Skromna wygrana Francuzów. Mbappe nie dokończył meczu

Reprezentacja Francji pokonała 1:0 Austrię w meczu grupy D piłkarskich mistrzostw Europy 2024. Jedyna bramka padła w pierwszej połowie, a samobójcze trafienie zaliczył Maximilian Wober. W końcówce meczu boisko z powodu urazu nosa musiał opuścić Kylian Mbappe.

Francuzi przed turniejem wymieniali byli w gronie faworytów do zdobycia mistrzostwa Europy. Austriaków zaś wskazywano jako możliwy "czarny koń" rozgrywek.

Początek meczu był dość spokojny, lekko przeważali "Trójkolorowi". Bardzo aktywny na boku boiska był Theo Hernandez, który inicjował akcje z lewej strony i w początkowej fazie meczu był często faulowany przez rywali. Sytuacje stwarzał sobie Kylian Mbappe, ale Austria również nie próżnowała.

Najlepszą szansę na zdobycie bramki miał Christoph Baumgartner, ale w sytuacji 1 na 1 przegrał pojedynek z bramkarzem Francji Mike'iem Maignanem. W 38. minucie Mbappe przedryblował rywala na skrzydle, wrzucił w pole karne, a tam niefortunnie interweniował Maximilian Wober, zaliczając samobója. Do przerwy Francuzi nieznacznie lepsi od Austriaków.

Po zmianie stron znowu do głosu doszedł Mbappe, który wygrał walkę z defensorami i stanął oko w oko z bramkarzem. Francuz fatalnie spudłował. Swoją szansę miał również Marcus Thuram. Jego strzał z 68. minuty obronił jednak Patrick Pentz. Francuzi rozkręcali się z minuty na minutę.

W samej końcówce boisko musiał opuścić Mbappe, który przy walce o górną piłkę nadział się na rywala. Ucierpiał nos Francuza, którego zastąpił Olivier Giroud.

Austriacy walczyli o wyrównanie, ale defensywa Francji grała pewnie i ostatecznie piłkarze Didiera Deschampsa dowieźli skromne prowadzenie do końca.

Obie reprezentacje swoje kolejne spotkania podczas Euro 2024 rozegrają w piątek. Austria zmierzy się z Polską, a Francja z Holandią.

Austria - Francja 0:1 (0:1)

Bramka: Wober 38-sam

Austria: Patrick Pentz - Stefan Posch, Maximilian Woeber (59. Gernot Trauner), Kevin Danso, Phillipp Mwene (88. Alexander Prass) - Nicolas Seiwald, Marcel Sabitzer, Konrad Laimer (90+1. Romano Schmid), Christoph Baumgartner, Florian Grillitsch (59. Patrick Wimmer) - Michael Gregoritsch (59. Marko Arnautovic).

Francja: Mike Maignan - Theo Hernandez, William Saliba, Dayot Upamecano, Jules Kounde - Adrien Rabiot (71. Eduardo Camavinga), N'Golo Kante, Antoine Griezmann (90+1. Youssouf Fofana) - Marcus Thuram, Kylian Mbappe (90. Olivier Giroud), Ousmane Dembele (71. Randal Kolo Muani).

Żółta kartka - Austria: Maximilian Woeber, Phillipp Mwene, Christoph Baumgartner, Konrad Laimer, Kevin Danso. Francja: Ousmane Dembele, Kylian Mbappe.

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania).

Widzów: 46 425.