Będzie to trzecia edycja LM FIBA. Wezmą w niej udział 32 drużyny z 15 państw, w tym siedmiu aktualnych mistrzów swoich krajowych lig. Anwil znalazł się wśród 26 ekip, które zostały zakwalifikowane przez władze ligi od razu do fazy zasadniczej.

 

Oprócz mistrza Francji i Łotwy rywalami zespołu z Kujaw, prowadzonego przez chorwackiego trenera Igora Milicica, będą w grupie A: MHP Riesen Ludwigsburg (półfinalista ligi niemieckiej), turecki Banvit Bandirma (półfinalista ligi, w którym w minionym sezonie grał kadrowicz Damian Kulig) oraz włoski Sidigas Avellino (ćwierćfinalista), a także dwie mocne drużyny, zwycięzcy trzystopniowych kwalifikacji: rosyjski Niżny Nowogród oraz hiszpański UCAM Murcja.

 

Pierwszy mecz Anwil rozegra w środę na wyjeździe z BK Venstpils o godz. 18.

 

W eliminacjach startował natomiast brązowy medalista rozgrywek Energa Basket Ligi Polski Cukier Toruń i odpadł dopiero w ostatniej, trzeciej fazie. W decydującym dwumeczu był gorszy od niemieckiego medi Bayreuth (73:73 u siebie, 73:86 na wyjeździe).

 

W dwóch pierwszych edycjach LM FIBA Polskę reprezentowały Stelmet BC Zielona Góra i Rosa Radom, która dwukrotnie wywalczyła miejsce w fazie grupowej właśnie z kwalifikacji.

 

Sezon zasadniczy rozpocznie się 9 października, a zakończy na początku lutego 2019 r. W kalendarzu przewidziano dwie przerwy na mecze reprezentacji narodowych w drugiej fazie kwalifikacji MŚ 2019 (na przełomie listopada i grudnia oraz w drugiej połowie lutego).

 

Po cztery najlepsze zespoły z czterech grup LM awansują do play off (1/8 finału), a drużyny z miejsc pięć i sześć będą miały szansę gry w niższym rangą Pucharze Europy FIBA. Play off wyłoni czterech finalistów, którzy w turnieju Final Four (gospodarz zostanie podany w kwietniu 2019 r.) w dniach 3-5 maja będą walczyć o puchar i nagrodę finansową (milion euro).

 

W pierwszej edycji rozgrywek triumfował Iberostar Teneryfa, który w finale pokonał 63:59 Banvit z Kuligiem i znanym z polskiej ligi słoweńskim trenerem Saso Filipovskim (m.in. mistrz ze Stelmetem BC 2015 i 2016). W tym roku zwyciężył AEK Ateny, lepszy w decydującym spotkaniu od AS Monaco 100:94.

 

Grupy Ligi Mistrzów FIBA 2018/19

 

grupa A: Anwil Włocławek, Banvit Bandirma (Turcja), Le Mans Sarthe Basket (Francja), MHP Riesen Ludwigsburg (Niemcy), Sidigas Avellino (Włochy), BK Ventspils (Łotwa), UCAM Murcia CB (Hiszpania), Niżny Nowogród (Rosja)

 

grupa B: Hapoel UNET Holon (Izrael), Iberostar Teneryfa (Hiszpania), BK Opawa (Czechy), PAOK Saloniki (Grecja), Telekom Baskets Bonn (Niemcy), Umana Reyer Wenecja Mestre (Włochy), Venezia Mestre (Włochy), BK Opawa (Czechy), Nanterre 92 (Francja)

 

grupa C: AEK Ateny (Grecja), Brose Baskets Bamberg (Niemcy), CEZ Nymburk (Czechy), Eskisehir Basket (Turcja), Hapoel Jerozolima (Izrael), JDA Dijon Basket (Francja), Montakit Fuenlabrada (Hiszpania), Telenet Giants Antwerpia (Belgia)

 

grupa D: Besiktas Sompo Japan (Turcja), Neptunas Kłajpeda (Litwa), Telenet Ostenda (Belgia), Petrol Olimpija Lublana (Słowenia), Promitheas Patras (Grecja), Segafredo Virtus Bologna (Włochy), SIG Strasbourg (Francja), medi Bayreuth (Niemcy)

 

Terminarz spotkań Anwilu w grupie A LM:
    
    1. kolejka, 10 października
    BK Ventspils - Anwil Włocławek (godz. 18.00)
    
    2. kolejka, 17 października
    Anwil - Niżny Nowogród (godz. 18.00)
    
    3. kolejka, 23 października
    Sidigas Avellino - Anwil (godz. 20.30)
    
    4. kolejka, 30 października
    MHP Ludwigsburg - Anwil (godz. 20.00)
    
    5. kolejka, 6 listopada
    Anwil - UCAM Murcia CB (godz. 18.00)
    
    6. kolejka, 13 listopada
    Banvit Bandirma - Anwil (godz.20.00)
    
    7. kolejka, 21 listopada
    Anwil - MSB Sarthe Le Mans (godz. 18.00)
    
    8. kolejka, 12 grudnia
    Anwil – BC Ventspils (godz. 18.30)
    
    9. kolejka, 18 grudnia
    Niżny Nowogród – Anwil (godz. 17.00)
    
    10. kolejka, 8 stycznia 2019
    Anwil – Sidigas (godz. 18.30)
    
    11. kolejka, 16 stycznia 2019
    Anwil - MHP Riesen (godz. 18.30)
    
    12. kolejka, 22 stycznia 2019
    UCAM – Anwil (godz. 20.30)
    
    13. kolejka, 30 stycznia 2019
    Anwil – Banvit (godz. 18.30)
    
    14. kolejka, 5 lutego 2019
    Le Mans – Anwil (godz. 18.30)