Sensacyjna porażka Belgów! Walia zagra z Portugalią w półfinale Euro 2016

W drugim ćwierćfinale Euro 2016 Walia wygrała z Belgią 3:1. W walce o finał podopieczni Chrisa Colemana zmierzą się z Portugalią, która w czwartek pokonała po serii rzutów karnych Polskę.

Obie ekipy mierzyły się ze sobą w kwalifikacjach Euro 2016. Pierwsze starcie obu drużyn, rozegrane w Brukseli, zakończyło się bezbramkowym remisem, zaś w rewanżu - niemal dokładnie rok temu - Walijczycy zwyciężyli u siebie 1:0 po golu swej największej gwiazdy Garetha Bale'a. Eliminacyjni rywale stanęli naprzeciw siebie na Stade Pierre Mauroy w Lille, a stawką był tym razem półfinał mistrzostw Europy.

Już w 7. minucie meczu zakotłowało się w polu karnym Walijczyków i mogła paść pierwsza bramka dla Belgii: Yannick Ferreira Carrasco uderzał z kilku metrów wprost w bramkarza, dobitkę Thomasa Meuniera wybili z linii bramkowej walijscy obrońcy, a w trzeciej próbie - tym razem w wykonaniu  Edena Hazarda, udało się wybić piłkę na rzut rożny. Kilka minut później Gareth Bale ruszył lewym skrzydłem i zakończył ten rajd strzałem w boczną siatkę.

Wynik otworzył w 13. minucie Radja Nainggolan, który zaskoczył bramkarza rywali kapitalnym uderzeniem z okolicy 25. metra. W kolejnych minutach coraz bardziej widoczna była przewaga Belgów, ale to Walijczycy mieli szansę na wyrównanie, gdy kapitalną interwencją po strzale Neila Taylora popisał się Thibaut Courtois.

W 30. minucie padła wyrównująca bramka. Dośrodkowanie Aarona Ramseya z rzutu rożnego, w polu karnym przeciął strzałem głową Ashley Williams i piłka wpadła do belgijskiej bramki. Teraz to Walijczycy przejęli inicjatywę, próbowali strzałami z dystansu zaskoczyć bramkarza rywali, ale bez powodzenia i wynik w tej części gry nie uległ już zmianie.

Na początku drugiej połowy do ataku ruszyli Belgowie, ale w 55. minucie otrzymali niespodziewany cios. Gareth Bale podał z głębi pola, Aaron Ramsey wrzucił piłkę z prawego skrzydła, a Hal Robson-Kanu zabawił się w polu karnym z trójką obrońców i strzałem z okolicy 10. metra pokonał bramkarza rywali.

Belgowie dążyli do odrobienia strat. Kevin De Bruyne uderzał z rzutu wolnego, kilka minut później dograł wzdłuż linii bramkowej do Romelu Lukaku, ale obrońcy zdołali wybić piłkę w ostatniej chwili. Później strzałem głową próbował zaskoczyć bramkarza rywali Marouane Fellaini, a w 80. minucie z dystansu przymierzył Axel Witsel, ale piłka poszybowała nad poprzeczką walijskiej bramki.

W 86. minucie Walijczycy rozstrzygnęli sprawę. Chris Gunter dośrodkował do Sama Vokesa, który strzałem głową pokonał Thibauta Courtois i tym samym dobił rywali.

Ćwierćfinał Euro 2016:

Walia - Belgia 3:1 (1:1)

Walia: Wayne Hennessey - Neil Taylor, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Chris Gunter - Joe Allen, Joe Ledley (78. Andy King), Aaron Ramsey (90. James Collins) - Hal Robson-Kanu (80. Sam Vokes), Gareth Bale.

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Jason Denayer, Jordan Lukaku (75. Dries Mertens) - Yannick Carrasco (46. Marouane Fellaini), Radja Nainggolan, Kevin De Bruyne, Axel Witsel, Eden Hazard - Romelu Lukaku (83. Michy Batshuayi).

Bramki: 0:1 Radja Nainggolan (13), 1:1 Ashley Williams (31-głową), 2:1 Hal Robson-Kanu (55), 3:1 Sam Vokes (86-głową).

Żółte kartki: Ben Davies, James Chester, Chris Gunter, Aaron Ramsey (Walia) - Marouane Fellaini, Toby Alderweireld (Belgia).

Walia - Belgia

Witamy w naszej relacji! Dziś poznamy drugiego półfinalistę Euro 2016.

20:14

Bracia Lukaku wychodzą razem w podstawowym składzie.

20:52

Zawodnicy już wychodzą na boisko. Za chwilę hymny!

20:58

Zawodnicy, którzy nie mogą zagrać dziś wspierają swoich kolegów.

21:14

Czas na hymny!

21:01

Przypomnijmy składy.

21:02

Pierwszy gwizdek pana Damira Skominy. Zaczynamy!

21:03

Walia - Belgia 0:0

Romelu Lukaku w polu karnym... nie zdołał uderzyć.

21:04

Belgowie utrzymują się na połowie rywala. Póki co stać ich tylko na niecelne dośrodkowania.

21:07

Faul taktyczny Daviesa. Żółta kartka. Nie zagra w kolejnym meczu.

21:18

Co się działo w polu karnym Walijczyków! Carrasco! Meunier! Hazard!Wszystkie strzały zablokowane! To musiał być gol.

Walia - Belgia 0:1

Ależ gooool!!!!!!!!! Nainggolan!!! Kolejna bomba z dystansu Belga! WOW!

Walia - Belgia 0:1. Piękny gol Nainggolana

21:17

Bale dośrodkował w pole karne, ale nikt nie przeciął toru lotu piłki.

21:17

Chester ostro potraktował Romelu Lukaku. Żółta kartka!

21:20

Próby kontrataków ze strony Walijczyków są powstrzymywane przez rywali. Belgia kontroluje ten mecz.

21:21

Od kiliku minut niewiele dzieje się na boisku.

21:24

Belgia powoli wymienia piłkę między obrońcami. Nie spieszą się.

21:26

Wyprowadzający kontratak De Bruyne powstrzymany faulem przez Guntera. Trzeci żółty kartonik dla Walijczyków.

21:28

Taylor!!! Ależ szansa dla Walii! Płaskie, mocne dośrodkowanie Ramseya, ale strzał Taylora broni Courtois.

21:31

Tak Belgowie cieszyli się ze zdobytej bramki.

21:31

Zablokowany rajd Robsona-Kanu. Mają Walijczycy rzut rożny...

21:48

Walia - Belgia 1:1

GOOOOL!!! Williams! Kompletnie niekryty kapitan Walii. Mamy remis!

Walia - Belgia 1:1. Gol Williamsa

21:34

Wrzutka Carrasco, ale Hennessey przenosi piłkę nad głową Romelu Lukaku.

21:35

Kontra Walijczyków. Strzał Bale i broni Courtois.

21:39

Walijczycy od kilku minut utrzymują się przy piłce, ale nie mają pomysłu na przeniesienie gry pod pole karne rywala.

21:40

Rzut rożny dla Wali... Chester nad bramką.

21:42

Alderweirel! Spokojnie Hennessey.

21:44

Ramsey z dystansu. Piłka odbija się od Denayera. Rzut rożny... strzał nad bramką.

21:48

Radość Walijczyków z wyrównania była szalona.

21:47

Koniec pierwszej połowy. Końcówka dla Walijczyków.

21:51

Wszyscy najlepsi asystenci grają w tym meczu!

22:00

Zawodnicy już wychodzą na murawę.

22:01

Zmiana w Belgii. W miejsce Carrasco pojawia się Fellaini.

22:02

Rozpoczynamy drugą część meczu!

22:05

Dobra wrzutka Meunier. Romelu Lukaku strzela obok.

22:08

Uderzenie De Bruyne sprzed pola karnego... nad bramką.

22:07

Rajd Hazarda, złamanie akcji do środka i potężne uderzenie obok bramki.

22:09

Kolejna dobra wrzutka Meunier, ale tym razem Lukaku uprzedzony przez Williamsa.

22:48

Walia - Belgia 2:1

GOOOL!!! Robson-Kanu! Ależ łatwo się obrócił z Meunier i Fellainim na plecach. Uderzenie z sześciu metrów. Courtois bez szans.

Walia - Belgia 2:1. Gol Robsona-Kanu

22:15

Romelu Lukaku ma dopiero 23 lata, a dziś gra już 50. mecz w reprezentacji!

22:16

Żółta kartka dla Fellainiego.

22:19

Robson-Kanu znów łatwo się obraca. Tym razem ośmieszył Jordana Lukaku.

22:20

Faulowany Nainggolan. Ma Belgia rzut wolny z około 20 metrów od bramki Hennesseya.

22:21

De Bruyne lekko i w środek. Hennessey nie miał problemów.

22:22

Williams po rzucie rożnym z woleja uderza wysoko nad bramką.

22:25

Belgia w ataku pozycyjnym, ale nie mają pomysłu na przedostanie się w pole karne rywala.

22:26

Jordan Lukaku szukał w polu karnym swojego brata, ale dośrodkował niedokładnie.

22:27

De Bruyne płasko w pole karne, ale Chester uprzedził Lukaku.

22:31

Fellaini!!! Nie ma gola. Precyzyjnie wrzucił mu Alderweireld.

22:34

Mertens zmienia Lukaku.

22:32

Ramsey dostaje żółtą kartkę. Jeśli Walia awansuje, to nie zagra w finale.

22:33

Znów szansa Fellainiego, ale został wyblokowany.

22:35

Ledly schodzi z boiska. Za niego King.

22:36

Witsel uderza z dystansu, ale nad bramką.

22:38

Boisko opuszcza zdobywca bramki Robson-Kanu. Za niego Vokes.

22:40

Nainggolan podcinany w polu karnym przez Williamsa. Sędzia Skomina nie podyktował jedenastki.