MŚ w łyżwiarskim wieloboju: Niedźwiedzki drugi na 1500 m i wystąpi w finale

Konrad Niedźwiedzki zajął drugie miejsce w wyścigu na 1500 m i awansował na piątą pozycję po trzech konkurencjach wielobojowych mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w Berlinie. Na swoim koronnym dystansie przegrał tylko z Norwegiem Sverre Lunde Pedersenem.

Polak w sobotę zajął trzecie miejsce na 500 m, a później był 14. na dystansie 10-krotnie dłuższym. Druga pozycja na 1500 m wystarczyła nie tylko, by awansować do finałowej ósemki, która będzie walczyć na 10 000 m, ale i przesunąć się w "generalce" z 11. na piątą lokatę.

Czwarty był na 1500 m Jan Szymański, a ósmy mistrz olimpijski na tym dystansie Zbigniew Bródka. Obaj zakończyli już rywalizację na, odpowiednio, 11. i 12. pozycji.

Smok zaatakował ogniem hokeistę! Zobacz, czy przeżył

Przed biegiem na 10000 m prowadzi broniący tytułu Holender Sven Kramer, który zmierza po ósmy złoty medal w karierze. Od 2007 roku, kiedy triumfował po raz pierwszy w tej imprezie, tylko dwa razy nie stanął na najwyższym stopniu podium. Jego dorobek uzupełniają dwa brązy. Na 1500 m był trzeci.

Kobiety czekają w niedzielę wyścigi na 1500 i 5000 m, ale ten ostatni już z udziałem czołowej ósemki. Najlepsza z Polek na półmetku zmagań jest Natalia Czerwonka, która plasuje się na 13. miejscu. Prowadzi Czeszka Martina Sablikova. Trzykrotna mistrzyni świata, która w Berlinie broni tytułu, minimalnie wyprzedza pięciokrotną triumfatorkę imprezy Holenderkę Ireen Wuest. Od 2009 roku te łyżwiarki dzielą między sobą złote medale.