Inisherin i Porta Fortuna triumfatorami najważniejszych piątkowych gonitw w Royal Ascot

Robert IwanekInne
Inisherin i Porta Fortuna triumfatorami najważniejszych piątkowych gonitw w Royal Ascot
Fot. PAP
Przedostatniego dnia Royal Ascot 2024 nie brakowało emocjonujących wyścigów

Inisherin pod dżokejem Tomem Eavesem i Porta Fortuna pod Tomem Marquandem triumfowali - w obecności króla Karola - w Commonwealth Cup i Coronation Stakes, najbardziej prestiżowych gonitwach Grupy 1 podczas piątkowych zmagań w Royal Ascot 2024. Transmisje z Royal Ascot w Polsacie Sport Premium 3.

Początek wyścigu Commonwealth Cup należał zdecydowanie do Orne'a. Dżokej Kieran Shoemark sporo zaryzykował, narzucając bardzo mocne tempo i im bliżej było mety, tym jego koń coraz bardziej słabł i ostatecznie przybiegł dopiero na 9. miejscu. Wygrał Inisherin, trzylatek trenowany przez Kevina Ryana. Faworyt rywalizacji nie zawiódł, udowadniając, że nie bez kozery uważany jest za jednego z najlepszych sprinterów w Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Historyczne wydarzenie! Polski akcent na królewskim torze

 

- To maszyna! Jeździłem na wielu dobrych sprinterach, by wymienić choćby Glass Slippersa, Tangerine Trees czy Brando, ale takiego konia naprawdę trudno spotkać. Mam ogromne szczęście, że mogę na nim pracować - powiedział z uznaniem Tom Eaves.

 

 

W Coronation Stakes, gonitwie Grupy 1 dla trzyletnich klaczek (z pulą nagród w wysokości pół miliona funtów), której tradycje sięgają 1840 roku, najlepsza była Porta Fortuna pod Tomem Marquandem. Wyścig miał wyjątkowo emocjonujący przebieg, a dodatkowego smaczku dodawał fakt, że o zwycięstwo walczyły konie, trenowane przez... słynną rodzinę O'Brienów. Tym razem górą była klacz szkolona przez Donnachę O'Briena, młodziutkiego, bo niespełna 26-letniego trenera. Druga była Opera Singer pod Ryanem Moore'em, podopieczna... ojca Donnachy, Aidana O'Briena, legendy wyścigów konnych, który w środę (19 czerwca) świętował 400. zwycięstwo trenowanych przez siebie koni w zmaganiach Grupy 1.

 

- Jeśli mam być szczery, uważam, że Porta Fortuna była niedoceniana właściwie przez całą karierę. Mam nadzieję, że teraz zdobędzie uznanie, na jakie zasługuje. Nie jest skomplikowanym koniem, a Tom Marquand znakomicie poprowadził ją w tej gonitwie. Od początku do końca wyścig przebiegał zgodnie z naszym planem, a rzadko mogę coś takiego powiedzieć - powiedział trener zwycięskiej klaczki.

 

 

Podczas Royal Ascot jak co roku prowadzone są miniczempionaty jeździeckie i trenerskie. Po czterech dniach zmagań na królewskim torze w hrabstwie ceremonialnym Berkshire na prowadzeniu wśród dżokejów jest Ryan Moore z pięcioma zwycięstwami i trzema drugimi miejscami, drugie miejsce zajmuje obecnie Oisin Murphy (trzy zwycięstwa, jedno drugie i cztery trzecie miejsca), a podium zamyka James Doyle (trzy wygrane, 1 druga i 2 trzecie pozycje). Na czwarte miejsce wskoczył zaś młodziutki (w marcu skończył dopiero 18 lat) Billy Loughnane, który ma na koncie dwa triumfy i jedną 3. pozycję.

 

W sobotę (22 czerwca) ostatni dzień rywalizacji w Royal Ascot 2024. Najważniejszą gonitwą będzie The Queen Elizabeth II Jubilee Stakes, wyścig Grupy 1 dla koni czteroletnich i starszych. W tej prestiżowej gonitwie pula nagród wyniesie równy milion funtów!

 

Transmisja ostatniego dnia Royal Ascot 2024 w Polsacie Sport Premium 3. Początek o godzinie 14.30.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie