PlusLiga: ZAKSA znów gromi! Czarna seria Czarnych trwa

W spotkaniu czternastej kolejki PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cerrad Czarnymi Radom 3:0. Konfrontacja lidera tabeli ekstraklasy z rewelacją tegorocznych rozgrywek zakończyła się bezdyskusyjnym zwycięstwem podopiecznych Ferdinando De Giorgi.

Starcie lidera po pierwszej rundzie fazy zasadniczej z piątą drużyną w tabeli awizowano jako największy hit 14. kolejki spotkań PlusLigi. Siatkarze z Radomia po porażce w meczu otwarcia sezonu (2.11) z ZAKSĄ 2:3, odnieśli osiem zwycięstw z rzędu, na dwie kolejki zasiedli nawet na fotelu lidera ekstraklasy. Podopiecznych Raula Lozano słusznie ogłoszono rewelacją pierwszej fazy, jednak na przełomie grudnia i stycznia wyraźnie obniżyli loty, notując cztery porażki z rzędu. Co innego ZAKSA - siatkarze z Kędzierzyna-Koźla wygrali w tym sezonie 12 z 13 spotkań, w tym sześć ostatnich; w pięciu poprzednich meczach nie stracili nawet seta...

PlusLiga: Cuprum rozgromiło Politechnikę

W pierwszym secie podopieczni Ferdinando De Giorgi potwierdzili znakomitą dyspozycję wygrywając bez większych problemów. Wyrównana walka trwała jedynie do stanu 6:6, gdy Bartłomiej Bołądź i Wojciech Żaliński skutecznymi atakami doprowadzili do wyrównania. Kevin Tillie dał kędzierzynianom dwa oczka zaliczki na pierwszej przerwie, po której gospodarze jeszcze powiększyli przewagę (12:8, 16:11). W końcówce siatkarze ZAKSY nadal bezlitośnie wykorzystywali problemy z przyjęciem w ekipie gości. Dwa ataki z przechodzącej piłki w wykonaniu Sama Deroo, ustaliły wynik tej partii na 25:15.

Druga odsłona rozpoczęła się od mocnych zagrywek Dawida Konarskiego (2:0) i choć radomianie szybko odrobili straty, wyrównana walka trwała jedynie do pierwszej przerwy technicznej (8:7). W środkowej części seta znakomita dyspozycja Kevina Tillie i Dawida Konarskiego pozwoliła gospodarzom zbudować przewagę (16:11). Przy takiej przewadze kędzierzynianie grali coraz bardziej swobodnie i punktowali rywali. Znów Sam Deroo dał gospodarzom piłkę setową (24:17) i choć radomianie obronili się w dwóch kolejnych akcjach, w trzeciej popełnili błąd dotknięcia siatki, który zakończył seta.

Trzecia partia zaczęła się od mocnego uderzenia gospodarzy. Raul Lozano wziął czas już przy stanie 4:1, ale reprymenda trenera początkowo niewiele gościom pomogła, na pierwszą przerwę techniczną obie ekipy schodziły przy stanie 8:4. Po powrocie na parkiet nastąpił nagły zryw siatkarzy z Radomia, którzy - dzięki dobrym zagrywkom - wygrali trzy akcje z rzędu. Przy stanie 8:7 Ferdinando De Giorgi poprosił o przerwę, po której siatkarze ZAKSY znów odskoczyli rywalom. Po asie serwisowym Dawida Konarskiego prowadzili już 14:8, po ataku Jurija Gladyra - 16:11 na drugiej przerwie. Po niej obie ekipy toczyły walkę punkt za punkt, dzięki czemu gospodarze utrzymywali przewagę (17:13, 21:17). Końcówka, dosyć niespodziewanie, przyniosła emocje: Artur Szalpuk zablokował Sama Deroo (23:21), gospodarze mieli piłkę meczową po autowym zagraniu Wojciecha Żalińskiego, ale skuteczne ataki Artura Szalpuka i Wojciecha Żalińskiego jeszcze przedłużyły seta (24:23). Zagrywka w taśmę Michała Ostrowskiego w kolejnej akcji zakończyła spotkanie. MVP:  Dawid Konarski

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:15, 25:19, 25:23)

ZAKSA: Benjamin Toniutti (2), Jurij Gladyr (7), Łukasz Wiśniewski (5), Kevin Tillie (10), Sam Deroo (14), Dawid Konarski (17) - Paweł Zatorski (libero) - Krzysztof Rejno, Kamil Semeniuk, Rafał Buszek.
Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź (12), Artur Szalpuk (9), Michał Ostrowski (6), Daniel Pliński (3), Lucas Kampa, Wojciech Żaliński (4) - Neven Majstorovic (libero) - Igor Grobelny (3), Patryk Szczurek, Adam Kowalski, Zack La Cavera (4).

