Infantino proponuje zmiany w formacie mundialu

Piłka nożna
Infantino proponuje zmiany w formacie mundialu
fot. PAP/EPA

Kandydat na prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino zapowiedział zmiany w formacie mistrzostw świata. Jego zdaniem gospodarzami powinny być nie państwa, a całe regiony, a liczbę uczestników należy zwiększyć z 32 do 40.

- FIFA powinna zastanowić się nad możliwością zorganizowania mundialu nie tylko w jednym czy dwóch państwach, ale w całym regionie, dzięki czemu kilka innych krajów dostąpi zaszczytu i osiągnie korzyści związane ze statusem gospodarza - głosi manifest wyborczy sekretarza generalnego Europejskiej Unii Piłkarskiej.

 

Plany przygotowań Polaków i ich rywali do Euro 2016

 

UEFA zastosowała podobny format z myślą o mistrzostwach Europy 2020, które zostaną rozegrane w 13 miastach.

 

Infantino opowiedział się także za tym, aby w MŚ grało 40 zespołów. Zwiększenie liczby reprezentacji to także znana już w Europie praktyka - w tegorocznych ME zagrają 24 drużyny (w tym Polska), a nie 16 jak dotychczas.

 

- W ten sposób podarowalibyśmy ośmiu innym krajom możliwość przeżywania "mundialowej gorączki" z jeszcze większym zaangażowaniem, a poza tym reprezentowana byłaby większa część globu - argumentuje.

 

Infantino, który dostał poparcie federacji członkowskich UEFA w związku z zawieszeniem pierwszego kandydata z europejskiej strefy - szefa Unii Michela Platiniego, opowiedział się również za reformami, mającymi na celu zwiększenie przejrzystości pogrążonej w aferze korupcyjnej FIFA. Szwajcar zgodził się, że należy wprowadzić limity kadencji prezydenta i najważniejszych urzędników, a wysokość ich wynagrodzenia powinna być podawana do publicznej wiadomości.

 

Zarzuty w związku z przyjmowaniem i dawaniem łapówek usłyszało już 48 działaczy i współpracowników FIFA, wielu zawiesiła też Komisja Etyki. W tym gronie znaleźli się zdyskwalifikowani na osiem lat Platini i dotychczasowy prezydent Joseph Blatter.

 

Wybory na szefa FIFA odbędą się 26 lutego. Jego rywalami są szejk Salman Bin Ebrahim Al-Khalifa, Jerome Champagne, Tokyo Sexwale oraz książę Ali Bin Al-Hussein.

RH, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie