Wzniecono ogień olimpijski! Igrzyska w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami

Inne
Wzniecono ogień olimpijski! Igrzyska w Paryżu zbliżają się wielkimi krokami
fot. PAP
Za nami oficjalna ceremonia wzniecenia ognia olimpijskiego

Za nami oficjalna ceremonia wzniecenia ognia olimpijskiego w greckiej Olimpii. Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się za dokładnie 101 dni - 26 lipca.

We wtorek 16 kwietnia odbyła się ceremonia wzniecenia ognia olimpijskiego w greckiej Olimpii, kolebce igrzysk. Uroczystość, która odbędzie się 101 dni przed początkiem najważniejszej sportowej imprezy czterolecia, zainauguruje tradycyjną sztafetę, której finałem 26 lipca będzie zapalenie znicza olimpijskiego w Paryżu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Znamy skład reprezentacji Polski na MŚ. "Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej"

 

Na oficjalnej ceremonii pojawili się między innymi prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu, burmistrz stolicy Francji Anne Hidalgo i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach.

 

Po rozpaleniu pochodnia trafiła do Stefanosa Ntouskosa, czyli greckiego mistrza olimpijskiego z Tokio w wioślarskiej jedynce. Rozpoczął się zatem 11-dniowy grecki etap tradycyjnej sztafety z ogniem olimpijskim. 

 

26 kwietnia w Atenach ogień zostanie przekazany organizatorom igrzysk w Paryżu, "przenocuje" na terenie francuskiej ambasady w stolicy Grecji, by nazajutrz wyruszyć w podróż do państwa-gospodarza imprezy na pokładzie trójmasztowego statku "Belem".

 

8 maja ogień olimpijski dotrze do Marsylii. Jej wybór nie jest przypadkowy, gdyż ok. 600 roku p.n.e. została ona założona przez greckich osadników z Fokai, a w trakcie tegorocznych igrzysk będzie miejscem rywalizacji żeglarzy.

 

Ceremonia powitania ognia olimpijskiego w Starym Porcie na południu miasta zainauguruje francuską część sztafety, w której może wziąć udział nawet 150 tysięcy osób. 68 dni później - 26 lipca - jej finałem będzie zapalenie znicza paryskich igrzysk, które potrwają do 11 sierpnia. Zmagania paralimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.

Andrzej Adamiec/Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie