Siatkarze USA w półfinale, Rosja za burtą mistrzostw świata!

W drugim spotkaniu grupy I mistrzostw świata siatkarze Stanów Zjednoczonych wygrali z Rosją 3:0. Taki wynik oznacza, że Amerykanie już po pierwszym meczu III fazy są pewni awansu do półfinału, natomiast mistrzowie Europy pożegnali się z siatkarskim mundialem.

W pierwszym spotkaniu tej grupy, które zainaugurowało zmagania w III fazie grupowej turnieju doszło do starcia, które z pewnością nie rozczarowało nawet najbardziej wybrednych kibiców siatkówki. Brazylia pokonała Rosję 3:2 . Dwie pierwsze partie padły łupem podopiecznych trenera Siergieja Szlapnikowa, ale siatkarze Canarinhos zdołali odwrócić losy tej rywalizacji. Porażka w tie-breaku oznaczała, że mecz ze Stanami Zjednoczonym był dla siatkarzy Sbornej grą "o życie".

Przegrana kończyła ich przygodę z mistrzostwami świata 2018 i tak też się stało. Siatkarze USA potwierdzili znakomitą dyspozycję z poprzednich rund i odnieśli dziewiąte zwycięstwo z rzędu. Ograli aktualnych mistrzów Europy, zwycięzców tegorocznej edycji Ligi Narodów i głównych faworytów do złota mistrzostw świata w trzech setach.

Każda z partii tego meczu miała bardzo podobny przebieg. Obie ekipy toczyły wyrównaną grę, ale w decydujących momentach krótkie serie dwóch, trzech wygranych przez Amerykanów akcji pozwoliły zbudować przewagę. Siatkarzom Sbornej nie można odmówić ambicji, w każdej z partii walczyli do końca, jednak przewaga fizyczna ekipy USA, skuteczność w ataku i lepsza gra na przyjęciu były widoczne niemal gołym okiem. Najlepszym graczem tego meczu był Taylor Sander, jednak jego koledzy nie odstępowali mu wysokim poziomem gry.

Najwięcej punktów: Aaron Russell (17), Taylor Sander (15) – USA; Dmitrij Muserski (12), Jegor Kluka (11) – Rosja. Amerykanie zdecydowanie lepiej punktowali w ataku (47–34), lepiej prezentowali się w polu zagrywki (4–2), mocną bronią Rosjan był natomiast blok (6–9).

W grupie I  do rozegrania pozostał mecz Brazylia – USA (piątek 28 września, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport). Obie ekipy mają już zapewnione miejsce w półfinale, stawką będzie jedynie awans z pierwszego miejsca. Rosjanie meczem z Amerykanami zakończyli występy na siatkarskim mundialu.

USA – Rosja 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)

USA: Matthew Anderson, Aaron Russell, Taylor Sander, Daniel McDonnell, Micah Christenson, Maxwell Holt – Erik Shoji (libero) oraz David Smith. Trener: John Speraw.
Rosja: Siergiej Grankin, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Dmitrij Wołkow, Iljas Kurkajew, Jegor Kluka – Aleksiej Wierbow (libero) oraz Aleksandr But´ko,  Wiktor Poletajew, Alexander Sokołow. Trener: Siergiej Szlapnikow.

Sędziowie: Hernan Gonzalo Casamiquela (Argentyna) – Fabrizio Pasquali (Włochy).

Mecz zakończony
USA
3:0
Rosja
Zapis relacji
Relacja zakończona

USA – Rosja 3:0 (25:22, 25:23, 25:23) Aaron Russell atakiem w boczną linię zakończył mecz! Siatkarze USA w półfinale, Rosja żegna się z mistrzostwami!

USA – Rosja 2:0, 24:23 Rosjanie jeszcze się bronią! Trener reprezentacji USA wziął czas.

USA – Rosja 2:0, 24:21 Aaron Russell - piłka meczowa!

USA – Rosja 2:0, 23:21 Jegor Kluka zaatakował po bloku.

USA – Rosja 2:0, 23:20 Dmitrij Muserski zablokowany!

USA – Rosja 2:0, 22:20 Aaron Russell oszukał rosyjski blok! Trener Siergiej Szlapnikow wykorzystał drugi czas.

USA – Rosja 2:0, 20:20 Skuteczny blok Rosjan i wyrównanie!

USA – Rosja 2:0, 20:19 Rosjanie nie rezygnują. Już tylko punkt straty i czas dla trenera Johna Sperawa.

USA – Rosja 2:0, 20:17 Ważna wymiana: długa akcja, siatkarze Sbornej nie potrafili skończyć ataku, a na końcu wpadli w siatkę.

USA – Rosja 2:0, 19:17 Pomylił się Taylor Sander.

USA – Rosja 2:0, 19:15 Dotknięcie siatki po stronie Rosjan.

USA – Rosja 2:0, 18:14 Amerykanie utrzymują dystans.

