PZU Cracovia Maraton: Najszybsi Etiopczyk Bekele i Mołdawianka Fisikovici

Berga Birhanu Bekele i Lilia Fisikovici zwyciężyli w 17. PZU Cracovia Maraton. Etiopczyk dystans 42 km 195 metrów pokonał w czasie 2:11.34, a Mołdawianka uzyskała wynik 2:31.27. Najlepszy z Polaków Andrzej Rogiewicz z Grudządza finiszował na siódmym miejscu - 2:21.27.

W Krakowie wystartowało 5848 zawodniczek i zawodników, co jest rekordem imprezy. Organizatorzy liczyli, że uda się pobić rekord trasy z 2009, który wynosi 2:11.26, ale ostatecznie Bekele zabrakło ośmiu sekund.

Etiopczyk zaatakował około 30. kilometra i samotnie finiszował na mecie usytuowanej krakowskim Rynku Głównym. "Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać" – powiedział.

Na siódmym miejscu ukończył bieg Rogiewicz, który przebiegł maraton po raz pierwszy.

"Trasa była dość płaska, ale było też kilka podbiegów. Pogoda nie do końca sprzyjała, bo w słońcu odczuwalna temperatura wynosiła około 30 stopni. Starałem się utrzymać dobre tempo. Lekki kryzys przyszedł między 30. a 32. kilometrem. Do tego maratonu przygotowywałem się od stycznia, więc dosyć krótko. Dałem z siebie wszystko i jestem szczęśliwy, że byłem najlepszy z Polaków" - przyznał.

Z Polek najszybciej na mecie zameldowała się Ewa Jagielska z Ostrowi Mazowieckiej. Czas 2:50.42 dał jej siódmą lokatę. W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej trasę pokonał Rafał Szumiec, a wśród kobiet Katarzyna Goncerz.

Zawody związane z Cracovia Maraton rozpoczęły się już w sobotę. Odbył się maraton na rolkach na trasie wokół Błoń, a także wiele imprez dla dzieci oraz Mini Cracovia Maraton im. Piotr Gładkiego na dystansie 4,2 km.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także bieg nocny na dystansie 10 km. Na trasę ulicami krakowskiego Starego Miasta wyruszyło 3053 osób. Pierwszy na mecie zameldował się Kenijczyk Bernard Muinde Matheka - 30.28, a wśród kobiet triumfowała Węgierka Zita Kacser - 35.24.

Cracovia Maraton po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 30 września górski Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski mający się odbyć 14 października. Kolejny Cracovia Maraton zaplanowano na 28 kwietnia 2019 roku.