Koncert biało-czerwonych w Tokio! Gospodarze rozbici w trzech setach

Polscy siatkarze kontynuują zwycięską passę! Po pokonaniu w ciężkich, pięciosetowych bojach Kanady i Francji, tym razem bez większych kłopotów, w trzech setach, rozbili gospodarzy imprezy - Japończyków. "Z Tokio już prawie widać Rio" - powiedział po meczu komentator Polsatu Sport Tomasz Swędrowski.

Podopieczni Stephane Antigi rozpoczęli tokijski turniej od dwóch emocjonujących meczów z Kanadą i Francją, w których wygrali po tie-breakach. Gospodarze imprezy po pokonaniu 3:1 słabiutkiej Wenezueli, w kolejnej konfrontacji musieli uznać wyższość siatkarzy Chin, z którymi gładko przegrali 0:3.

"To nie będzie łatwe spotkanie. Już w zeszłym roku w Pucharze Świata przekonaliśmy się o tym, że nie można lekceważyć Japonii. Wprawdzie wygraliśmy, ale każdy set był bardzo wyrównany. Trzeba mieć szacunek dla każdego rywala, to może się okazać kluczowe" -  przestrzegał przed meczem selekcjoner biało-czerwonych Stephane Antiga.

Początek spotkania miał wyrównany przebieg (8:7), ale w środkowej części pierwszego seta Polacy odskoczyli gospodarzom (16:11). Mocne zagrywki odrzucające rywali od siatki, skuteczne kontry i szczelny blok pozwoliły biało-czerwonym zbudować przewagę. W końcówce gospodarze próbowali jeszcze odrabiać straty (22:20), ale skuteczne ataki Dawida Konarskiego w decydujących akcjach dały Polakom zwycięstwo. Drugi set rozpoczął się od przewagi Japończyków, ale w środkowej części seta na parkiecie istniała już tylko jedna drużyna. Od stanu 7:10 Polacy wygrali dziewięć akcji z rzędu, wgnietli rywali w parkiet i na drugą przerwę schodzili prowadząc 16:10. W końcówce seta gospodarze nie byli w stanie wiele zdziałać i biało-czerwoni wygrali seta 25:16. W trzeciej odsłonie Polacy nie byli w stanie zbudować znaczącej przewagi, na obu przerwach technicznych mieli dwa oczka zaliczki. W końcówce Japończycy byli blisko odrobienia strat (22:21), ale Marcin Możdżonek w porę przerwał serię rywali, a Bartosz Kurek efektownym atakiem zakończył mecz.

Awans na igrzyska olimpijskie wywalczą trzy najlepsze drużyny z ośmiu występujących w turnieju oraz najlepszy zespół z Azji. Jeśli w najlepszej trójce znajdzie się co najmniej jedna azjatycka drużyna, to dodatkową kwalifikację wywalczy czwarty zespół całego turnieju. W kolejnym meczu turnieju Polacy - jedyna niepokonana drużyna turnieju - zmierzą się z Chinami (środa, godzina 8.30).

Polska - Japonia 3:0 (25:22, 25:16, 25:23)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Marcin Możdżonek, Mateusz Mika - Paweł Zatorski (libero) oraz Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Rafał Buszek, Mateusz Bieniek.

Japonia: Kunihiro Shimizu, Tatsuya Fukuzawa, Akihiro Yamauchi, Hideomi Fukatsu, Yuki Ishikawa, Takashi Dekita - Takeshi Nagano (libero) oraz Masashi Kuriyama, Masahiro Yanagida, Masahiro Sekita, Yuta Yoneyama, Ryota Denda.

Wyniki wtorkowych spotkań:

Kanada - Australia 3:2 (25:19, 24:26, 20:25, 29:27, 15:11)
Chiny - Wenezuela 3:0 (25:16, 25:18, 25:15)
Francja - Iran 3:0 (25:20, 25:18, 25:22)

00:34

Czytelnicy Polsatsport.pl nie mają wątpliwości, kto wygra w meczu Polska - Japonia:

12:11

Obie ekipy rozgrzewają się już na parkiecie.

12:15

Słuchamy hymnów obu państw.

12:15

12:21

Polska rozpoczyna w składzie:

Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Michał Kubiak, Mateusz Mika - Paweł Zatorski (libero).

12:24

POLSKA - JAPONIA 0:0, 2:4 Nerwowy początek meczu w wykonaniu Polaków. Błąd Karola Kłosa.

12:25

POLSKA - JAPONIA 0:0, 4:5 Skuteczny blok Polaków.

12:25

POLSKA - JAPONIA 0:0, 4:6 Kolejna zmarnowana zagrywka biało-czerwonych.

12:26

POLSKA - JAPONIA 0:0, 5:6 Skutecznie Marcin Możdżonek.

12:27

POLSKA - JAPONIA 0:0, 6:6 Bardzo dobra zagrywka Mateusza Miki, po której Michał Kubiak wygrał akcję na siatce.

12:27

POLSKA - JAPONIA 0:0, 7:6 Mateusz Mika - as serwisowy.

