Francja mistrzem świata w biathlonie w sztafecie mieszanej

Reprezentacja Francji wygrała sztafetę mieszaną, inaugurującą biathlonowe mistrzostwa świata w Oslo-Holmenkollen. Srebro wywalczyli Niemcy, a brąz - Norwegowie. Polacy zajęli 20. miejsce.

Biało-czerwoni ruszyli na trasę z 20. numerem startowym. Poszło im słabo, ale optymizmem napawa dobry występ najlepszej obecnie w polskiej kadrze Krystyny Guzik.

Na pierwszej zmianie pobiegła Weronika Nowakowska, która nie miała problemów ze strzelaniem w postawie leżąc, natomiast zupełnie nie poradziła sobie w "stójce" i musiała przebiec jedną karną rundę. Zakończyła występ na 22. pozycji w gronie 25 zawodniczek, ze stratą 1.41,9.

Guzik potwierdziła wysoką formę bardzo dobrym biegiem i kompletem celnych strzałów. Dzięki niej polska drużyna awansowała na 13. pozycję, a strata do liderów zmalała do 1.25,5. Łukasz Szczurek i Grzegorz Guzik tradycyjnie odstawali od reszty stawki. Na trzeciej i czwartej zmianie strata biało-czerwonych do czołówki konsekwentnie rosła.

Nie zabrakło emocji w walce o medale. Przez długi czas blisko siebie biegli reprezentanci gospodarzy, Niemiec, Ukrainy i Francji. Ostatnia zmiana ruszyła na trasę niemal jednocześnie - pierwszego Ukraińca Dmytro Pidrucznego i czwartego Norwega Tarjei Boe dzieliła zaledwie sekunda. Między nimi byli lider klasyfikacji generalnej PŚ Francuz Martin Fourcade oraz Niemiec Simon Schempp.

Po drugim strzelaniu Schempp i Fourcade wypracowali 10 sekund przewagi nad Boe, a Ukrainiec nie liczył się już w walce od podium. Dzięki lepszemu finiszowi Francuz pokonał Niemca o 4,3 s. Ubiegłoroczni triumfatorzy Czesi zajęli szóste miejsce. Na piątek zaplanowano dzień przerwy, a w sobotę odbędą się pierwsze zawody indywidualne - sprinty kobiet i mężczyzn. Będzie to pierwsza realna szansa medalowa Polek.