El. MŚ 2019: Porażka Polek w starciu ze Szkocją

Piłkarska reprezentacja Polski kobiet przegrała w Paisley ze Szkocją 0:3 w wyjazdowym meczu grupowym eliminacji mistrzostw świata.

Po bardzo słabym piątkowym meczu z Albanią we Włocławku trudno było o optymizm przed wyjazdem Polek do Szkocji. Raz jeszcze okazało się jednak, że futbol jest nieprzewidywalny. A w wykonaniu kobiet - nieprzewidywalny do kwadratu.

Biało-czerwone były bowiem na stadionie w Paisley nieopodal Glasgow zdecydowanie lepsze od rywalek już od pierwszej minuty. Natychmiast po gwizdku sędziego rzuciły się na Szkotki i nie odpuszczały przez kolejnych 75 minut.

Podopieczne Miłosza Stępińskiego kreowały kolejne sytuacje, Grad, Siwińska i Guściora stanowiły żelbetonową zaporę w defensywie, Daleszczyk rządziła w środku pola, Pajor i Kamczyk były nieuchwytne dla przeciwniczek. Katarzyna Kiedrzynek w naszej bramce solidnie się za to wynudziła.

Jeśli czegoś brakowało do pełni szczęścia, to gola. I w 56. minucie wydawało się, że ten musi paść. Przypadkowe zagranie ręką Joanne Love sędzia ukarała rzutem karnym. Do piłki podeszła Ewa Pajor i uderzyła źle, praktycznie w środek bramki. Lee Alexander piłkę zatrzymała.

Co godne podkreślenia nawet zmarnowana jedenastka nie wybiła Polek z uderzenia. Biało-czerwone wciąż dominowały, szukały bramki. Ale wtedy nadszedł kolejny przełomowy moment meczu. W 76. minucie drugą żółtą kartkę zobaczyła Paulina Dudek. I wszystko runęło. Polki wyglądały, jakby w ułamku sekundy straciły siły i nadzieję.

W 79. minucie Claire Emslie dośrodkowała przed bramkę, a głową piłkę do siatki wepchnęła Zoe Ness. Kilka chwil później ponownie szybka jak wiatr skrzydłowa Machesteru City uciekła naszej defensywie i tym razem już nie podawała, a sama wykończyła akcję precyzyjnym strzałem z pola karnego. Dzieła zniszczenia dokonała młoda rezerwowa Erin Cuthbert.

Kobiecy futbol kolejny raz okazał się zatem nieprzewidywalny, a zarazem skrajnie niesprawiedliwy. Wynik 3:0 nijak ma się do przebiegu spotkania. Nic go już jednak nie zmieni, a to oznacza, że Biało-czerwone po swoim najlepszym występie w ostatnich miesiącach praktycznie straciły szanse awansu do mistrzostw świata we Francji.

Szkocja - Polska 3:0 (0:0)

Bramki: Ness 79, Emslie 87, Cuthbert 90

Szkocja: Lee Alexander - Lisa Evans, Rachel Corsie, Jennifer Beattie, Emma Mitchell - Claire Emslie, Kim Little, Joanne Love (56. Zoe Ness), Caroline Weir, Fiona Brown (70. Erin Cuthbert) - Jane Ross

Polska: Katarzyna Kiedrzynek - Aleksandra Sikora, Dagmara Grad (80. Patrycja Balcerzak), Agata Guściora, Paulina Dudek - Ewelina Kamczyk, Jolanta Siwińska, Katarzyna Daleszczyk, Martyna Wiankowska (73. Agnieszka Jędrzejewicz) - Ewa Pajor, Agnieszka Winczo

Żółte kartki: Dudek, Sikora

Czerwona kartka: Paulina Dudek (76, za drugą żółtą)