Pozostałe mecze kolejki:

Cuprum Lubin – AZS Politechnika Warszawska 3:0 (25:13, 25:20, 25:16)

MVP: Wojciech Włodarczyk

Cuprum: Wojciech Włodarczyk, Marcin Możdżonek, Mateusz Malinowski, Keith Pupart, Marcus Bohme, Grzegorz Łomacz - Paweł Rusek (libero) – Maciej Gorzkiewicz.

AZS Politechnika: Łukasz Łapszyński, Przemysław Smoliński, Paweł Zagumny, Guillaume Samica, Bartłomiej Lemański, Michał Filip – Maciej Olenderek (libero) – Jakub Radomski, Paweł Mikołajczak, Jakub Kowalczyk, Krzysztof Wierzbowski.

Jastrzębski Węgiel - MKS Będzin 3:1 (25:16, 25:22, 22:25, 25:18)

MVP: Michał Masny

Jastrzębski Węgiel: Damian Boruch, Jason Derocco, Michał Masny, Maciej Muzaj, Alexander Shafranovich, Wojciech Sobala - Jakub Popiwczak (libero) - Konrad Formela, Adrian Mihułka, Patryk Strzeżek

MKS: Viaceslaw Batchkala, Mariusz Gaca, Michał Kamiński, Tijmen Laane, Jakub Oczko, Michał Żuk - Bartosz Kaczmarek (libero) - Maciej Pawliński, Harrison Peacock, Jakub Peszko, Mateusz Piotrowski, Paweł Stysiał, Sebastian Warda.

2016-01-23: PGE Skra Bełchatów - Effector Kielce 3:2 (25:16, 25:22, 32:34, 19:25, 15:9)

MVP: Nicolas Marechal

PGE Skra: Facundo Conte, Karol Kłos, Srecko Lisinac, Nicolas Marechal, Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły - Kacper Piechocki (libero) - Marcel Gromadowski, Marcin Janusz, Mariusz Marcyniak, Robert Milczarek, Israel Rodriguez, Mihajlo Stankovic.

Effector: Mateusz Bieniek, Sławomir Jungiewicz, Michał Kędzierski, Jędrzej Maćkowiak, Sławomir Stolc, Igor Witiuk - Damian Sobczak (libero) - Szymon Biniek, Marcin Komenda, Andrzej Orobko, Grzegorz Szymański.

2016-01-23: Asseco Resovia Rzeszów - AZS Częstochowa 3:0 (25:17,25:12,25:18)

Asseco Resovia: Fabian Drzyzga, Olieg Achrem, Dmytro Paszycki, Dawid Dryja, Bartosz Kurek, Thomas Jaeschke – Damian Wojtaszek (libero).

AZS: Rafael Redwitz, Rafał Szymura, Bartosz Buniak, Bartłomiej Lipiński, Matej Patak, Łukasz Polański - Adrian Stańczak (libero) - Stanisław Wawrzyńczyk, Tomasz Kowalski, Michał Szalacha, Bartłomiej Janus.

2016-01-23: Łuczniczka Bydgoszcz - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:16, 20:25, 25:21, 25:17)

Łuczniczka: Murilo Radke, Kevin Klinkenberg, Grzegorz Kosok, Jakub Jarosz, Michał Ruciak, Wojciech Jurkiewicz - Michał Żurek (libero) - Dawid Murek, Nikodem Wolański, Bartosz Krzysiek.

Indykpol AZS: Maciej Zajder, Paweł Adamajtis, Bartosz Bednorz, Thomas Koelewijn, Paweł Woicki, Filip Stoilović - Michał Potera (libero) - Marcin Waliński, Krzysztof Bieńkowski, Miłosz Zniszczoł.

2016-03-18: Lotos Trefl Gdańsk - BBTS Bielsko-Biała.