Były selekcjoner reprezentacji Polski w grudniu został oficjalnie zaprezentowany jako nowy trener reprezentacji Kanady, a w kwietniu podpisał również kontrakt z Onico Warszawa.

 

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. ustaliła niedawno, że rozgrywki PlusLigi w sezonie 2017/18 wystartują w weekend 30 września – 1 października. Ten termin koliduje z występem reprezentacji Kanady na mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, które zostaną rozegrane od 26 września do 1 października w Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych. Co w tej sytuacji z ekipą Onico Warszawa? Pod nieobecność Antigi, drużynę do sezonu 2017/18 ma przygotować drugi trener Fabio Storti z pomocą dyrektora sportowego klubu Pawła Zagumnego. Być może ligowe spotkania z udziałem siatkarzy ze strefy NORCECA zostaną przełożone na inny termin.

 

Turniej o mistrzostwo NORCECA będzie dla siatkarzy spod znaku Klonowego Liścia niezwykle ważnym zwieńczeniem sezonu. Kanadyjczycy wystąpią w roli obrońców tytułu. Wygrali poprzednie mistrzostwa, które w 2015 roku w rozegrano w meksykańskiej Cordobie, w finale pokonując 3:1 Kubę. Warto jednak przypomnieć, że z udziału w tamtej imprezie w ostatniej chwili zrezygnował główny faworyt – reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Amerykanie nieco ponad tydzień wcześniej wygrali Puchar Świata 2015, zapewnili sobie awans na igrzyska olimpijskie w Rio i postanowili odpuścić sobie kontynentalne zmagania.

 

Tym razem siatkarze USA zagrają u siebie i będą chcieli odzyskać utracony tytuł, a przy okazji zrewanżować się Kanadyjczykom za porażkę 1:3 w meczu o brąz tegorocznej edycji Ligi Światowej. Oprócz medali kontynentalnych mistrzostw, stawką imprezy będą paszporty na mistrzostwa świata, które w 2018 roku odbędą się w Bułgarii i we Włoszech.

 

W Colorado Springs wystartuje 12 reprezentacji: sześć czołowych ekip z rankingu NORCECA: Stany Zjednoczone (1), Kanada (2), Kuba (3), Portoryko (4), Meksyk (5) i Kostaryka (6) oraz sześć drużyn z kwalifikacji. Awans wywalczyły już Dominikana, Gwatemala, Trynidad i Tobago i Martynika. Z dwunastki finalistów, aż pięć drużyn wywalczy bilety na siatkarski mundial, wydaje się więc, że Amerykanie i Kanadyjczycy powinni osiągnąć ten cel bez większych kłopotów.

 

Kanadyjscy siatkarze, zanim powalczą o mundial i medal kontynentalnych mistrzostw, pojawią się w Polsce. Od 11 do 13 sierpnia w krakowskiej Tauron Arenie zagrają w prestiżowym turnieju towarzyskim – XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Zmierzą się w nim kolejno z drużynami: Rosji, Polski oraz Francji.

 

W załączonym materiale wideo końcowe fragmenty meczu o III miejce Ligi Światowej 2017 USA - Kanada 1:3.