Siatkarki Tauronu MKS bliżej Ligi Mistrzyń

W pierwszym meczu III rundy eliminacji Ligi Mistrzyń siatkarki Agel Prostejov przegrały z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza 1:3. Po fatalnym pierwszym secie, podopieczne trenera Juana Manuela Serramalery pewnie wygrały trzy kolejne i znacznie przybliżyły się do awansu do fazy grupowej.

W drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń siatkarki Tauronu MKS pokonały izraelski Maccabi XT Haifa (3:1, 3:0), a Agel Prostejov wyeliminował węgierski Linamar - Békéscsabai (3:0, 2:3). Trudno było wskazać faworyta dwumeczu, mistrzynie Czech mają drużynę o podobnym potencjale, ja czwarta ekipa poprzedniego sezonu Orlen Ligi.

Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęły mistrzynie Czech (4:0, 8:4), a w dalszej części premierowej odsłony siatkarki z Dąbrowy Górniczej nie potrafiły znaleźć recepty na dobrze dysponowane gospodynie. Przewaga ekipy z Prościejowa, szczególnie widoczna w ofensywie, rosła i w końcówce nie podlegała żadnej dyskusji. Po skutecznym ataku Laury Frigo, podopieczne Petra Gogi prowadziły już 20:9. Nina Herelová atakiem po skosie wywalczyła piłkę setową przy stanie 24:12, a set zakończył się ostatecznie wynikiem 25:13.

Druga partia miała zupełnie odmienny przebieg. Dąbrowianki wróciły do gry i od samego początku przejęły inicjatywę na parkiecie (4:8), a w środkowej części seta powiększały przewagę (9:16 - po skutecznym ataku Darii Paszek), wykorzystując słabsze przyjęcie u rywalek. W końcówce gospodynie nie rezygnowały z walki i zmniejszyły nieco dystans, przy stanie 19:23 trener Juan Manuel Serramalera poprosił o czas, a w dwóch kolejnych akcjach skuteczne ataki Regan Scott zakończyły seta.

Trzecia odsłona to znów mocne otwarcie przyjezdnych (0:4 - dzięki skutecznym zagrywkom Yael Castiglione, 3:8), które w środkowej części seta powiększyły przewagę i po asie serwisowym Kamili Ganszczyk gospodynie przegrywały już 6:15.  W końcówce siatkarki z Prościejowa zdołały jeszcze nawiązać walkę (18:21), ale w końcówce popełniały błędy i przegrały 19:25.

Czwarty set to znów dobry początek dąbrowianek (0:3, 3:8), tym razem jednak gospodynie zdołały złapać kontakt punktowy w środkowej części (11:12 - po asie serwisowym Yeliz Basy). Drużyna z Dąbrowy Górniczej znów zdołała odskoczyć rywalkom, budując przewagę jeszcze przed drugą przerwą techniczną (12:16). W końcówce siatkarki Tauronu MKS pewnie utrzymywały przewagę. Helena Horká skutecznym atakiem ustaliła wynik seta na 17:25 i zakończyła to spotkanie.

Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane w sobotę, 19 listopada o godzinie 17:00 w Dąbrowie Górniczej. Siatkarkom Tauronu MKS do awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzyń wystarczy zwycięstwo w dwóch setach. Transmisja meczu w Polsacie Sport News.

VK Agel Prostejov - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (25:13, 19:25, 19:25, 17:25)