PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Bachleda-Curuś siódma na 1500 m w USA

Katarzyna Bachleda-Curuś zajęła siódme miejsce (1.54,61) w wyścigu na 1500 m podczas zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Salt Lake City. Zwyciężyła Japonka Miho Takagi - 1.51,49. Rekord świata na 1500 m ustanowił Rosjanin Denis Juskow.

Takagi wygrała wszystkie cztery biegi w tym sezonie i z 400 pkt na koncie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Bachleda-Curuś jest siódma z dorobkiem 126 pkt. Najlepsze osiągnięcie Polki w tym sezonie to czwarta lokata w Stavanger.

Jeszcze lepiej od Takagi spisuje się jej rodaczka Nao Kodaira, która na dystansie 500 m ma już siedem zwycięstw - komplet w sezonie olimpijskim. O prawie 190 „oczek” wyprzedza Koreankę Sang-Hwa Lee, która w sobotę była druga, już po raz piąty w tej edycji PŚ.

Na 500 m wygrał Rosjanin Rusłan Muraszow – 34,02, zaś Artur Waś był ostatni, 20. w silniejszej grupie A - 35,09. W punktacji łącznej prowadzi Holender Ronald Mulder (416), a Polak jest 11. (187).

Na 1500 m w sobotę bezkonkurencyjny był Juskow - wynikiem 1.41,02 o 0,02 poprawił rekord Amerykanina Shani Davisa. Konrad Niedźwiedzki uplasował się na 10. Pozycji - 1.43,86, z kolei Jan Szymański był 18. - 1.44,64. W słabszej gr. B mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka zajął szóste miejsce - 1.44,62.

Juskow w tym sezonie trzykrotnie startował na 1500 m i za każdym razem nie miał sobie równych.

Biegi w gr. B na 500 m kobiet (Natalia Czerwonka) i mężczyzn (Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski, Artur Nogal) odbędą się w nocy czasu polskiego. Z kolei do finałów rywalizacji ze startu wspólnego biało-czerwoni się nie zakwalifikowali.

Amerykańskie zawody są ostatnimi zaliczanymi do kw. olimpijskich Pjongczang 2018.