MP w skokach: Zwycięstwo AZS Zakopane. PZN podziękował Kruczkowi

Inne
MP w skokach: Zwycięstwo AZS Zakopane. PZN podziękował Kruczkowi
fot. PAP

Zawodnicy pierwszego zespołu AZS Zakopane zdobyli drużynowe mistrzostwo Polski w skokach narciarskich podczas środowego konkursu na obiekcie HS-134 w Wiśle Malince. Na kolejnych miejscach podium stanęły ekipy TS Wisła Zakopane I oraz WSS Wisła I

W środowym konkursie drużynowym po pierwszej serii różnice punktowe między dwoma czołowymi zespołami były niewielkie. Stawce przewodziło TS Wisła Zakopane I z przewagą 6,6 pkt. nad AZS Zakopane I. „Akademicy”, który prowadzili od początku konkursu, roztrwonili przewagę po słabym skoku Macieja Kota. Mistrz Polski w zawodach indywidualnych uzyskał zaledwie 105,5 m. WSS Wisła I, zajmujące na półmetku trzecią lokatę, traciło do lidera 33 pkt.

 

W finale Maciej Kot już nie zawiódł (137 m). Pozwoliło to utrzymać „Akademikom” przewagę wypracowaną w drugiej serii przez Grzegorza Miętusa, Jakuba Kota i Andrzeja Stękałę I i obronić złoty medal sprzed roku. Przewaga nad wicemistrzami sięgnęła 8,2 pkt.

 

Najdłuższy skok konkursu oddał w pierwszej serii Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane I), który odległością 139 m wyrównał rekord obiektu ustanowiony w styczniu 2013 r. przez Austriaka Stefana Krafta. Zawodnik podparł się jednak przy lądowaniu. Zakopiańczyk zgromadził też najwięcej punktów w konkursie. W drugiej próbie wylądował na 137,5 m co dało łączną notę 283,7 pkt.

 

Po raz pierwszy w historii drużynowych MP w składzie jednego z zespołów wystąpiła kobieta. Barw KS Chochołów broniła 19-letnia Joanna Szwab, która 13 marca na skoczni HS-77 w Szczyrku Skalitem zajęła trzecie miejsce w championacie pań. W środę skoczyła 85 m.

 

Na starcie stanęło dziewięć drużyn.

 

Po zawodach zawodnicy i działacze PZN podziękowali ustępującemu trenerowi kadry A Łukaszowi Kruczkowi. „Chcieliśmy podziękować, celowo nie używam słowa +pożegnać+, Łukaszowi Kruczkowi, który osiem lat prowadził kadrę narodową skoczków. (…) Jesteś naszym, polskim trenerem, który polskich zawodników doprowadził do wielkich sukcesów. (…) Myślę, że przyjdzie czas i po krótkiej przerwie wrócisz, czy z tymi samymi zawodnikami, czy innymi. Nie rezygnujemy z ciebie jako trenera” – powiedział prezes PZN Apoloniusz Tajner.

 

Kruczek zaznaczył, że minęło sporo czasu od kiedy m.in. w Wiśle rozpoczynał starty z zawodnikami, początkowo jako asystent, później samodzielnie. „Za nami wiele sukcesów. (…) To przede wszystkim zasługa zawodników, współpracowników, kibiców, bez których nie byłoby tak wspaniałych chwil, przedstawicieli Związku, który dał nam możliwość wspólnej pracy, a także naszych rodzin. One były z nami w momentach dobrych i trudnych. Wam wszystkim dziękuję za ten szmat czasu” – powiedział.

 

Łukasz Kruczek w podziękowaniu za pracę otrzymał m.in. karykaturę przedstawiającą jego i pięciu kadrowiczów.

 

Kruczek w 2003 r. objął posadę asystenta Heinza Kuttina najpierw w kadrze B, a później w kadrze A. Był także asystentem Hannu Lepistoe. W sezonie 2008-2009 został trenerem głównym kadry A. Pod jego okiem Kamil Stoch zdobył m.in. dwa indywidualne złote medale olimpijskie w Soczi (2014), złoto mistrzostw świata w Val di Fiemme (2013) oraz Kryształową Kulę za sezon 2013-2014. Reprezentacja dwukrotnie wywalczyła brązowy medal na mistrzostwach świata w Val di Fiemme (2013) i Falun (2015).

 

W lutym 2016 r. Łukasz Kruczek ogłosił, że z końcem sezonu rezygnuje z funkcji trenera reprezentacji. W czwartek PZN otworzy koperty z ofertami kandydatów na jego następcę.

 

Wyniki drużynowych MP:

 

1.AZS Zakopane I (Grzegorz Miętus, Jakub Kot, Andrzej Stękała, Maciej Kot) 962,6 pkt.

2.TS Wisła Zakopane I (Dawid Jarząbek, Łukasz Rutkowski, Klemens Murańka, Dawid Kubacki) 954,4

3.WSS Wisła (Tomasz Byrt, Artur Kukuła, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła) 936,1

4.LKS Klimczok Bystra (Przemysław Kantyka, Piotr Kudzia, Bartłomiej Kłusek, Jakub Wolny) 883,3

5.AZS Zakopane II (Krzysztof Miętus, Krzysztof Leja, Krystian Kołodziej, Andrzej Zapotoczny) 815,2

6.SSR LZS Sokół Szczyrk (Konrad Janota, Kacper Kupczak, Dominik Kastelik, Krzysztof Biegun) 667,5.

IM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze