Memoriał Wagnera: Antiga znów przeciwko Polsce!

Stephane Antiga wywalczył z reprezentacją Polski mistrzostwo świata w 2014 roku, czym zyskał ogromną sympatię polskich kibiców i trafił do panteonu najwybitniejszych trenerów w historii polskiej drużyny narodowej. Od 2017 roku prowadzi reprezentację Kanady, a w dwóch ostatnich sezonach kilkukrotnie miał okazję rywalizować z reprezentacją Polski.

W 2016 roku, po porażce w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, szefowie PZPS podziękowali Antidze za współpracę. Francuz długo nie był bezrobotny, w połowie grudnia 2016 został selekcjonerem reprezentacji Kanady, z którą już w pierwszym sezonie wywalczył historyczny sukces – brązowy medal Ligi Światowej.

Antiga nie unika rywalizacji z byłymi podopiecznymi. Spotkanie na XVI Memoriale Wagnera będzie już szóstym meczem, jaki kanadyjscy siatkarze pod jego wodzą rozegrają przeciwko Polsce.

Pierwszym był mecz fazy interkontynentalnej Ligi Światowej rozegrany 11 czerwca 2017 na turnieju w Warnie. Polacy, prowadzeni wówczas przez Ferdinando De Giorgiego wygrali 3:1. Wygrali również dwa miesiące później, na Memoriale Wagnera w Krakowie, tym razem 3:0, choć dwie partie rozstrzygnęła gra na przewagi (pierwszy set – 36:34!).

Początek pracy Vitala Heynena z reprezentacją Polski to seria towarzyskich meczów przeciwko podopiecznym Antigi. W debiucie nowego selekcjonera – 19 maja 2018 biało-czerwoni przegrali w meczu towarzyskim w katowickim Spodku 1:3. W Opolu zrewanżowali się, wygrywając 3:2, a oba mecze przedzielił zamknięty sparing, zakończony wynikiem 1:1. Ledwie kilka dni po tych grach doszło do kolejnego polsko-kanadyjskiego starcia, tym razem stawką były punkty Ligi Narodów. W Krakowie górą byli Polacy.

Z pięciu dotychczasowych meczów z Polakami Antiga wygrał zaledwie jeden. Jak będzie w kolejnej konfrontacji, która w piątek 24 sierpnia zainauguruje XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera?