El. MŚ 2018: Polska pokonała Danię! Hat-trick Lewandowskiego

Reprezentacja Polski pokonała na Stadionie Narodowym Danię 3:2 w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata 2018. Biało-czerwoni prowadzili już trzema bramkami po hat-tricku Roberta Lewandowskiego, ale goście strzelili dwa gole i zapewnili nerwową końcówkę. Ostatecznie to podopieczni Adama Nawałki mogą dopisać trzy punkty do swojego dorobku.

Od początku selekcjoner postanowił dać szansę Thiago Cionkowi, który miał być pewnym partnerem Kamila Glika. U boku Grzegorza Krychowiaka w środku pomocy rozpoczął Piotr Zieliński. Pozostałe nazwiska nie zaskoczyły. Wedle wcześniejszych zapowiedzi Duńczycy zaczęli w ustawieniu 1-3-5-2.

Początek był dość spokojny. Obie drużyny starały się wybadać nawzajem. Słabo w spotkanie wszedł Kamil Glik, który popełnił jeden duży błąd, na szczęście bez konsekwencji. Duńczycy długo utrzymywali się przy piłce, ale mało z tego wynikało. Polacy przeciwnie nastawili się na kontrataki oraz grę skrzydłami. Na lewej stronie szalał Kamil Grosicki, który raz po raz nękał swoimi rajdami obrońców rywali. Po jednej z takich akcji na listę strzelców wpisał się Lewandowski. Piłkarze Nawałki poczuli wiatr w żaglach i przycisnęli gości. W 36. minucie kolejna szarża ”Grosika” zakończyła się faulem w polu karnym na Arkadiuszu Miliku. Sędzia nie zawahał się i podyktował jedenastkę. Szansę pewnie wykorzystał ”Lewy” i mieliśmy już 2:0. W przerwie ważne zadanie miał selekcjoner, aby nie powróciły demony z Kazachstanu.

Drugą połowę rozpoczęliśmy od bardzo mocnego uderzenia. Po raz kolejny Lewy dał nam powody do radości. Piłkarz Bayernu Monachium pognał z piłką na bramkę Kaspera Schmeichela i po krótkim rogu pokonał bramkarza gości. Szczęście nie trwało jednak długo, bo już chwile później fatalny kiks popełnił Glik. Stoper tak niefortunnie podał głową do Fabiańskiego, że przelobował naszego golkipera. W pewnym momencie na boisku pojawił się Yussuf Poulsen i polscy defensorzy mieli kolejny problem, bo 22-latek wprowadził dużo ożywienia w gre swojej ekipy. W 69. minucie napastnik świetnie odnalazł się w polu karnym i Dania złapała kontakt. Nerwowa końcówka nie przyniosła więcej trafień i Polacy mogli odetchnąć z wielką ulgą.

Polska - Dania 3:2 (2:0)

Bramki: Lewandowski 20, 36 (k), 47 - Glik 49 (s), Poulsen 69

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Thiago Cionek, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski (89. Sławomir Peszko), Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, 7. Arkadiusz Milik (46. Karol Linetty), Kamil Grosicki (74. Maciej Rybus) - Robert Lewandowski

Dania: Kasper Schmeichel - Simon Kjær, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard (82. Thomas Delaney) - Peter Ankersen, William Kvist, Pierre Højbjerg, Christian Eriksen, Riza Durmisi - Viktor Fischer (75. Pione Sisto), Nicolai Jørgensen (46. Yussuf Poulsen)

Żółte kartki: Thiago Cionek - Schmeichel, Eriksen