Wielki powrót do Orlen Superligi!

Piłka ręczna
Wielki powrót do Orlen Superligi!
fot. PAP
Paweł Dudkowski w akcji.

Po ośmiu latach Śląsk Wrocław ponownie zagra w Orlen Superlidze. Zespół trenera Bartłomieja Koprowskiego pokonał w niedzielę MKS Wieluń 32:17 (18:10) i zapewnił sobie na koniec sezonu pierwsze miejsce w centralnej lidze.

Sytuacja Śląska przed niedzielnym meczem była prosta: wystarczyło zdobyć choćby jeden punkt w starciu z MKS Wieluń we własnej hali, aby zapewnić sobie awans do ekstraklasy. Zadanie wydawało się tym łatwiejsze, że rywal zamykał tabelę centralnej ligi (drugi poziom rozgrywkowy).

 

ZOBACZ TAKŻE: Oświadczenie klubu reprezentanta Polski. "Już nie zagra"

 

„Absolutnie nie jesteśmy niczego pewni. Olbrzymi stres jak przed każdym meczem. Ta liga mocno się sprofesjonalizowała i każdy może wygrać z każdym. W pierwszym meczu z Wieluniem prowadziliśmy do przerwy ośmioma golami i wydawało się, że jest koniec emocji, a nagle zrobił się remis. Wygraliśmy wtedy, ale było nerwowo. Z otwieraniem szampana jeszcze się wstrzymujemy” – przyznał w rozmowie z PAP jeszcze przed spotkaniem prezes Śląska Wojciech Granowski.

 

Wrocławscy szczypiorniści nie zawiedli i w wypełnionej hali Orbita pewnie zwyciężyli 32:17. Samo spotkanie i awans do ekstraklasy odbywały się pod hasłem „Powrót Króla”, co miało nawiązywać do przeszłości, kiedy Śląsk był nie tylko jednym z najlepszych zespołów w kraju, ale też w Europie. Wrocławski klub to m.in. 15-krotny mistrz Polski i finalista Pucharu Europy (dzisiejsza Liga Mistrzów) w sezonie 1977/78. Gwiazdą Śląska w tamtych czasach był jeden z najlepszych, a przez wielu nawet najlepszy, zawodników w historii polskiej piłki ręcznej – Jerzy Klempel (m.in. król strzelców igrzysk olimpijskich w Montrealu i Moskwie oraz mistrzostw świata w 1978 i 1982).

 

„Gdzie nie graliśmy, tam byliśmy przedstawiani jako 15-krotni mistrzowie Polski i to sprawiało, że rywale się na nas specjalnie mobilizowali. Coś na zasadzie: „można mieć słaby sezon, ale jak się wygra z Śląskiem, to jest sezon udany”. Śląsk mocno podupadł w ostatnich latach, ale legenda pozostała i to się dało odczuć. "Teraz tę legendę odbudowujemy” – skomentował Granowski.

 

Prezes wrocławskiego klubu zdradził, że organizacyjnie do gry w ekstraklasie zaczęli się już przygotowywać w styczniu, ale cały plan powrotu do elity zrodził się znacznie wcześniej.

 

„Sześć lat temu zaczęliśmy pracę w Śląsku i wówczas powiedziałem, że mamy plan, który zakłada, że za pięć, sześć awansujemy do ekstraklasy. Mamy fajny zespół, fajny sztab trenerski a organizacyjnie do awansu przygotowywaliśmy się już od kilku miesięcy. Organizacyjnie powinniśmy ekstraklasę dźwignąć, finansowo, co jest bardzo ważne, też powinno się udać. Wyzwaniem będzie poziom sportowy. Przeskok z centralnej ligi do ekstraklasy będzie ogromny” – dodał prezes Śląska.

 

Jednym z kluczowych zawodników wrocławskiego zespołu jest Paweł Dudkowski, który znalazł się na liście rezerwowej powołanych na majowe konsultacje reprezentacji Polski. Konrad Cegłowski to natomiast jeden z najskuteczniejszych zawodników rozgrywek na zapleczu ekstraklasy. Granowski zdradził, że prace nad wzmocnieniem zespołu już trwają.

 

„Niektórzy nasi zawodnicy grają w piłkę ręczną, ale też jeszcze normalnie pracują. Mają rodziny na utrzymaniu, kredyty i teraz musimy ich wyjąć z tego środowiska i włożyć w tryb treningów zespołów superligi. W tym trybie pogodzenie gry i pracy jest niemożliwe. Oni muszą chcieć zrobić ten przeskok. Z drugiej strony mamy już dopięte kontrakty z zawodnikami z superligi, którzy chcą tu przyjść. Spadek po roku byłby katastrofą. Ale na razie świętujemy awans” – powiedział po zwycięskim meczu Granowski.

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie