Talia gwiazd EURO 2016: Asy

Piłka ręczna
Talia gwiazd EURO 2016: Asy
fot. Polsat Sport

Na koniec naszej talii gwiazd EURO 2016 wykładamy na stół najmocniejsze karty. Wśród asów są gracze, którzy wprawiają w zachwyt kibiców piłki ręcznej i są bezapelacyjnymi gwiazdami swoich reprezentacji. Czy zostaną bohaterami polskiego turnieju?

 
As trefl: Kirył Łazarow (Macedonia, 35 lat, prawy rozgrywający)

 

Chyba żadna drużyna, spośród tych które przyjechały do Polski na EURO 2016 nie jest bardziej uzależniona od jednego zawodnika, niż ma to miejsce w przypadku macedońskiej reprezentacji. Mówiąc Macedonia, każdy kibic szczypiorniaka myśli od razu: Kirył Łazarow. Gracz FC Barcelona to jedyna, ale za to bardzo jasno świecąca gwiazda bałkańskiego zespołu. Mimo 35 lat na karku to Łazarow jest nadal koniem pociągowym Macedończyków. W kadrze rozegrał on jak na razie 111 meczów i zdobył w nich aż 918 bramek, co daje średnią ponad 8 goli na mecz!

 

Talia gwiazd EURO 2016: Damy

 

Bez Łazarowa nie byłoby przede wszystkim awansu na mistrzostwa Europy, bowiem prawy rozgrywający zdobył dla Macedonii aż 56 bramek w sześciu meczach kwalifikacyjnych, co było najlepszym wynikiem eliminacji. Zawodnik Barcelony regularnie znajduje się też w czołówce klasyfikacji strzelców wielkich imprez. Tak było np. na czempionacie Starego Kontynentu w 2012 roku, gdy Łazarow z dorobkiem 61 bramek został królem strzelców czy na pamiętnych dla nas MŚ w 2009 roku, gdzie także okazał się najskuteczniejszym graczem.

 

 

W reprezentacji narodowej 35-latek gra wyłącznie w ataku, a do obrony zmieniają go koledzy z drużyny. Dzięki temu Łazarow ma więcej sił, by demonstrować znakomite rzuty z każdej możliwej pozycji, ale też dogrywać piłki do swoich partnerów z kadry. Prawy rozgrywający Macedończyków jest również wyznaczony do wykonywania rzutów karnych, które egzekwuje z precyzją i zimną krwią...

 

 

As karo: Mikkel Hansen (Dania, 28 lat, lewy rozgrywający)

 

Każdy reprezentant Danii w piłce ręcznej jest w swoim kraju wręcz noszony na rękach. A jeśli jeszcze do tego ma na imię Mikkel, a na nazwisko Hansen to w małym skandynawskim państwie jest kimś w rodzaju bóstwa. Taką właśnie popularność w Danii ma jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych świata ostatniej dekady, który w wieku 28 lat już ma na koncie wiele osiągnięć. Z reprezentacją Mikkel Hansen wygrał mistrzostwa Europy w Serbii w 2012 roku, zdobył srebro dwa lata później w Danii, a także dwa razy poprowadził swoich kolegów do drugiego miejsca na świecie - w 2011 i 2013 roku.

 

Talia gwiazd EURO 2016: Walety

 

Przy okazji Hansen kolekcjonuje także nagrody indywidualne, których w swojej gablocie ma bez liku. MŚ 2011 to wyróżnienie dla najlepszego lewego rozgrywającego i najlepszego strzelca. ME 2012 Duńczyk także zakończył jako najlepszy lewy rozgrywający imprezy. Rok później na kolejnych MŚ sięgnął już po cenniejszą statuetkę - MVP mundialu w Hiszpanii, a na EURO w Danii ponownie został wybrany do najlepszej siódemki turnieju, jako lewy rozgrywający. Największą wartość ma chyba jednak nagroda dla najlepszego piłkarza ręcznego świata, którą otrzymał za rok 2011. W kadrze do tej pory zdobył 632 bramki w 136 meczach. Na co dzień czaruje natomiast w barwach PSG Handball i w tym sezonie jest jednym z najlepszych strzelców w Lidze Mistrzów.

 

 

Od czasów Ivano Balicia na światowych parkietach nie było chyba większego handballowego "magika" niż Hansen. Duński środkowy rozgrywający z piłką w ręce potrafi zrobić praktycznie wszystko. Niespodziewany rzut z biodra? Proszę bardzo. Niesygnalizowane, 15-metrowe podanie na skrzydło? Nic prostszego. Wkrętka z prawie zerowego kąta? Bułka z masłem. Dla Hansena nie ma rzeczy niemożliwych i wiedzą to wszyscy obrońcy na świecie. Dlatego duński rozgrywający jest tak trudny do zatrzymania!

