Trasa z Antwerpii do Oudenaarde liczy 266,5 km. Po drodze zawodnicy pokonają 18 krótkich i wąskich podjazdów, z których sześć ostatnich jest wyłożonych kostką brukową. Ostatnia wspinaczka czeka ich na Paterbergu, 13 km przed finiszem.

Jazda po bruku nie należy do mocnych stron Kwiatkowskiego. Mistrz świata z Ponferrady z 2014 roku trzykrotnie startował we "Flandryjskiej Piękności" i najwyższą jego lokatą była 27. dwa lata temu. W tej części sezonu jego priorytetem będą ardeńskie klasyki, począwszy od Amstel Gold Race 15 kwietnia.

Dyrektor sportowy Servais Knaven nie wskazał lidera brytyjskiej drużyny na niedzielny wyścig. "Mamy silny skład, który może osłaniać swoich liderów na płaskich odcinkach i między podjazdami. Mamy kilka kart, którymi możemy grać przed główną rozgrywką i w finale" - ocenił, cytowany na stronie internetowej Sky.

W składzie Sky najlepsze wyniki w Ronde van Vlaanderen uzyskiwał Holender Dylan van Baarle, szósty i czwarty w dwóch ostatnich edycjach.

Bodnar jak zwykle będzie wspierać trzykrotnego mistrza świata Petera Sagana. Słowak prezentuje bardzo dobrą formę, co potwierdził w minioną niedzielę, zwyciężając z wielką łatwością w innym klasyku we Flandrii - Gandawa-Wevelgem. Sagan ma już na koncie jeden triumf w "Ronde" - w 2016 roku.

Ubiegłoroczną edycję wygrał po skutecznej ucieczce Belg Philippe Gilbert. Będzie on jednym z liderów ekipy Quick-Step, obok swojego rodaka, triumfatora środowego wyścigu Dwars Door Vlaanderen Yves'a Lampaerta, Holendra Nikiego Terpstry i Czecha Zdenka Stybara.

Wielki apetyt na wygraną ma też trzech innych Belgów: mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Greg Van Avermaet (BMC), Tiesj Benoot (Lotto Soudal) oraz Sep Vanmarcke (Education First).

Polacy startowali w Dookoła Flandrii począwszy od 1990 roku (Zenon Jaskuła i Joachim Halupczok). W pierwszej dziesiątce udało się ukończyć wyścig tylko Zbigniewowi Spruchowi. W 1999 roku zajął piąte miejsce, a w 2000 - dziewiąte.

Przed wyścigiem mężcyzn zakończą rywalizację panie na trasie wokół Oudenaarde (153,3 km). Wśród zgłoszonych jest Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Sobotni mecz Bruk-Betu z Cracovią rozpocznie się w Niecieczy o godzinie 15.30. W jesiennym spotkaniu pomiędzy tymi zespołami padł remis 1:1.

Zanim rozpoczną się piłkarskie emocje, kibice Cracovii będą mieli okazję o godzinie 12 na stadionie przy ul. Kałuży wziąć udział w tradycyjnym święceniu pokarmów wielkanocnych.