał Felixa z bliskiej odległości nieznacznie minął słupek bramki Cadiz, potem w indywidualnej akcji Yamala na koniec zabrakło dokładności, a następnie portugalski skrzydłowy "Blaugrany" trafił z dystansu w słupek. Akcje mistrzów Hiszpanii, choć groźniejsze, nie przyniosły jednak podwyższenia prowadzenia.

W końcowym fragmencie meczu bliski wyrównującego gola dla gospodarzy był rezerwowy Diadie Samassekou. Malijczyk potężnie huknął z ponad dwudziestu metrów w samo okienko bramki Ter-Stegena, jednak Niemiec popisał się kapitalną paradą i uchronił Barcę przed utratą gola.

I jak się okazało - także przed stratą punktów. Wynik już do ostatniego gwizdka sędziego Juana Luisa Pulido nie uległ zmianie. Drużyna Xaviego wywalczyła w Andaluzji trzy "oczka" i utrzymała dystans ośmiu punktów do prowadzącego w tabeli La Liga Realu Madryt, który w sobotę pokonał na wyjeździe Real Mallorca 1:0 po golu Aureliena Tchouameniego.

Za tydzień Real i Barcelona zmierzą się w bezpośrednim starciu na Santiago Bernabeu. Wcześniej obie drużyny zagrają rewanżowe mecze 1/4 finału Ligi Mistrzów - Barca z PSG (wtorek), ekipa z Madrytu z Manchesterem City (środa).

Cadiz - Barcelona 0:1 (0:1)

Bramka: Joao Felix 37.

Cadiz: Jeremias Ledesma - Isaac Carcelen, Aiham Ousou, Victor Chust (84' Lucas Pires), Javi Hernandez - Ruben Sobrino, Alex Fernandez (76' Diadie Samassekou), Ruben Alcaraz, Robert Navarro (77' Darwin Machis) - Chris Ramos (52' Maxi Gomez), Jimenez Juanmi (76' Roger Marti).

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Marcos Alonso, Andreas Christensen (62' Jules Kounde), Pau Cubarsi, Hector Fort (62' Pedri) - Fermin Lopez, Oriol Romeu, Sergi Roberto - Joao Felix (85' Marc Casado), Vitor Roque (62' Lamine Yamal), Ferran Torres (80' Raphinha).