System Wideo Replay wkracza do ORLEN Superligi

Piłka ręczna
System Wideo Replay wkracza do ORLEN Superligi
Fot. materiały prasowe
System Wideo Replay wkracza do ORLEN Superligi

Po ponad półtora roku testów rozmaitych systemów, Superliga sp. z o.o. podjęła decyzję o wprowadzeniu technologii wideoweryfikacji w meczach ORLEN Superligi. Już od półfinałowych spotkań fazy PLAY-OFF, sędziowie będą mogli korzystać z systemu wideoweryfikacji (VR), który ma wspomagać ich pracę. Pierwsze mecze z nowym rozwiązaniem już w najbliższą sobotę i poniedziałek.

System VR będzie wykorzystywany od obecnego sezonu w trakcie wszystkich meczów półfinałowych, finału oraz spotkań o brąz fazy PLAY-OFF. Jego zastosowanie nie ograniczy się jedynie do ligowych rozgrywek, technologia będzie również obecna podczas wszystkich meczów Final4 ORLEN Pucharu Polski kobiet i mężczyzn rozgrywanych 3-5 maja w Kaliszu. Umowa na wykorzystanie technologii VR została podpisana na cztery lata.

 

- Decyzja o wprowadzeniu systemu powtórek (VR) do rozgrywek ORLEN Superligi jest odpowiedzią na globalne trendy w sporcie i stanowi kolejny krok w profesjonalizacji piłki ręcznej w Polsce. To naturalny krok w rozwoju. Praca nad wysokim poziomem prowadzenia zawodów przez arbitrów to ważny obszar zarówno dla Superligi sp. z o.o. jak i Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Dotyczy to zarówno obszarów szkoleniowych, jak i nowych rozwiązań technologicznych - mówi Komisarz ORLEN Superligi, Piotr Łebek.

 

ZOBACZ TAKŻE: Oto rywalki reprezentacji Polski! Z nimi zagrają na mistrzostwach Europy 

 

Dzięki VR, możliwa będzie weryfikacja kluczowych momentów meczowych, m.in. takich jak: pełne przekroczenie linii bramkowej przez piłkę , zdobycie bramki w regulaminowym czasie gry, niebezpieczne i niesportowe zachowania poza zasięgiem wzroku sędziów, w przypadku wątpliwości poprawna identyfikacja zawodników, którzy otrzymali czerwone kartki, weryfikacja innych skomplikowanych akcji boiskowych, w których bierze udział kilku zawodników, błąd zmiany, symulowanie oraz sytuacje mające wpływ na grę w ostatnich 30 sekundach meczu.

 

- Bardzo się cieszę, że ORLEN Superliga zdecydowała się na wdrożenie systemu VR, który jest obecny na najważniejszych imprezach mistrzowskich i w najlepszych ligach świata. Handball to coraz szybsza gra. Nowe technologie bardzo się przydadzą w precyzyjnej ocenie sytuacji boiskowych - mówi dyrektor ds. Rozgrywek ZPRP, Mirosław Baum.

 

Wprowadzenie Video Replay jest kolejnym, ważnym krokiem w kierunku zapewnienia jak największej rzetelności rozgrywek. To również istotne uzupełnienie trwającego od 2021 cyklu szkoleń dla sędziów i delegatów w ramach programu „Elite 2023”, mającego na celu podniesienie poziomu i ujednolicenie linii sędziowania w meczach ORLEN Superligi.

 

To nie jedyna nowość technologiczna. Od sezonu 2024/2025, w rozgrywkach ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet wprowadzone zostanie obowiązkowe korzystanie przez wszystkie kluby w trakcie wszystkich meczów ligowych z elektronicznego systemu żądania czasu (tzw. buzzer). System będzie zsynchronizowany z tablicą wyników, dzięki czemu po jego skorzystaniu przez trenerów automatycznie zostanie zatrzymany czas gry i uruchomiony sygnał dźwiękowy informujący o czasie dla drużyny. Buzzery zastąpią wykorzystywane dotychczas zielone kartki. Elektroniczny system żądania czasu umożliwi m.in. dokładniejsze mierzenie czasu gry: zredukowanie ryzyka błędów tablicy lub opóźnień w przyznaniu drużynie czasu.

 

Superliga Sp. z o.o. jest spółką zarządzającą najwyższą klasą rozgrywkową piłki ręcznej w Polsce – ORLEN Superligą i ORLEN Superligą Kobiet, odpowiadającą za prowadzenie rozgrywek, sprzedaż praw medialnych i scentralizowanych praw marketingowych.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie