Na dziś liczby zdecydowanie stoją po stronie naszych młodych piłkarzy. Szczególnie imponuje "zero" po stronie porażek. Trochę inaczej wygląda to jednak, kiedy spojrzy się na ich grę oraz dwa remisy z Wyspami Owczymi, ale skupmy się na tabeli. Ta mówi jasno - Polacy wszystko mają w swoich rękach.


Przed nimi jeszcze dwa spotkania tych eliminacji - wyjazdowe z Danią (12 października), a na zakońćzenie u siebie podejmiemy Gruzję (16 października). Do liderujących Skandynawów tracimy zaledwie punkt i dwa zwycięstwa w tych meczach pozwolą nam bez spoglądania na inne spotkania zapewnić sobie awans na mistrzostwa.


Remis w meczu z Danią będzie oznaczał, że z Gruzją musimy zdobyć 3 punkty oraz liczyć na potknięcie lidera w meczu u siebie z Wyspami Owczymi (co jest mało prawdopodobne). Porażka z podopiecznymi Nilsa Fredriksena sprawi, że stracimy matematyczne szanse na awans już przed meczem z Gruzją.


W przypadku zajęcia drugiego miejsca w grupie, którego nikt nam już nie może odebrać, będziemy liczyli na awans do listopadowych baraży. Do nich zakwalifikują się jednak tylko cztery zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem spośród wszystkich dziewięciu grup.


"Tabela wiceliderów" nie jest jednak taka prosta. Odliczane są w niej bowiem punkty zdobyte w meczach z ostatnimi zespołami w grupach. Taka sytuacja oznacza, że dwa remisy z Wyspami Owczymi mogą być przekleństwem Polaków. Nasi wrześniowi rywale zajmują przedostatnie miejsce z dwoma punktami przewagi nad Litwą. Te drużyny mają w październiku bezpośredni mecz i wtedy bardzo przydatne byłoby zwycięstwo naszych sąsiadów.


Na ten moment w tabeli drużyn zajmujących drugie miejsca jesteśmy na czwartej pozycji. W przypadku naszej porażki z Danią może się to jednak zmienić. Z pewnością wiele dałoby nam ostatnie miejsce Wysp Owczych, bo w takim przypadku mielibyśmy w tej tabeli aż cztery punkty więcej. Nie ma jednak co się nad tym rozwodzić, liczyć na innych, sprawdzać kalendarz spotkań reszty drużyn z drugich miejsc - sześć punktów w meczach październikowych i jedziemy na mistrzostwa Europy.

 

Tabela grupy C:

 

Tabela 2. miejsc: