Koniec fenomenalnej serii Bayeru! Atalanta górą w finale Ligi Europy

Atalanta BC wygrała Ligę Europy.

Atalanta BC triumfatorem Ligi Europy w sezonie 2023/2024! W środowym finale w Dublinie podopieczni Gian Piero Gasperiniego pokonali Bayer Leverkusen 3:0. Wszystkie bramki dla "Orobici" zdobył Ademola Lookman. Tym samym dobiegła końca imponująca seria meczów bez porażki drużyny mistrza Niemiec. Licznik zatrzymał się na 51 spotkaniach.

Początek gry bezdyskusyjnie należał do ekipy z Bergamo. Piłkarze Atalanty zepchnęli rywali do defensywy i szukali szans na strzelenie gola. Jedną z nich wykorzystali w 12. minucie. Prawą stroną boiska popędził Davide Zappacosta. Włoch płasko zagrał piłkę w pole karne. Tam znalazł się Lookman. Nigeryjczyk uwolnił się spod opieki Exequiela Palaciosa i posłał futbolówkę do siatki. Atalanta zasłużenie wyszła na prowadzenie.

Zespół z północy Italii nie poprzestał na tym. W 26. minucie padła bramka na 2:0. Ponownie w roli głównej wystąpił Lookman. 26-latek przejął piłkę przed polem karnym, minął obrońcę Bayeru i oddał precyzyjny strzał w róg bramki Mateja Kovara. Po tym golu tempo gry nieco się uspokoiło. Drużyna z Bergamo kontrolowała przebieg gry i nie pozwoliła "Aptekarzom" na stworzenie większego zagrożenia pod bramką Juana Musso.

Tuż przed przerwą na 3:0 mógł jeszcze trafić Charles De Ketelaere. Na posterunku był jednak czeski golkiper Bayeru. Po upływie pierwszych 45 minut zawodnicy Atalanty mieli nad przeciwnikami dwa gole przewagi.

Piłkarze Bayeru niejednokrotnie udowodniali w tym sezonie, że potrafią wychodzić z opresji. Dlatego wydawało się, że po zmianie stron podopieczni Xabiego Alonso ruszą do ataku i zaczną odrabiać straty. W ich poczynaniach ofensywnych brakowało jednak konkretów. W 59. minucie gry po centrze Jeremiego Frimponga z woleja uderzał Amine Adli, ale Marokańczyk nieczysto trafił w piłkę.

Hiszpański trener mistrza Niemiec próbował wprowadzić zmiany, które wpłynęłyby na obraz gry. Na boisku pojawili się Robert Andrich i Adam Hlozek. W końcu jednak nadeszła 76. minuta, kiedy to marzenia Bayeru o zwycięstwie definitywnie zostały pogrzebane. Po raz trzeci do siatki w tym meczu trafił Lookman. Podawał Gianluca Scamacca, a Nigeryjczyk pewnym strzałem pokonał Kovara.

"Aptekarze" szukali jeszcze gola honorowego, lecz bezskutecznie. Atalanta w znakomitym stylu wygrała finał Ligi Europy i sięgnęła po pierwsze w historii klubu trofeum międzynarodowe. Natomiast Bayer przegrał po raz pierwszy od 51 spotkań. Kapitalna seria dobiegła końca. Przypomnijmy, że tegorocznych zwycięzców Bundesligi czeka jeszcze finał Pucharu Niemiec, w którym zmierzą się z FC Kaiserslautern.

Atalanta BC - Bayer Leverkusen 3:0 (2:0)

Bramki: Lookman 12, 26, 76