Czym właściwie zajmuje się dyrektor sportowy?

 

- W latach 80. i 90. we Włoszech rządzili tylko właściciele klubów i prezesi, którzy często, nie ma co ukrywać, nie znali się na siatkówce. Dyrektor sportowy dziś odpowiada za kontrakty, ściąga do klubu siatkarzy, negocjuje z nimi warunki i razem z trenerem organizuje życie drużyny. Planuje cały sezon zespołu - opowiedział Stefano Recine.

 

- Musi znać rynek, siatkarzy, jeździć na najważniejsze turnieje seniorskie, jak i do lat 23, aby poznawać młodych zawodników. I wreszcie, razem z trenerem, musi zbudować drużynę. Często wcześniej, wybrać odpowiedniego szkoleniowca - dodał.

 

Dlaczego rola dyrektora sportowego w klubie jest tak ważna?

 

- W ostatnich latach wielu prezesów odgrywa coraz ważniejsza rolę i zna się na tym sporcie, ale dyrektor sportowy powinien być niczym most łączący trenera z zarządem klubu - mówił Recine.

 

- Dyrektor sportowy we Włoszech ma za zadanie zbierać wszystkie kwestie techniczne dotyczące drużyny i brać za nie odpowiedzialność: wybór zawodników, kontrakty, sponsorzy dostarczający sprzęt, buty, materiał medyczny. Musi być w ścisłym kontakcie z drużyną i trenerem. To człowiek, którzy żyje życiem zespołu, także w trakcie sezonu, kiedy podróżuje u boku trenera - opowiedział Włoch.

 

Czy przeszłość siatkarska może być pomocna w wypełnianiu obowiązków dyrektora sportowego? - Przeszłość siatkarska może pomóc w czytaniu zadań dyrektora sportowego. Ale bardziej zawodnicza niż trenerska. Nie lubię, kiedy trenerzy, którzy nie mogą znaleźć pracy na siłę zostają dyrektorami sportowymi.

 

- Muszę przyznać, że jestem zdziwiony, że w kraju, który ma najlepszych kibiców na świecie, piękne hale i kilku chętnych do pracy managerów, nie ma stanowiska dyrektora sportowego - zakończył Stefano Recine.

 

Cała rozmowa ze Stefano Recine w załączonym materiale wideo.