Bez straty seta! Jastrzębski Węgiel ograł PGE Skrę i zameldował się w finale PlusLigi

PGE Skra - Jastrzębski Węgiel 0:3.

W drugim spotkaniu półfinału play-off PlusLigi siatkarze PGE Skry Bełchatów przegrali z Jastrzębskim Węglem 0:3. Pierwsze spotkanie również zakończyło się wygraną jastrzębian bez straty seta. W tej sytuacji to oni wygrali więc rywalizację do dwóch zwycięstw i zameldowali się w finale, w którym zagrają ze zwycięzcą rywalizacji Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie.

Początek spotkania to wyrównana gra obu drużyn. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria gości od stanu 9:9 do 9:15. Gospodarze mieli problemy w przyjęciu, nie kończyli akcji i w efekcie nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z dobrze dysponowanymi jastrzębianami. Tomasz Fornal (11:17) i Łukasz Wiśniewski (13:19, 13:20) dołożyli punktowe zagrywki i w końcówce goście kontrolowali sytuację. Zepsuty serwis bełchatowian zamknął seta (18:25).

Druga odsłona była bardziej wyrównana, ale również toczyła się przy przewadze jastrzębian (7:10, 12:16). Tym razem jednak gospodarze zdołali nawiązać walkę. Po asie serwisowym Aleksandara Atanasijevicia złapali punktowy kontakt (17:18). Mieli go jeszcze w końcówce seta, ale przy stanie 22:23 nie wykorzystali szansy na wyrównanie. Akcję skończył Jan Hadrava, a brakujący punkt ekipie z Jastrzębia-Zdroju dołożył Fornal (22:25).

W trzeciej partii nadal oglądaliśmy koncert gości. Bełchatowianie dotrzymywali rywalom kroku do stanu 7:8, później poszła punktowa seria (7:12), następnie kolejna (8:15) i siatkarze Jastrzębskiego Węgla znaleźli się na autostradzie do finału. Gospodarze nie byli już w stanie nic zrobić, bo skoncentrowani do końca jastrzębianie pilnowali punktowego dystansu. Serwis bełchatowian w siatkę dał rywalom piłkę meczową (17:24), a Stephen Boyer postawił kropkę nad "i" skutecznym atakiem (19:25).

PGE Skra - Jastrzębski Węgiel skrót meczu:

Najwięcej punktów: Aleksandar Atanasijević (13), Dick Kooy (12) – PGE Skra; Tomasz Fornal (15), Rafał Szymura (13), Jan Hadrava (10) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Tomasz Fornal (12/17 = 71% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe).

Drugiego finalistę PlusLigi 2022 wyłoni trzecie starcie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie. W dotychczasowych spotkaniach obie ekipy wygrały na wyjeździe – Jurajscy Rycerze 3:1, a ZAKSA 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w sobotę 30 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu.

PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 0:3 (18:25, 22:25, 19:25)

PGE Skra: Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijević, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Milad Ebadipour – Kacper Piechocki (libero) oraz Mikołaj Sawicki, Damian Schulz. Trener: Slobodan Kovač.
Jastrzębski Węgiel: Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Eemi Tervaportti. Trener: Nicola Giolito.

Wyniki półfinałów PlusLigi 2022:

ZAKSA (1) – Warta (4) 11

2022-04-23: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:22, 17:25, 22:25, 23:25)
2022-04-26: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 21:25, 21:25)
2022-04-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)