FIS rozważa wprowadzenie superkombinacji norweskiej

Zimowe
FIS rozważa wprowadzenie superkombinacji norweskiej
fot. PAP
Therese Johaug

Podczas zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w ubiegły weekend w Oslo przedstawiono plany nowej konkurencji - superkombinacji norweskiej, w której w męsko-żeńskiej sztafecie uczestniczyliby skoczkowie i biegacze narciarscy.

Dyrektor skoków w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Walter Hofer nazwał nową konkurencję „narciarską Formułą 1” i w rozmowie z norweską agencją NTB ocenił, że może stać się "sportowo-rozrywkowym przebojem na najwyższym poziomie".

 

Norwegowie chcą mieć swój Turniej Czterech Skoczni

 

Według NTB plany są tak bardzo zaawansowane, że konkurencja może się pojawić w programie mistrzostw świata jeszcze przed upływem pięciu lat.

 

Kierownik reprezentacji Norwegii w skokach narciarskich Clas Brede Brathen ocenił, że pomysł jest rewelacyjny, ponieważ niepotrzebne będą przerwy pomiędzy skokami i biegami, jak to się odbywa w kombinacji norweskiej.

 

„To świetny produkt telewizyjny, zwłaszcza w takich krajach jak Niemcy, gdzie dramatycznie spada zainteresowanie biegami, a wzrasta skokami” - dodał.

 

Podobnie uważają norwescy działacze w biegach narciarskich i już przedstawili planowane gwiazdorskie składy swoich sztafet. W pierwszej znaleźli się Therese Johaug i Martin Johnsrud Sundby w biegach oraz Kenneth Gangnes i Maren Lundby w skokach, a w kolejnej, po przerwie macierzyńskiej Marit Bjoergen razem z Petterem Northugiem.

 

Norweski pozytywny odbiór propozycji FIS spotkał się ze szwedzkim sceptycyzmem. Media w Szwecji nazwały plany „nierozważną grą faworyzującą po raz kolejny Norwegię”.

 

„Ta propozycja jest zagrożeniem dla szwedzkiego narciarstwa. Po pierwsze w naszym kraju skoki praktycznie nie istnieją, a biorąc pod uwagę możliwości Norwegii w biegach i skokach to będą mogli spokojnie wystawiać po kilka sztafet za każdym razem i dominować w kolejnej konkurencji” - skomentował szwedzki dziennik „Aftonbladet”.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie