Brytyjczycy pokonali dystans w 37,47, co jest rekordem Europy (poprzedni wynosił 37,73 i został ustanowiony w 1999 roku). Srebro zdobyli Amerykanie - 37,52, a brąz Japończycy - 38,04.

 

Bolt już wcześniej zapowiedział, że tym startem zakończy karierę. Ze względu na sposób bycia zawsze przykuwał uwagę kibiców i mediów. Tym razem zainteresowanie jego osobą miało jeszcze większą intensywność, a kumulacja nastąpiła w sobotę.

 

Tuż przed rozpoczęciem zmagań sztafet słynny sprinter jak zwykle był rozluźniony i przechadzając się pozdrawiał kibiców. Jako pierwszy u broniących tytułu Jamajczyków biegł Omar McLeod, a po nim Julian Forte i Yohan Blake. Gdy pałeczkę od tego ostatniego przejął Bolt, to miłośnicy królowej sportu liczyli na widowiskową rywalizację, ale zamiast tego byli świadkami dramatu prawie 31-letniego sprintera. Po pokonaniu kilkunastu metrów zaczął kuleć, a po chwili upadł na bieżnię. Leżał na niej jeszcze przez jakiś czas. Prawdopodobnie doznał kontuzji uda.

 

Przedstawiciel służb medycznych pojawił się później koło niego z wózkiem, ale Jamajczyk odmówił skorzystania z niego i przekroczył metę, kuśtykając w towarzystwie kolegów z reprezentacji przy aplauzie 56-tysięcznej widowni.

 

"Po biegu cały czas nas przepraszał, ale powiedzieliśmy mu, że nie ma takiej potrzeby. Kontuzje są częścią sportu" - zaznaczył Forte.

 

Tym samym zakończyła się imponująca seria męskiej sztafety tego kraju w MŚ. Triumfowali w tej konkurencji w czterech poprzednich edycjach tej imprezy.

 

"Takie rzeczy się zdarzają, ale nazwisko Usaina będzie wiecznie żywe" - zapewnił McLeod.

 

Bolt - ośmiokrotny mistrz olimpijski - ma w dorobku 14 medali MŚ. W Londynie wcześniej biegł na 100 m i stanął na najniższym stopniu podium.

 

W składzie sztafety USA byli Justin Gatlin i Christian Coleman, którzy w indywidualnych zmaganiach na tym dystansie zajęli dwa czołowe miejsca.

 

"Przykro mi, że Usain doznał kontuzji. On wciąż jest najlepszy na świecie. Podczas rozgrzewki zawsze okazujemy sobie szacunek i pozdrawiamy się. To wspaniały sportowiec" - podkreślił Gatlin.

 

Medaliści sztafety 4x100 m:

 

1. W. Brytania 37,47 (Chijindu Ujah, Adam Gemili, Daniel Talbot, Nethaneel Mitchell-Blake)

2. USA 37,52

3. Japonia 38,04