facebook twitter youtube instagram RSS

PlusLiga: ZAKSA mistrzem Polski!

W trzecim spotkaniu finału Plus Ligi Asseco Resovia przegrała we własnej hali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 0:3. Podopieczni Andrzeja Kowala nie zdołali pozbierać się po wyjazdowych klęskach i zatrzymać rozpędzonej ZAKSY. Drużyna z Kędzierzyna-Koźla na mistrzowski tron wróciła po trzynastu latach!

Cuda się zdarzają. W sezonie 2009/10 podczas rywalizacji o brązowe medale ekstraklasy Resovia przegrywała z ZAKSĄ 0-2 w meczach, 0:2 w setach, a w trzeciej partii było17:23, mimo to ekipa z Podkarpacia potrafiła odwrócić losy rywalizacji: wygrać dwa spotkania we własnej hali, a następnie kolejne rozgrywane na terenie rywala. Podobnie było w półfinałowej rywalizacji ZAKSA - Asseco Resovia przed dwoma laty. ZAKSA wygrała dwa pierwsze mecze w hali na Podpromiu (3:2, 3:2), a w trzecim spotkaniu na własnym terenie podopieczni Sebastiana Świderskiego prowadzili już 2:1 i 19:16 w czwartym secie, a jednak przegrali tę rywalizację! Resovia przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę (3:2), a w kolejnych meczach dwukrotnie wygrała 3:1 i awansowała do finału.

Przed trzecim meczem tegorocznego finału PlusLigi kibice zadawali sobie pytanie, czy drużynę prowadzoną przez Andrzeja Kowala stać na podobny cud? Dwa pierwsze mecze na to nie wskazywały. W Kędzierzynie-Koźlu siatkarze ZAKSY zmiażdżyli rywali, wygrali bezdyskusyjnie 3:0 (25:20, 25:14, 25:18) oraz 3:0 (25:18, 25:19, 25:21) i do triumfu brakowało im już tylko jednego zwycięstwa. W Hali Podpromie siatkarze ZAKSY dopełnili formalności i po trzynastu latach znów zdobyli mistrzostwo Polski.

Początek pierwszej odsłony miał wyrównany przebieg, wynik długo oscylował wokół remisu i żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie znaczącej przewagi (8:7, 15:16). Kibice wreszcie doczekali się emocji, których zabrakło w Kędzierzynie-Koźlu. Wyrównana walka trwała do stanu 18:18, w kolejnych akcjach goście odskoczyli rywalom (19:23). Resovia jeszcze walczyła, gdy Sam Deroo został zablokowany przez Bartosza Kurka gospodarze mieli już tylko punkt straty (23:24), ale w kolejnej akcji Patryk Czarnowski skutecznym atakiem ze środka zakończył seta.  Kapitalna gra w obronie i skuteczne kontry ZAKSY zrobiły różnicę w tej partii.

W drugiej odsłonie kędzierzynianie  szybko wypracowali sobie przewagę (1:3, 5:8), a na drugą przerwę schodzili z czterema oczkami zaliczki. Andrzej Kowal rotował składem i rezerwowi ruszyli do odrabiania strat, na moment wlewając nadzieję w serca kibiców zgromadzonych w wypełnionej po brzegi Hali Podpromie; gospodarze zdołali nawet wyrównać stan seta (17:17). Końcówka należała jednak do ZAKSY. Jurij Gladyr atakiem z przechodzącej piłki dał swej drużynie piłkę setową (20:24), a Kevin Tillie zakończył seta skutecznym atakiem. Porażka w drugiej partii wyraźnie osłabiła morale siatkarzy Resovii. W trzecim secie przegrali praktycznie bez walki 13:25. Po raz pierwszy w historii finałów PlusLigi jedna z drużyn nie zdołała wygrać nawet seta, obrońcy mistrzowskiego tytułu polegli z kretesem w starciu z najlepszą drużyną fazy zasadniczej. "ZAKSA to zespół, który w tym sezonie grał najładniejszą i najskuteczniejszą siatkówkę" - podsumował triumf kędzierzynian ekspert Polsatu Sport Wojciech Drzyzga.

Trzeci mecz o I miejsce:

Asseco Resovia Rzeszów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 21:25, 13:25)

Asseco Resovia: Bartosz Kurek, Dmytro Paszycki, Fabian Drzyzga, Thomas Jaeschke, Olieg Achrem, Russell Holmes – Damian Wojtaszek (libero) – Dawid Dryja, Dominik Witczak, Lukas Tichacek, Aleksander Śliwka.

ZAKSA: Sam Deroo, Patryk Czarnowski, Dawid Konarski, Benjamin Toniutti, Jurij Gladyr, Kevin Tillie – Paweł Zatorski (libero) – Krzysztof Rejno.

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 3-0 (3:0, 3:0, 3:0) dla ZAKSY.

17:54

17:57

19:58

Rozstrzygnęła się już walka o najniższy stopień podium. Siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk przegrali z PGE Skrą Bełchatów 0:3. Podopieczni Philippe Blaina zdecydowanie, bez straty seta wygrali również dwa pierwsze mecze i w trzecim spotkaniu rozegranym w Ergo Arenie przypieczętowali sukces.

Bełchatowskie tsunami zalało Gdańsk! Skra na podium PlusLigi

20:00

20:03

W obecnym sezonie ekstraklasy do rozwiązania pozostała już tylko jedna zagadka: ZAKSA czy Asseco Resovia?

20:32

Mecz Asseco Resovia Rzeszów - ZAKSA Kędzierzyn Koźle w Polsacie Sport komentują: Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

20:42

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 1:0 Rozpoczynamy trzeci bój o złoto PlusLigi!

20:43

RESOVIA: Drzyzga, Achrem, Paszycki, Kurek, Jaeschke, Holmes oraz Wojtaszek (libero)
ZAKSA: Toniutti, Gladyr, Deroo, Konarski, Tillie, Czarnowski oraz Zatorski (libero).

20:44

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 4:1 Przewaga Resovii na początku meczu.  Ferdinando De Giorgi bierze czas.

20:45

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 4:3 ZAKSA odrabia straty.

20:46

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 5:4 Skutecznie Kevin Tillie.

20:47

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 7:4 Punktuje Bartosz Kurek.

20:48

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 7:6 Kevin Tillie - as serwisowy.

20:49

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 7:7 Sam Deroo kończy kontrę kędzierzynian.

20:49

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 8:7 Olieg Achrem daje punkt zaliczki na pierwszej przerwie gospodarzom.

20:51

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 9:9 Wyrównana walka obu ekip.

20:52

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 10:10 Dawid Konarski obija dłonie blokujących rywali.

20:53

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 11:11 Bartosz Kurek przestrzelił zagrywkę.

20:53

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 12:11 Bartosz Kurek skutecznie na prawym skrzydle.

20:55

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 14:13 Kolejny skuteczny atak Bartosza Kurka

20:56

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 14:14 Jurij Gladyr z przesuniętej krótkiej.

20:56

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 14:15 Skutecznie Sam Deroo.

20:58

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 15:16 Przestrzelona zagrywka gospodarzy daje ZAKSIE punkt zaliczki na drugiej przerwie.

21:00

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 17:17 Olieg Achrem skutecznie z lewego skrzydła po prostej.

21:01

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 18:18 Olieg Achrem znów skutecznie.

21:02

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 18:19 Jurij Gladyr ze środka.

21:04

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 18:21 Sam Deroo z drugiej linii. ZAKSA odskakuje rywalom. Czas dla Andrzeja Kowala.

21:05

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 18:22 Kapitalny atak Dawida Konarskiego.

21:06

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 19:23  Jurij Gladyr ze środka.

21:07

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 21:23 Skuteczny blok rzeszowian. Ferdinando De Giorgi prosi o czas.

21:08

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 21:24 Piłka setowa dla ZAKSY!

21:09

RESOVIA - ZAKSA 0:0, 23:24 Sam Deroo zablokowany przez Bartosza Kurka!

21:10

RESOVIA - ZAKSA 0:1 (23:25) Koniec seta! Patryk Czarnowski skutecznie ze środka.

21:13

21:14

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 1:3 Skutecznie Sam Deroo. Początek drugiej partii dla ZAKSY.

21:15

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 3:3 Dawid Konarski pomylił się w ataku.

21:16

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 4:3 Mylą się kędzierzynianie i tracą przewagę.

21:16

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 4:5 Bartosz Kurek zatrzymany blokiem.

21:17

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 4:6 Sam Deroo oszukał blok rywali.

21:18

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 4:7 Skuteczny blok ZAKSY. Czas dla Andrzeja Kowala, goście zdobyli cztery punkty z rzędu...

21:20

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 5:8 Trzy oczka straty gospodarzy na pierwszej przerwie.

21:21

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 5:9 Zablokowany Bartosz Kurek.

21:22

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 6:9 Zmiana atakujących w Resovii.

21:23

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 6:11 Zablokowany Thomas Jaeschke. Andrzej Kowal bierze czas.

21:25

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 6:12 Kapitalna akcja ZAKSY w obronie! Kończy Kevin Tillie.

21:25

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 7:13 Podwójne odbicie po stronie Resovii.

21:28

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 9:14 Resovia wygrała dwie akcje dzięki mocnym zagrywkom, ale Jurij Gladyr przerwał serię gospodarzy.

21:30

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 10:14 Russell Holmes - as serwisowy. Ferdinando De Giorgi bierze czas.

21:30

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 12:14 Kevin Tillie myli się w ataku. Resovia goni rywali.

21:31

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 12:16 Skuteczny blok ZAKSY ustala wynik na drugiej przerwie.

21:34

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 14:16 Nieporozumienie po stronie ZAKSY.

21:34

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 15:17 Skutecznie Dominik Witczak.

21:35

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 16:17 Olieg Achrem - as serwisowy.

21:36

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 17:17 Skuteczny blok i Resovia odrabia straty! Ferdinando De Giorgi bierze czas.

21:37

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 17:18 Skutecznie Dawid Konarski.

21:37

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 17:19 Kevin Tillie z drugiej linii.

21:38

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 18:20 Nieporozumienie po stronie Resovii...

21:39

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 19:20 Thomas Jaeschke z lewego ataku.

21:39

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 19:21 Skutecznie Dawid Konarski.

21:41

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 19:22 Dominik Witczak zatrzymany blokiem.

21:42

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 20:23 Punktuje z prawego skrzydła Dawid Konarski.

21:42

RESOVIA - ZAKSA 0:1, 20:24 Jurij Gladyr z przechodzącej piłki. Piłka setowa dla ZAKSY!

21:44

RESOVIA - ZAKSA 0:2 (23:25, 21:25) Kevin Tillie kończy seta. ZAKSA o krok od tytułu!

21:49

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 1:0 Dominik Witczak skutecznym atakiem rozpoczyna trzecią odsłonę.

Kapitalna obrona ZAKSY z drugiej partii:

Kapitalna obrona Zatorskiego!

21:52

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 1:4 Cztery akcje z rzędu padają łupem ZAKSY. Andrzej Kowal bierze czas.

21:53

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 3:6 Punktuje Olieg Achrem

21:57

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 4:8 Jurij Gladyr ze środka. Cztery punkty różnicy na pierwszej przerwie.

21:58

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 4:9 Thomas Jaeschke dotknął siatki.

21:59

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 4:10 Skuteczny blok ZAKSY.

22:00

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 5:11 Sam Deroo zatrzymany blokiem.

22:01

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 5:11 Czas dla Andrzeja Kowala.

22:03

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 6:13 ZAKSA powiększa przewagę.

22:05

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 8:15 Punktuje Kevin Tillie.

22:06

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 9:16 Siedem punktów różnicy na drugiej przerwie.

22:08

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 10:17 Skutecznie Aleksander Śliwka.

22:09

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 11:18 Dominik Witczak wcisnął piłkę w pole Resovii.

22:10

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 11:20 Patryk Czarnowski kończy kontrę ZAKSY.

22:10

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 11:21 Dominik Witczak zatrzymany blokiem.

22:12

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 13:22 Nieporozumienie po stronie ZAKSY.

22:12

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 13:23

22:13

RESOVIA - ZAKSA 0:2, 13:24 Olieg Achrem atakuje w aut! Piłka na wagę mistrzostwa dla ZAKSY!

22:14

RESOVIA - ZAKSA 0:3 (23:25, 21:25, 13:25) Skuteczny blok kończy ten mecz! Ogromna radość siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla! ZAKSA MISTRZEM POLSKI!