12:28

POLSKA - JAPONIA 0:0, 8:7 Skuteczny atak Bartosza Kurka daje biało-czerwonym punkt zaliczki na pierwszej przerwie technicznej.

12:29

POLSKA - JAPONIA 0:0, 9:7 Skuteczny blok biało-czerwonych.

12:30

POLSKA - JAPONIA 0:0, 10:8 Karol Kłos ze środka.

12:31

POLSKA - JAPONIA 0:0, 10:9 Kunihiro Shimizu skutecznie z prawego skrzydła.

12:32

POLSKA - JAPONIA 0:0, 12:9 Skuteczny atak Karola Kłosa i blok w kolejnej akcji pozwalają Polakom odskoczyć na trzy punkty.

12:33

POLSKA - JAPONIA 0:0, 13:11 Yuki Ishikawa radzi sobie z polskim blokiem.

12:34

POLSKA - JAPONIA 0:0, 15:11 Po skutecznym ataku Mateusza Miki trener gospodarzy prosi o czas.

12:36

POLSKA - JAPONIA 0:0, 16:11 Kapitalna kontra biało-czerwonych. Bartosz Kurek zaprasza obie ekipy na drugą przerwę techniczną przy pięciu oczkach zaliczki Polaków.

12:38

POLSKA - JAPONIA 0:0, 17:11 Kolejny punktowy blok Polaków!

12:39

POLSKA - JAPONIA 0:0, 18:12 Marcin Możdżonek skutecznie ze środka.

12:40

POLSKA - JAPONIA 0:0, 19:13 Przestrzelona zagrywka gospodarzy.

12:40

POLSKA - JAPONIA 0:0, 19:14 Tatsuya Fukuzawa skutecznie z prawej strony.

12:41

POLSKA - JAPONIA 0:0, 19:15 Skuteczna kontra Japończyków.

12:41

POLSKA - JAPONIA 0:0, 20:15 Michał Kubiak skutecznie z lewego skrzydła.

12:43

POLSKA - JAPONIA 0:0, 22:17 Kolejna zepsuta zagrywka Japończyków.

12:45

POLSKA - JAPONIA 0:0, 22:19 Przewaga biało-czerwonych stopniała do trzech punktów Stephane Antiga bierze czas.

12:46

POLSKA - JAPONIA 0:0, 22:20 Japończycy bliscy odrobienia strat...

12:47

POLSKA - JAPONIA 0:0, 23:20 Przerwa na prośbę trenera gospodarzy.

12:49

POLSKA - JAPONIA 0:0, 24:20 Dawid Konarski po wejściu na boisko wywalczył piłkę setową.

A tu jedna z najefektowniejszych akcji Polaków w tym secie:

Pokaz mocy Kurka! Atomowe serwis i atak

12:49

POLSKA - JAPONIA 0:0, 24:22 Japończycy jeszcze się bronią...

12:50

POLSKA - JAPONIA 1:0 (25:22) Dawid Konarski skutecznym atakiem z lewego skrzydła kończy pierwszą partię!

12:56

POLSKA - JAPONIA 1:0, 1:2 Mateusz Mika zablokowany.

12:57

POLSKA - JAPONIA 1:0, 2:3 Efektowny atak Yuki Ishikawy.

12:58

POLSKA - JAPONIA 1:0, 2:4 Takashi Dekita - as serwisowy.

12:59

POLSKA - JAPONIA 1:0, 2:5 Bartosz Kurek atakuje w aut. Trzy punkty przewagi gospodarzy na początku drugiej odsłony i Stephane Antiga prosi o czas.

13:00

POLSKA - JAPONIA 1:0, 3:5 Marcin Możdżonek skutecznie ze środka.

13:01

POLSKA - JAPONIA 1:0, 5:6 Kunihiro Shimizu skutecznie.

13:02

POLSKA - JAPONIA 1:0, 5:8 Gospodarze mają trzy oczka zaliczki na pierwszej przerwie.

13:04

POLSKA - JAPONIA 1:0, 7:9 Bartosz Kurek przełamał blok Japończyków.

13:05

POLSKA - JAPONIA 1:0, 8:10 Zepsuta zagrywka gospodarzy.

13:06

POLSKA - JAPONIA 1:0, 9:10 Skuteczny blok biało-czerwonych.

13:07

POLSKA - JAPONIA 1:0, 10:10 Marcin Możdzonek skutecznie! Polacy odrabiają straty. Masashi Nambu bierze czas.

13:08

POLSKA - JAPONIA 1:0, 11:10 Karol Kłos - as serwisowy.

13:08

POLSKA - JAPONIA 1:0, 12:10 Mateusz Mika kończy kontrę biało-czerwonych.

13:09

POLSKA - JAPONIA 1:0, 13:10 Długa wymiana kończy się autowym atakiem Japończyków.

13:10

POLSKA - JAPONIA 1:0, 14:10 Mateusz Mika kończy kolejną kontrę. Koncert biało-czerwonych, trener gospodarzy bierze czas.

13:11

POLSKA - JAPONIA 1:0, 15:10 Kolejny skuteczny blok Polaków!

13:12

POLSKA - JAPONIA 1:0, 16:10 Bartosz Kurek kończy kontrę Polaków. W środkowej części seta na parkiecie istniała tylko jedna drużyna...

13:14

POLSKA - JAPONIA 1:0, 16:11 Po przerwie gospodarze zdołali przerwać serię biało-czerwonych.

13:15

POLSKA - JAPONIA 1:0, 16:13 Japończycy wracają do gry. Skuteczna kontra daje gospodarzom kolejny punkt.

13:16

POLSKA - JAPONIA 1:0, 16:14 Seria błędów Polaków i Stephane Antiga prosi o czas.

13:17

POLSKA - JAPONIA 1:0, 17:14 Przerwana seria Japończyków.

13:19

POLSKA - JAPONIA 1:0, 19:14 Marcin Możdżonek popisał się kolejnym skutecznym blokiem!

13:19

POLSKA - JAPONIA 1:0, 20:14 Yuki Ishikawa atakuje w aut.

13:20

POLSKA - JAPONIA 1:0, 21:14 I kolejna kontra Polaków.

13:21

POLSKA - JAPONIA 1:0, 22:15 Bartosz Kurek serwuje w siatkę.

13:22

POLSKA - JAPONIA 1:0, 23:15 Punktuje Marcin Możdżonek.

13:23

POLSKA - JAPONIA 1:0, 24:16 Dawid Konarski obija blok rywali.

13:24

POLSKA - JAPONIA 2:0 (25:22, 25:16) Mateusz Bieniek kończy seta atakiem z lewego skrzydła.

13:31

POLSKA - JAPONIA 2:0, 2:2 Punkt za punkt na początku seta.

13:31

POLSKA - JAPONIA 2:0, 3:2 Karol Kłos ze środka.

13:32

POLSKA - JAPONIA 2:0, 4:3 Rafał Buszek skutecznie.

13:33

POLSKA - JAPONIA 2:0, 5:4 Yuki Ishikawa, a po chwili Bartosz Kurek psują zagrywki.

13:36

POLSKA - JAPONIA 2:0, 8:6 Dwa punkty przewagi Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

13:38

POLSKA - JAPONIA 2:0, 8:7 Mocny atak Masahiro Yanagidy.

13:38

POLSKA - JAPONIA 2:0, 9:7 Marcin Możdżonek ze środka.

13:40

POLSKA - JAPONIA 2:0, 10:9 Japończycy nie rezygnują. Skutecznie atakuje Yuki Ishikawa.

13:40

POLSKA - JAPONIA 2:0, 11:10 Michał Kubiak przestrzelił zagrywkę.

13:41

POLSKA - JAPONIA 2:0, 12:10 Karol Kłos z przesuniętej krótkiej.

13:42

POLSKA - JAPONIA 2:0, 13:11 Marcin Możdżonek skutecznie ze środka.

13:44

POLSKA - JAPONIA 2:0, 15:13 I znów skutecznie Marcin Możdżonek.

13:45

POLSKA - JAPONIA 2:0, 16:14 Dwa oczka zaliczki po stronie biało-czerwonych na drugiej przerwie technicznej.

13:47

POLSKA - JAPONIA 2:0, 16:15 Kunihiro Shimizu atakuje po bloku Polaków.

13:48

POLSKA - JAPONIA 2:0, 17:15 Michał Kubiak skutecznie z prawego skrzydła.

13:48

POLSKA - JAPONIA 2:0, 18:15 Skuteczny blok Polaków. Trener gospodarzy prosi o czas.

13:50

POLSKA - JAPONIA 2:0, 19:16 Skuteczny atak Rafała Buszka

13:51

POLSKA - JAPONIA 2:0, 20:17 Przestrzelona zagrywka gospodarzy.

13:52

POLSKA - JAPONIA 2:0, 21:18 Michał Kubiak z drugiej linii.

13:53

POLSKA - JAPONIA 2:0, 22:18 Błąd ustawienia Japończyków.

13:53

POLSKA - JAPONIA 2:0, 22:18 Czas dla trenera Japończyków.

13:56

POLSKA - JAPONIA 2:0, 22:20 Zablokowany Michał Kubiak.

13:57

POLSKA - JAPONIA 2:0, 22:21 Rozkręcają się gospodarze. Już tylko punkt straty. Selekcjoner Polaków bierze czas.

13:58

POLSKA - JAPONIA 2:0, 23:21 Marcin Możdżonek przerywa serię rywali.

14:00

POLSKA - JAPONIA 2:0, 24:22 Podwójne odbicie u gospodarzy. Piłka meczowa dla Polaków!

14:01

POLSKA - JAPONIA 2:0, 24:23 Podwójne odbicie tym razem u Polaków...

14:02

POLSKA - JAPONIA 3:0 (25:22, 25:16, 25:23) Bartosz Kurek efektownym atakiem kończy mecz!