 

 

As pik: Nikola Karabatić (Francja, 31 lat, środkowy rozgrywający)

 

Tylko trzech piłkarzy ręcznych w historii dwukrotnie otrzymało nagrodę dla najlepszego szczypiornisty roku na świecie. Pierwszym był obecny szkoleniowiec reprezentacji Węgier i Vive Tauronu Kielce Tałant Dujszebajew, natomiast drugim chorwacka gwiazda handballu - Ivano Balić. Trzecia osoba w tym zacnym gronie to Nikola Karabatić, z tym, że Francuz ma "papiery" na to, by zgarnąć prestiżowe wyróżnienie po raz kolejny. Od kilku lat nie kończą się zachwyty nad Karabaticiem, który prowadzi Trójkolorowych do kolejnych medali wielkich imprez i podobnie może być podczas EURO w Polsce.

 

Talia gwiazd EURO 2016: "Dziesiątki"

 

Nie ma sensu wymienianie imprez, z których Nikola Karabatić przywoził złote medale, a jedynym graczem, który przebija środkowego rozgrywającego Francji pod względem osiągnięć drużynowych jest jego kolega z zespołu - Thierry Omeyer. W domu Karabaticia uzbierało się również wiele nagród indywidualnych, których nie sposób jest zliczyć. Warto zwrócić chociażby uwagę na to, że francuski szczypiornista już w wieku 20 lat wybrany został najlepszym lewym rozgrywającym mistrzostw Europy w Słowenii. Przygodę z reprezentacją zaczął 2 lata wcześniej, w 2002 roku i w ciągu 13 lat gry w narodowych barwach zdobył już ponad 1000 bramek dla Trójkolorowych! W 2011 roku został doceniony w wyjątkowy sposób - wygrał plebiscyt na najlepszego sportowca Francji, co w kraju nad Sekwaną i Loarą jest wielkim wyczynem.

 

 

Mamy jednak do czynienia z graczem wielkiego formatu, o talencie, którego nie posiada chyba żaden inny piłkarz ręczny świata. Nikt nie łączy w sobie tylu cech, które w przypadku Karabaticia można wymieniać jednym tchem. Waleczność; znakomita praca w obronie, w tym blok; świetny przegląd pola; kapitalna technika; bardzo mocny rzut z drugiej linii itd. To wszystko sprawia, że Nikola Karabatić jest graczem wybitnym, niepowtarzalnym, wyjątkowym. Czy na mistrzostwach Europy w Polsce poprowadzi Francję do kolejnego złota?

 

 

As kier: Sławomir Szmal (Polska, 37 lat, bramkarz)

 

W przypadku Sławomira Szmala żadne słowa nie oddadzą tego, jak ważny jest to gracz dla reprezentacji Polski. Za "Kasą" przemawiają jego interwencje i to, jak w ważnych momentach podrywa swoich kolegów do walki. Bez doskonałej postawy między słupkami naszego bramkarza nie byłoby srebrnego medalu mistrzostw świata w Niemczech. Bez niego Polacy nie zawiesiliby na swoich szyjach brązowych krążków na mundialu w Chorwacji. I wreszcie nie ustrzeliliby medalowego hat-tricka w Katarze. Podobnie jak kolegom, tak i Sławkowi brakuje jednak w kolekcji medalu mistrzostw Europy. A było przecież tak blisko...

 

Talia gwiazd EURO 2016: "Dziewiątki"

 

W 2010 roku, na austriackich parkietach Szmal rozgrywał jeden z najlepszych turniejów w swoim życiu. Nie zdołał jednak zatrzymać w meczu o brąz Islandczyków i krążek przeszedł mu obok nosa. Na osłodę zgarnął nagrodę dla najlepszego bramkarza turnieju. Najważniejszym wyróżnieniem w karierze Szmala jest jednak nagroda dla piłkarza ręcznego roku na świecie. W plebiscycie, który odbył się w 2009 roku Polak zdetronizował m. in Nikolę Karabaticia, wygrywając z ogromną przewagą głosów! Nie spoczął jednak na laurach i mimo 37 lat nadal błyszczy w polskiej bramce. W koszulce z orłem na piersi Szmal rozegrał już ponad 250 spotkań, dzięki czemu jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem w naszej kadrze na EURO 2016. Co ciekawe, w swojej karierze reprezentacyjnej ma także na koncie... 2 bramki.

 

 

Bramkarz Vive Tauron Kielce, gdy ma swój dzień jest zaporą nie do przejścia dla graczy rywala. Nadal jest jednym z najlepszych graczy na swojej pozycji na świecie i podobnie, jak Landin czy Omeyer imponuje w bramce stoickim spokojem. Gdy trzeba przerwie kontrę rywala odważnym wyjściem do przodu i przechwytem, ale częściej bryluje na linii bramkowej. Jest prawdziwym skarbem naszej kadry i jej kapitanem. Kapitanem statku, który za kurs obiera sobie medal mistrzostw Europy...

Paweł Ślęzak, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie