Oficjalnie! W takim składzie polscy tenisiści wystąpią w Paryżu

Inne
Oficjalnie! W takim składzie polscy tenisiści wystąpią w Paryżu
fot. materiały prasowe
W takim składzie polscy tenisiści wystąpią w Paryżu

PKOL ogłosił skład ekipy polskich tenisistów, która już pod koniec lipca rozpocznie zmagania podczas igrzysk olimpijskich. W Paryżu podczas singla, miksta i debla nie zabraknie Igi Światek, Huberta Hurkacza i innych czołowych nazwisk.

Na wstępnej liście uczestników olimpijskiego turnieju w stolicy Francji znaleźli się przedstawiciele 41 krajów, a w sumie wystartuje 184 zawodniczek i zawodników w pięciu konkurencjach: grze pojedynczej (drabinki na 64 miejsc) oraz podwójnej kobiet i mężczyzn (drabinki na 32 pary), a także w grze mieszanej. Jeśli chodzi o miksty, to  skład 16 par uprawnionych do występu zostanie ogłoszony dopiero w środę 24 lipca.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wszystko się wydało! Aryna Sabalenka zrobi to w trakcie igrzysk

 

Dziewięciodniowa rywalizacja w tenisie podczas igrzysk będzie się toczyć w dniach 27 lipca – 4 sierpnia na 12 meczowych kortach ziemnych na obiekcie im. Rolanda Garrosa, który przed miesiącem gościł drugi w tym sezonie turniej zaliczany do Wielkiego Szlema.  Wówczas czwarte w karierze, a trzecie z rzędu, zwycięstwo w tej imprezie odniosła Iga Świątek.

 

Liderka rankingu WTA ma walczyć o olimpijskie medale w dwóch konkurencjach: w singlu oraz w mikście (razem z Hubertem Hurkaczem), którego zobaczymy również w grze pojedynczej oraz podwójnej u boku Jana Zielińskiego.

 

W sumie w singlowej drabince kobiet znajdą się aż trzy reprezentantki Polski, bowiem oprócz Świątek, w Paryżu zagrają także dwie zawodniczki LOTTO PZT Team: 44. w rankingu WTA Magda Linette i 58. na świecie Magdalena Fręch. Dla łodzianki będzie to olimpijski debiut.

 

Linette, która po raz trzeci wystąpi na igrzyskach (po Rio 2016 i Tokio 2020), ma też zapewnione miejsce w drabince deblowej, razem z Alicją Rosolską. Dla Rosolskiej będzie to już piąty olimpijski start (grała w Pekinie 2008, Londynie 2012 i Tokio 2021).  

 

Być może w grze podwójnej pań wystąpi też druga polska para Fręch i Katarzyna Kawa, zgłoszona przez Polski Związek Tenisowy. Jednak na razie znajduje się na liście oczekujących na zwolnienie miejsca w drabince olimpijskiej.

 

Kryterium wyłaniania wszystkich uczestników olimpijskiego turnieju przez ITF było dwuetapowe. Pierwsze dotyczyło wypełnienia regulaminowego obowiązku co najmniej dwóch występów w reprezentacjach narodowych startujących w Billie Jean King Cup (kobiety) i Pucharze Davisa (mężczyźni). Natomiast drugim były miejsca zajmowane w rankingach WTA i ATP w dniu 10 czerwca, tuż po zakończeniu wielkoszlemowego Roland Garros.

 

W przypadku gry podwójnej 24 pary wyłonione zostały poprzez zsumowanie pozycji w rankingach (singlowym lub deblowym – brana pod uwagę była wyższa z nich), a zawodniczki i zawodnicy z pierwszej dziesiątki klasyfikacji mogli dobrać sobie dowolnych partnerów z TOP 300. W składzie pozostałych ośmiu par mogli się znaleźć dwaj wysoko sklasyfikowani singliści lub dwie singlistki (albo jeden/jedna).

 

16 par startujących w grze mieszanej zostanie wyłonionych spośród uczestników olimpijskiej rywalizacji w singlu i deblu, na podstawie zgłoszeń narodowych federacji tenisowych. Przy czym kraj może reprezentować tylko jeden mikst. Polski Związek Tenisowy nominował duet Hurkacz-Świątek (dla obydwojga będzie to drugi olimpijski start po Tokio 2020), a zamknięcie listy zgłoszeń nastąpi w środę 24 lipca o godzinie 11. czasu środkowoeuropejskiego.

 

Krótko po tym terminie ITF ogłosi skład rywalizacji w piątej konkurencji, a losowanie wszystkich drabinek zaplanowane jest w czwartek 25 lipca o godz. 11:00 na kortach im.  Rolanda Garrosa. Największymi stadionami w ramach olimpijskiego kompleksu są kort centralny im. Philippe’a Chatriera z trybunami na 15 000 miejsc oraz kort im. Suzanne Lenglen, który może pomieścić 9 000 widzów. Obydwa posiadają rozsuwane dachy umożliwiające kontynuowanie gier nawet podczas deszczu. 

Polscy uczestnicy turnieju olimpijskiego ogłoszeni przez ITF:

Gra pojedyncza kobiet:

Iga Świątek

Magda Linette 

Magdalena Fręch 

 

Gra pojedyncza mężczyzn:

Hubert Hurkacz 

 

Gra podwójna kobiet:

Magda Linette i Alicja Rosolska 

 

Gra podwójna mężczyzn:

Hubert Hurkacz i Jan Zieliński 

 

Mikst:

Iga Świątek i Hubert Hurkacz

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie