Ogromne odszkodowanie dla rodziny Michaela Schumachera. To pokłosie skandalu

Moto
Ogromne odszkodowanie dla rodziny Michaela Schumachera. To pokłosie skandalu
Fot. PAP
Ogromne odszkodowanie dla rodziny Michaela Schumachera. To pokłosie skandalu

W kwietniu zeszłego roku niemiecki tygodnik "Die Aktuelle" opublikował wywiad z Michaelem Schumacherem. Jego treść została jednak wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Rodzina legendy Formuły 1 pozwała wydawcę gazety. Niewiele ponad rok później proces dobiegł końca. Bliscy kierowcy otrzymają wysokie odszkodowanie.

Przypomnijmy, że pod koniec 2013 roku Schumacher uległ wypadkowi na nartach we francuskich Alpach. Siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 długo przebywał w śpiączce. Od ponad dekady legendarny kierowca wyścigowy przechodzi rehabilitację. Jego stan zdrowia jest jednak owiany tajemnicą. Do przestrzeni publicznej przedostają się jedynie szczątkowe informacje. Niemieckie media w większości przypadków szanują prywatność rodziny i nie szukają sensacji. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne punkty Milana Pawelca w juniorskich mistrzostwach świata 

 

Inaczej postąpił "Die Aktuelle". Sfabrykowana rozmowa z Schumacherem ukazała się w wydaniu z dnia 15 kwietnia 2023 roku. "Pierwszy wywiad", "Światowa sensacja" - tak brzmiały duże napisy na okładce. Co prawda dziennikarze tabloidu poinformowali, że za "wywiadem" stoi AI, ale zrobili to jedynie drobnym drukiem. W tekście pojawiły się informacje, jakoby 55-latek potrafił przejść samodzielnie kilka metrów i wciąż walczył o powrót do sprawności. 

 

Na reakcję rodziny kierowcy nie trzeba było długo czekać. Schumacherowie pozwali Funke Mediengruppe, do której należy tabloid. W międzyczasie pracę straciła redaktorka naczelna gazety. Teraz niemieckie media poinformowały, że proces się zakończył się. Bliscy legendy Formuły 1 otrzymają 200 tysięcy euro odszkodowania. 

 

Michael Schumacher to jeden z najlepszych kierowców w historii Formuły 1. W królowej motorsportu ścigał się w latach 1991-2006 oraz 2010-2012. Na swoim koncie ma siedem tytułów mistrza świata (tyle samo ma Lewis Hamilton). Po wypadku z 2013 roku Niemiec ani razu nie pojawił się w przestrzeni publicznej. Ponadto do mediów nie dostało się żadne zdjęcie z jego procesu rehabilitacji. 

Mateusz Tudek/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie