W sobotę na najwyższym stopniu podium stanęli też Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) na 5000 m i Jan Szymański (AZS AWF Poznań) na 10 000 m.

Na swoim ulubionym dystansie 1500 m drugi tytuł w Tomaszowie Maz. wywalczyła Czerwonka (w piątek triumfowała na 500 m), która jako jedyna z 18 startujących zawodniczek osiągnęła czas poniżej 2 minut – 1.59,77. Panczenistka Zagłębia Lubin o ponad sekundę okazała się lepsza od Katarzyny Bachledy-Curuś (AZS AWF Katowice) i o ponad dwie sekundy od kolejnej reprezentantki kraju – Luizy Złotkowskiej (Sparta Grodzisk Maz.).

Wywalczony przed rokiem na warszawskim torze Stegny tytuł obronił Niedźwiedzki bardzo dobrym czasem – 1.48,11, wyprzedzając Jana Szymańskiego (AZS AWF Poznań) oraz Sebastiana Kłosińskiego (Orzeł Elbląg)

W rywalizacji w swojej koronnej konkurencji nie brał udziału Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice). Mistrz olimpijski z Soczi w ogóle zrezygnował z udziału w MP z powodu kontuzji mięśnia czworogłowego.

"Mogę już trenować, ale ten start musiałem jeszcze odpuścić, żeby wyleczyć do końca uraz i wrócić do pełnego zdrowia przed rozpoczynającym się za dwa tygodnie cyklem Pucharu Świata. Żałuję, że nie mogę rywalizować w pierwszych zawodach w tej pięknej hali, jednak rozsądek musiał wziąć górę, bo przyspieszenie rehabilitacji mogłoby skutkować odnowieniem kontuzji" – powiedział PAP Bródka, który jako pierwszy pogratulował sukcesu Niedźwiedzkiemu.

W sobotę miały odbyć się biegi masowe, ale aby zakończyć tego dnia rywalizację w wieloboju zmieniono program i panczenistki ścigały się na 5000 m, a łyżwiarze na 10 000 m.

Tak jak przed rokiem triumfowała Czyszczoń, która wyraźnie wyprzedziła Aleksandrę Goss (Stoczniowiec Gdańsk) i Katarzynę Woźniak (AZS AWF Katowice). Na najdłuższym dystansie bezkonkurencyjny okazał się zaś Szymański. Dwa kolejne medalowe miejsca zajęli Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg) i Roland Cieślak (Pilica Tomaszów Maz.).

Klasyfikacja wielobojowa obejmowała: 500, 1500, 3000 i 5000 m kobiet oraz 500, 1500, 5000 i 10 000 m. Najlepsi to Woźniak oraz Szymański.

MP na dystansach potrwają do niedzieli. Zawody są kwalifikacją do kadry na Puchar Świata, w którym będzie można uzyskać przepustkę na igrzyska olimpijskie w Pjongczangu (9-25 lutego). Ostatniego dnia mistrzostw zaplanowano rywalizację kobiet i mężczyzn w biegach masowych i na 1000 m.

Wyniki drugiego dnia MP:
      
      kobiety
      
         1500 m
      1. Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin)            1.59,77
      2. Katarzyna Bachleda-Curuś (AZS AWF Katowice)   2.01,03
      3. Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Maz.)       2.02,14
      
         5000 m kobiet
      1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice)        7.22,03
      2. Aleksandra Goss (Stoczniowiec Gdańsk)         7.28,91
      3. Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice)          7.32,00
      
         klasyfikacja wielobojowa
      1. Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice)          169,939 pkt
      2. Katarzyna Bachleda-Curuś (AZS AWF Katowice)   169,990
      3. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice)        171,811
      
      mężczyźni
      
         1500 m
      1. Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice)        1.48,11
      2. Jan Szymański (AZS AWF Poznań)                1.49,16
      3. Sebastian Kłosiński (Orzeł Elbląg)            1.50,50
      
         10 000 m
      1. Jan Szymański (AZS AWF Poznań)                13.51,55
      2. Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg)                 13.52,05
      3. Roland Cieślak (Pilica Tomaszów Mazowiecki)   13.53,73
      
         klasyfikacja wielobojowa
      1. Jan Szymański (AZS AWF Poznań)                154,313 pkt
      2. Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg)                 156,089
      3. Marcin Bachanek (Stoczniowiec Gdańsk)         159,757.