PŚ w biathlonie: Wygrana Makarainen, Polki bez punktów

Finka Kaisa Makarainen wygrała bieg na dochodzenie na 10 km biathlonowego Pucharu Świata w rosyjskiej Tiumeni. Dotychczasowa liderka klasyfikacji generalnej reprezentantka Słowacji Anastasiya Kuzmina była szósta. Kamila Żuk zajęła 42., a Kinga Mitoraj - 48. miejsce.

Makarainen ścigała się na ostatnich metrach z Francuzką Anais Bescond, ale ostatecznie okazała się od niej szybsza o 0,2 s. To jej drugie zwycięstwo w tym sezonie i 23. w karierze. Na najniższym stopniu podium stanęła siedmiokrotna mistrzyni świata Niemka Laura Dahlmeier.

W klasyfikacji generalnej Makarainen ma 799 punktów i wyprzedza Kuzminę o zaledwie pięć. To oznacza, że losy walki o Kryształową Kulę rozstrzygną się dopiero w ostatnim starcie tej zimy - w niedzielnym biegu ze startu wspólnego na 12,5 km.

Kuzmina wywalczyła za to małą Kryształową Kulę w biegu na dochodzenie, wcześniej zdobyła ją także za zwycięstwo w klasyfikacji sprintu. W biegu indywidualnym sięgnęła po nią Białorusinka Nadieżda Skardino.

W sobotę nie wystartowała Weronika Nowakowska, która była dopiero 55. w piątkowym sprincie. Polka zapowiedziała, że po tym sezonie zakończy karierę, więc zawody w Tiumeni są dla niej pożegnaniem z zawodowym sportem. Jest jedyną z Polek, która zakwalifikowała się do niedzielnego biegu.