USA – Rosja 2:0, 16:12 Cztery oczka zaliczki dla ekipy USA na drugiej przerwie. Aaron Russell - as serwisowy.

USA – Rosja 2:0, 14:12 Trener Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

USA – Rosja 2:0, 13:12 Taylor Sander skutecznie i Amerykanie uzyskali prowadzenie.

USA – Rosja 2:0, 12:12 Zepsuta zagrywka Rosjan.

USA – Rosja 2:0, 11:11  Skuteczny atak Matthew Andersona

USA – Rosja 2:0, 10:10 Siatkarze USA odrobili straty.

USA – Rosja 2:0, 9:10 David Smith zaatakował ze środka.

USA – Rosja 2:0, 7:9 Punkt za punkt po przerwie.

USA – Rosja 2:0, 6:8 Dwa oczka zaliczki Rosjan na pierwszej przerwie.

USA – Rosja 2:0, 6:7 Taylor Sander popisał się skutecznym atakiem.

USA – Rosja 2:0, 4:4 Zaczął funkcjonować Amerykański blok.

USA – Rosja 2:0, 1:3 Pierwsze akcje trzeciej partii przebiegły po myśli Rosjan.

Polska - Serbia. Transmisja w Polsacie Sport

Polacy w czwartek rozpoczynają rywalizację w trzeciej rundzie siatkarskich mistrzostw świata. W Turynie podopieczni Vitala Heynena zmierzą się z reprezentacją Serbii, która na swoim koncie ma już wygraną z Włochami. Transmisja spotkania Polska - Serbia od godziny 20:20 w Polsacie Sport i Super Polsacie.

USA – Rosja 2:0 (25:22, 25:23) Siergiej Grankin zaserwował w siatkę. Koniec seta! Amerykanie o krok od awansu, siatkarze z Rosji o krok od pożegnania z MŚ.

USA – Rosja 1:0, 24:23 Iljas Kurkajew skończył atak! Jeszcze jedna przerwa dla trenera Amerykanów.

USA – Rosja 1:0, 24:22 Bronią się jeszcze Rosjanie! Czas dla trenera Amerykanów.

USA – Rosja 1:0, 24:20 Skuteczny blok i piłka setowa dla ekipy USA!

USA – Rosja 1:0, 23:20 Taylor Sander skończył ważną akcję!

USA – Rosja 1:0, 22:20 Matthew Anderson zablokowany.

USA – Rosja 1:0, 22:19 Maksim Michajłow zaserwował w siatkę. Kosztowny błąd w tej części seta.

USA – Rosja 1:0, 21:18 Taylor Sander oszukał blok rywali na lewym skrzydle.

USA – Rosja 1:0, 19:18 Skutecznie Wiktor Poletajew.

USA – Rosja 1:0, 19:17 Aaron Russell skończył kapitalną akcję Amerykanów. Siergiej Szlapnikow wziął czas.

USA – Rosja 1:0, 17:17 Punkt za punkt w tej części seta.

USA – Rosja 1:0, 15:16 Zepsuta zagrywka Amerykanów i punkt przewagi Rosjan na drugiej przerwie.

USA – Rosja 1:0, 14:14

USA – Rosja 1:0, 13:14 Dmitrij Muserski - as serwisowy.

USA – Rosja 1:0, 13:13 David Smith zablokowany.

USA – Rosja 1:0, 13:12 Maxwell Holt tym razem nie trafił.

USA – Rosja 1:0, 13:11 Maxwell Holt - as serwisowy. Trener Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

USA – Rosja 1:0, 12:11 Skuteczny blok Amerykanów.

USA – Rosja 1:0, 10:11 Dobre przyjęcie Amerykanów i Taylor Sander skutecznie skończył akcję.

USA – Rosja 1:0, 9:10 Jegor Kluka pomylił się w kontrataku.

USA – Rosja 1:0, 7:8 Jedno oczko zaliczki siatkarzy Rosji na pierwszej przerwie.

USA – Rosja 1:0, 7:7 Punkt za punkt na początku seta.

USA – Rosja 1:0, 5:5 Kapitalna kiwka Matthew Andersona

USA – Rosja 1:0, 3:5 Dmitrij Muserski w roli głównej w ekipie Rosjan na początku tej partii.

USA – Rosja 1:0, 2:4 Dmitrij Muserski zaatakował z sytuacyjnej piłki.

USA – Rosja 1:0, 2:3 Skuteczny blok Rosjan.

USA – Rosja 1:0, 0:1 Rozpoczął się set numer dwa!

USA – Rosja 1:0 (25:22) Daniel McDonnell zakończył premierową odsłonę skutecznym atakiem.

USA – Rosja 0:0, 24:22 Micah Christenson zaserwował w siatkę.

USA – Rosja 0:0, 24:21 Piłka setowa dla USA po ataku z przechodzącej piłki. Siergiej Szlapnikow wziął drugi czas.

USA – Rosja 0:0, 22:21 Maxwell Holt zaserwował w aut.

USA – Rosja 0:0, 22:20 Skuteczny blok siatkarzy USA. Trener Siergiej Szlapnikow poprosił o czas.

USA – Rosja 0:0, 21:20 Jegor Kluka zaserwował w siatkę.

USA – Rosja 0:0, 20:19 Aaron Russell wyciągnął wnioski z poprzedniej akcji i tym razem oszukał rosyjski blok.

USA – Rosja 0:0, 19:19 Aaron Russell zablokowany.

USA – Rosja 0:0, 18:18 David Smith efektownie ze środka, ale po chwili Amerykanie znów marnują zagrywkę.

USA – Rosja 0:0, 17:17 Przestrzelił zagrywkę Taylor Sander.

USA – Rosja 0:0, 16:15 Taylor Sander ustalił wynik na drugiej przerwie. Punkt zaliczki dla Amerykanów.

USA – Rosja 0:0, 15:15 Znakomitą kontrę Amerykanów skończył Taylor Sander.

USA – Rosja 0:0, 14:14 Przekombinował w ataku Dmitrij Wołkow i znów mamy remis.

USA – Rosja 0:0, 13:14 Taylor Sander po dłoniach blokujących rywali.

USA – Rosja 0:0, 11:13 Rosjanie powiększyli przewagę.

USA – Rosja 0:0, 11:12 Kolejny punkt dla Rosji i czas dla trenera Amerykanów.

USA – Rosja 0:0, 11:11 Kapitalna wymiana dla Rosjan!

USA – Rosja 0:0, 11:9 Matthew Anderson najpierw popisał się skutecznym atakiem, a po chwili zaskoczył rosyjskich przyjmujących zagrywką (111 km/h).

USA – Rosja 0:0, 9:9 Pomyłka Amerykanów w polu serwisowym.

USA – Rosja 0:0, 8:7 Aaron Russell skutecznym atakiem zaprosił obie ekipy na pierwszą przerwę techniczną. Punkt przewagi siatkarzy USA.

USA – Rosja 0:0, 6:6 Dmitrij Muserski zapunktował ze środka.

USA – Rosja 0:0, 6:5 Aaron Russell poradził sobie z pojedynczym blokiem.

USA – Rosja 0:0, 5:4 Skuteczny blok Rosjan.

USA – Rosja 0:0, 3:2 Skutecznie Maksim Michajłow.

USA – Rosja 0:0, 2:0 Pierwsze akcje dla siatkarzy Stanów Zjednoczonych.

USA: Matthew Anderson, Aaron Russell, Taylor Sander, Daniel McDonnell, Micah Christenson, Maxwell Holt – Erik Shoji (libero).
Rosja: Siergiej Grankin, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Dmitrij Wołkow, Iljas Kurkajew, Jegor Kluka – Aleksiej Wierbow (libero).

Obie ekipy już na parkiecie. Czas na hymny.

A tu możecie zobaczyć skrót meczu Brazylia – Rosja 3:2:

Siatkarska uczta w Turynie! Brazylia odwróciła losy meczu, Rosja pod ścianą

W pierwszym spotkaniu trzeciej fazy mistrzostw świata siatkarze Brazylii wygrali w Turynie z Rosją 3:2. Ekipa Canarinhos nie miała wiele do powiedzenia w dwóch pierwszych partiach, ale w kolejnych zdołała odwrócić losy tej konfrontacji! Brazylia i Rosja, wraz z ekipą Stanów Zjednoczonych, rywalizują w grupie I.

Pierwsze spotkanie grupy I już za nami:

Brazylia – Rosja 3:2 (20:25, 21:25, 25:22,  25:23, 15:12)

Brazylia: Bruno Mossa Rezende, Wallace De Souza, Luiz Felipe Marques Fonteles, Douglas Souza, Maurício Souza, Lucas Saatkamp – Thales Hoss (libero) oraz William Arjona, Evandro M. Guerra, Isac Santos, Carlos Eduardo Barreto Silva, Maique Reis Nascimento (libero), Lucas Eduardo Loh. Trener: Renan Dal Zotto.
Rosja: Aleksandr But´ko, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Dmitrij Wołkow, Iljas Kurkajew, Jegor Kluka – Aleksiej Wierbow (libero) oraz Wiktor Poletajew, Siergiej Grankin, Jurij Bierieżko. Trener: Siergiej Szlapnikow.

Sędziowie: Wojciech Maroszek (Polska) – Vladimir Simonovic (Serbia).

W kolejnych grach tej grupy dojdzie do konfrontacji USA  – Rosja (czwartek 27 września, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport) oraz Brazylia – USA (piątek 28 września, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport). Dwie najlepsze drużyny awansują do półfinałów; zmierzą się w nich z dwiema czołowymi drużynami grupy J, w której rywalizują Włochy, Polska oraz Serbia.

Witamy w relacji na żywo z meczu III fazy grupowej mistrzostw świata siatkarzy USA – Rosja. Początek spotkania o godzinie 17.00.