Zmiany w rankingu FIVB! Porażka Polski odcisnęła piętno

Siatkówka
Zmiany w rankingu FIVB! Porażka Polski odcisnęła piętno
fot. FIVB
Reprezentacja Słowenia skorzystała na wygranej z Polską w Lidze Narodów w kontekście rankingu FIVB

Za nami pierwszy tydzień zmagań w siatkarskiej Lidze Narodów mężczyzn, który miał znaczący wpływ na zmiany w najnowszym notowaniu rankingu FIVB. Największym beneficjentem okazali się Włosi, ale również Słoweńcy, którzy pokonali Polaków bez straty seta. Biało-Czerwoni nadal znajdują się na pozycji lidera.

To właśnie reprezentacje Włoch oraz Słowenii jako jedyne mogą pochwalić się statusem drużyn niepokonanych po pierwszym tygodniu zmagań w Lidze Narodów. Dzięki temu obie ekipy umocniły się w rankingu FIVB.

 

Italia awansowała z trzeciego miejsca na drugie - tuż za Polskę. Siatkarze z Półwyspu Apenińskiego wyprzedzili Amerykanów, którzy z kolei w tureckiej Antalyi odnotowali zaledwie jedno zwycięstwo przy trzech porażkach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Grbić podsumował grę Polaków. Padły gorzkie słowa

 

Nad Bosforem rywalizowali również Słoweńcy. Oni pokonali Polaków bez straty seta, przez co wskoczyli z ósmej lokaty na piątą. Porażka podopiecznych Nikoli Grbicia przyniosła zatem niemałe reperkusje dla układu czołowych miejsc w rankingu - na szczęście bez konsekwencji dla nich samych.

 

Warto zaznaczyć, że wciąż trwa walka o awans na igrzyska olimpijskie. Przepustkę do Paryża uzyska pięć najlepszych zespołów w rankingu, które nadal jej nie uzyskały. W tym gronie na pole position znajdują się Włosi. Jedna drużyna dostanie promocję według klucza geograficznego. Będzie nim najwyżej usytuowany przedstawiciel z Afryki, którym na ten moment jest Egipt.

 

Polacy już dawno zapewnili sobie awans na igrzyska, ale im wyższa lokata w rankingu FIVB, tym teoretycznie lepsze rozstawienie podczas losowania faz grupowych na olimpijskim turnieju i ominięcie jednych z faworytów - np. Francji.

 

Czołówka rankingu FIVB (stan na 27 maja 2024):

 

1. Polska 415,12 pkt.
2. Włochy 361,86
3. USA 352,45
4. Japonia 344,26
5. Słowenia 331,50
6. Brazylia 329,34
7. Francja 318,12
8. Argentyna 308,13
9. Kuba 261,17
10. Niemcy 243,82

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie