Ski Classics: Kowalczyk dziewiąta w narciarskim maratonie La Diagonela

Justyna Kowalczyk (Team Santander) zajęła dziewiąte miejsce w narciarskim maratonie La Diagonela (55 km) w szwajcarskim kurorcie St. Moritz. Zwyciężyła Britta Johansson Norgren - szybsza o 7.13,4, a w rywalizacji mężczyzn najlepszy był Petter Eliassen.

Szwedka Johansson Norgren, prowadząca w klasyfikacji generalnej zawodniczka zespołu Lager 157 Ski Team, pokonała trasę w czasie 2:41.06,40. Druga była o ponad minutę wolniejsza Austriaczka Katerina Smutna (Team Santander). Z kolei Norweg Eliassen (Team LeasePlan Go) uzyskał wynik 2:22.05,60 i awansował na pozycję lidera cyklu. W pierwszej dziesiątce znalazło się także sześciu jego rodaków oraz dwóch reprezentantów Szwecji.

Stoch: Ten weekend staje się magiczny

Bieg w St. Moritz był trzecim etapem cyklu Ski Classics (czwartym, wliczając prolog). W maratonie La Sgambeda Kowalczyk była trzecia, a w kolejnej rundzie - Jizerskiej Padesatce w Czechach - Polka nie startowała. Narciarka z Kasiny Wielkiej planuje również wziąć udział 31 stycznia we Włoszech w słynnym biegu Marcialonga (70 km).

Maratony mają długą tradycję, jednak Ski Classics do życia powołano w 2011 roku. W wyścigach zawodowcy startują razem z amatorami. Wśród uczestników nie brakuje narciarzy mających doświadczenie w rywalizacji na tradycyjnych dystansach. Dwukrotnie klasyfikację generalną wygrywał Anders Aukland, który z kolegami w norweskiej sztafecie zdobywał złote medale igrzysk olimpijskich (Salt Lake City 2002) i mistrzostw świata (Val di Fiemme 2003).