3:0 na inaugurację! Polscy siatkarze pewnie pokonali reprezentację USA

Polska wygrała z USA w pierwszym meczu VNL 2024.

Polska pewnie wygrała z USA 3:0 w pierwszym meczu tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy. Obie drużyny nie wystąpiły w tym starciu w swych najsilniejszych składach, ale Amerykanie sięgnęli po głębsze rezerwy. W kolejnym meczu turnieju w Antalyi Polacy zagrają w czwartek z Kanadą.

Na początku spotkania minimalną przewagę mieli Amerykanie. Polacy odrobili straty, a w środkowej części seta uzyskali przewagę (16:13). Siatkarze Stanów Zjednoczonych jeszcze złapali kontakt (19:18), ale później poszła punktowa seria Polaków, a skutecznie w tym fragmencie zaprezentował się Karol Butryn (24:18). Rywale obronili się w czterech akcjach, gdy udaną serię w polu serwisowym zanotował Patrick Gasman. Aleksander Śliwka zamknął seta mocnym atakiem (25:22).

Set numer dwa to efektowne otwarcie Polaków (4:0, 8:3). W dalszej części tej odsłony ekipa trenera Nikoli Grbicia utrzymywała przewagę, grając skuteczniej w ataku. Zdołali też zaskoczyć rywali zagrywką – asa dołożył Bartosz Bednorz (15:9). Zagrywka odegrała też istotną rolę w końcówce, gdy na dłużej w polu serwisowym zagościł Bartłomiej Bołądź i posłał dwa asy (25:15).

Początek trzeciej partii był wyrównany, ale Polacy odskoczyli po dwóch asach serwisowych Sebastiana Adamczyka (10:6). Amerykanie nie rezygnowali – złapali kontakt (12:11), a później wyrównali po ataku Cody Kessela (14:14). Dobrą zmianę w ekipie USA dał Gabriel Garcia, do tego doszła lepsza gra w obronie i przez pewien czas obie ekipy grały punkt za punkt. W końcówce długą akcję skończył Bołądź (23:21), Artur Szalpuk wywalczył piłkę meczową (24:22), ale przeciwnicy doprowadzili do gry na przewagi. W niej skuteczne ataki Szalpuka i Śliwki dały zwycięstwo reprezentacji Polski (26:24).

Najwięcej punktów: Aleksander Śliwka (12) – Polska; Gabriel Garcia (11), Jordan Ewert (10) – USA. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (8–6) i blokiem (6–3) i popełnili mniej błędów od rywali.

Polska – USA 3:0 (25:22, 25:15, 26:24)

Polska: Grzegorz Łomacz, Bartłomiej Bołądź, Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka, Mateusz Poręba, Sebastian Adamczyk – Kuba Hawryluk (libero) oraz Marcin Komenda, Karol Butryn, Kamil Semeniuk, Kamil Szymura (libero), Szymon Jakubiszak, Artur Szalpuk. Trener: Nikola Grbić.
USA: Jake Hanes, Patrick Gasman, Joshua Tuaniga, Cody Kessel, Matthew Knigge, Jordan Ewert – Kyle Dagostino (libero) oraz Quinn Isaacson, Ethan Champlin, Gabriel Garcia, Michael Marshman. Trener: Andy Read.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Szwajcaria) /Angela Grass (Brazylia).