Nie żyje zasłużony polski trener. Zmarł dzień po swoich urodzinach

Nie żyje zasłużony polski trener. Zmarł dzień po swoich urodzinach
fot. PAP
Nie żyje zasłużony polski trener. Zmarł dzień po swoich urodzinach

Nie żyje znakomity trener Janusz Tracewski. Zmarł w sobotę w Warszawie, dwa dni po 88. urodzinach. - poinformował Polski Związek Zapaśniczy.

Jak przypomniano, Tracewski został wybrany na trenera 100-lecia polskich zapasów w stylu klasycznym.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje gwiazda angielskiej piłki

 

Tracewski, urodzony 27 czerwca 1936 w Adampolu, był zawodnikiem Unii Brzeg Dolny, a następnie AZS AWF Warszawa, w barwach którego został mistrzem Polski w stylu wolnym w kategorii 79 kg, a także dwukrotnie wicemistrzem kraju, także w stylu klasycznym.

 

Po ukończeniu studiów na stołecznej AWF został trenerem w Gwardii Warszawa, gdzie pracował w latach 1963-69, a następnie - do 1980 roku - prowadził kadrę narodową "klasyków". Pod jego wodzą polskie zapasy zaczęły odnosić wielkie sukcesy, a jego zawodnicy wywalczyli łącznie 56 medali olimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy.

 

Po zakończeniu kariery szkoleniowej pełnił wiele ważnych funkcji w polskim sporcie. Był m.in. dyrektorem Departamentu Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, szefem misji olimpijskich PKOl, a także członkiem Komisji Trenerskiej światowej federacji zapaśniczej (FILA). W PZZ kierował również Wydziałem Wyszkolenia.

 

Tracewski napisał wiele publikacji metodycznych i szkoleniowych na temat zapasów, w tym "Zapasy. W drodze do mistrzostwa" z 1976 roku.

 

Za swoje osiągnięcia został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski: Krzyżem Kawalerskim (1972), Krzyżem Oficerskim (1976) i Krzyżem Komandorskim (1988). W 2017 roku został uhonorowany miejscem w Galerii Sławy Polskich Zapasów.

PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie