Poznaliśmy sędziego głównego finału Euro 2024. Jaka rola przypadła Szymonowi Marciniakowi?

Piłka nożna
Poznaliśmy sędziego głównego finału Euro 2024. Jaka rola przypadła Szymonowi Marciniakowi?
fot. PAP/EPA
Szymon Marciniak sędzią technicznym w finale euro!

Francuski sędzia Francois Letexier został wyznaczony na głównego arbitra finału Euro 2024. Szymon Marciniak będzie pracował przy finale, jako arbiter techniczny.

Marciniak w Niemczech poprowadził jedynie dwa spotkania, Belgia - Rumunia w fazie grupowej i Szwajcaria - Włochy w 1/8 finału. Niemałym zaskoczeniem było, że nie dostał żadnego spotkania ćwierćfinałowego czy półfinałowego. Z każdą kolejną rundą, w której niewyznaczany był do sędziowania meczów, wśród kibiców rosła ekscytacja wywołana perspektywą poprowadzenia przez niego spotkania finałowego. W ostatnich dniach na jego głównych kontrkandydatów typowano kończącego karierę włoskiego arbitra Daniele Orsato oraz dwóch Francuzów, Clementa Turpina i Francoisa Letexiera.
 

ZOBACZ TAKŻE: Bayern wzmacnia się przed nowym sezonem. Transfer reprezentanta Portugalii

 

Marciniak ma już doświadczenie ze meczami finałowymi. W 2022 roku sędziował ostatnie spotkanie mistrzostw świata w Katarze, a rok później decydujące spotkania Ligi Mistrzów i klubowych mistrzostw świata.


Niestety w czwartek rano UEFA oficjalnie poinformowała, że przywilej prowadzenia spotkania pomiędzy Hiszpanią i Anglią przypadnie Letexierowi. 35-latek jak dotąd sędziował w trzech meczach podczas Euro - Chorwacja - Albania, Dania - Serbia i Hiszpania - Gruzja, wszystkie w fazie grupowej. Szymon Marciniak popracuje jednak przy finale, tyle że jako sędzia techniczny.
 
Obsada sędziowska finału UEFA EURO 2024:


Sędzia główny - Francois Letexier
Asystenci - Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni
Sędzia techniczny - Szymon Marciniak
Sędzia VAR - Jerome Brisard

Mateusz Przyrowski
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie