Porażka ZAKSY w ligowym klasyku! Skra bliżej dziewiątego miejsca

ZAKSA rywalizuje o 9. miejsce w obecnym sezonie PlusLigi.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z PGE GiEK Skrą Bełchatów 1:3 w pierwszym meczu o 9. miejsce w PlusLidze. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w środę 17 kwietnia w Bełchatowie.

Premierowa odsłona miała dość wyrównany przebieg. Gra obu ekip trochę falowała – gospodarze przegrywali 8:10, by po chwili prowadzić 12:8, ale rywale znów odwrócili wynik (12:14). O losach seta przesądziły trzy akcje od stanu 22:22. Skutecznie zaatakował Dawid Konarski, błąd popełnili gospodarze, a Mateusz Poręba zamknął seta uderzeniem ze środka (22:25).

W drugiej partii obie ekipy toczyły wyrównaną walkę do stanu 16:16. Później poszła punktowa seria ZAKSY (20:16). Gospodarze grali skuteczniej w ataku, utrzymali przewagę w końcówce, a dwa ostatnie punkty zdobył bezpośrednio z zagrywki Bartosz Bednorz (25:18).

Po serii wygranych akcji goście wypracowali sobie punktową zaliczkę na początku trzeciej odsłony (6:10). Gospodarze gonili wynik, złapali kontakt (16:17), ale popełnili kilka kosztownych błędów. W końcówce siatkarze PGE GiEK Skry utrzymali przewagę. Asa posłał Ilija Petkow (19:22), później po zagrywce Bartosza Bednorza i ataku Aleksandra Śliwki było 22:23, dwa ostatnie punkty kędzierzynianie podarowali rywalom błędami własnymi (22:25).

W czwartym secie, po wyrównanym początku (9:9), przewagę uzyskali bełchatowianie (11:14). ZAKSA znów goniła wynik, ale bełchatowianie w końcówce utrzymywali punktową różnicę. W ważnym momencie asa posłał Dawid Konarski (17:20), punktowy blok Bartłomieja Lemańskiego dał Skrze piłkę meczową, a po chwili Ilija Petkow zamknął mecz punktową zagrywką (19:25).

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (18), Dmytro Paszycki (13), Łukasz Kaczmarek (13) – ZAKSA; Dawid Konarski (14), Bartłomiej Lipiński (14), Mateusz Poręba (12), Bartłomiej Lemański (10) – Skra. MVP: Mateusz Poręba (8/12 = 67% skuteczności w ataku + 3 asy + 1 blok).

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Jakub Szymański, Bartłomiej Kluth, Daniel Chitigoi, Andreas Takvam. Trener: Adam Swaczyna.
Skra: Mateusz Poręba, Grzegorz Łomacz, Adrian Aciobanitei, Bartłomiej Lemański, Dawid Konarski, Bartłomiej Lipiński – Benjamin Diez (libero) oraz Wiktor Nowak, Przemysław Kupka, Ilia Petkow, Pierre Derouillon. Trener: Andrea Gardini.

mecze o 9. miejsce w PlusLidze:

2024-04-14: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE GiEK Skra Bełchatów 1:3 (22:25, 25:18, 22:25, 19:25)
2024-04-17: PGE GiEK Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (środa, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport).