Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy!

Zimowe
Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy!
fot. PAP
Natalia Maliszewska zdobyła w Gdańsku srebrny medal mistrzostw Europy w short tracku.

Natalia Maliszewska zajęła drugie miejsce w finale mistrzostw Europy w short tracku na 500 m. 25-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok była także siódma na 1500 m. W sobotę w Gdańsku na obu dystansach najlepsza okazała się Holenderka Suzanne Schulting.

Finałowy wyścig na 500 m rozgrywany był dwa razy. Tuż po starcie na pierwszym łuku upadła Maliszewska, ale arbitrzy nakazali powtórzenie biegu, a jednocześnie zdyskwalifikowali Włoszkę Martinę Valcepinę.

 

Od początku prowadziła Schulting, natomiast Polka nie tylko musiała gonić liderkę, ale także odpierać ataki innej Holenderki Xandry Velzeboer. I w takiej kolejności zawodniczki przekroczyły linię mety. Czwarta była Rosjanka Jekaterina Jefremienkowa.

 

To trzeci medal reprezentantki Juvenii na tym dystansie w mistrzostwach Europy. Dwa lata temu w Dordrechcie stanęła na najwyższym, natomiast w 2020 roku w Debreczynie na trzecim stopniu podium.

 

Bliska awansu do decydującego wyścigu była Nikola Mazur, który startując w tym samym półfinale co Maliszewska musiała uznać wyższość nie tylko koleżanki z reprezentacji, ale również Velzeboer. W finale B przypadła jej druga lokata (ogólnie siódma).

 

ZOBACZ TAKŻE: Natalia Maliszewska: Zawsze rozkręcam się w głównej części zawodów

 

W sobotę w Gdańsku Schulting wywalczyła dwa złote medale. W rozegranym wcześniej finale na 1500 m Holenderka wyprzedziła Niemkę Annę Seidel i Rosjankę Sofię Proswirnową. Białostoczanka była na tym dystansie w decydującym starcie siódma, a Mazur uplasowała się w finale B na czwartej pozycji, co dało jej ogólnie 12. miejsce.

 

W półfinale Maliszewska miała upadek, który spowodowała Francuzka Tifany Hout Marchand. Polkę dołączono do finału, w którym rywalizowało osiem zawodniczek. Pięć okrążeń przed końcem była trzecia, ale została wytrącona z rytmu przez Jefremienkową i spadła na koniec stawki.

 

Rosjankę po biegu zdyskwalifikowano, ale marna to pociecha dla Maliszewskiej, która nie była już w stania nawiązać walki o medale.

 

Biało-czerwone - poza Maliszewską, Topolską i Mazur w składzie była także Kamila Stormowska - nie awansowały natomiast do finału wyścigu sztafetowego na 3000 m. W walce złoto w niedzielę zmierzą się Holenderki, Włoszki, Rosjanki oraz Francuzki.

 

Polacy w sztafecie (mężczyźni ścigają się na 5000 m) nie startowali, a w finale pojadą Węgrzy, Rosjanie, Holendrzy i Włosi. Indywidualnie Paweł Adamski, Mateusz Mikołajuk i Sebastian Hydzik odpadli w piątkowych kwalifikacjach.

 

O ile w sobotę rywalizację kobiet zdominowały Holenderki, o tyle wśród mężczyzn najlepiej radzili sobie Rosjanie. Na 500 m zwyciężył Konstantin Iwliew, a na 1500 m Siemion Jelistratow. Za tym pierwszym sklasyfikowani zostali Włoch Pietro Sighel i Holender Itzhak de Laat, natomiast Jelistratow wyprzedził swojego rodaka Denisa Ajrapetjana oraz Sjinkie Knegta z Holandii.

 

W niedzielę zakończenie imprezy. Tego dnia odbędą się decydujące biegi na 1000 m kobiet (do ćwierćfinału zakwalifikowały się Maliszewska i Topolska) i mężczyzn, finały sztafet oraz wyścigi na 3000 m z udziałem ośmiorga najlepszych kobiet i mężczyzn.

Wyniki:

Kobiety

500 m (rywalizowały 33 zawodniczki)

1. Suzanne Schulting (Holandia)   43,317
2. Natalia Maliszewska       43,441 
3. Xandra Velzeboer (Holandia)   43,474 
… 
7. Nikola Mazur 14. Gabriela Topolska

1500 m (33)

1. Schulting           2.24,446
2. Anna Seidel (Niemcy)      2.24,777 
3. Sofia Proswirnowa (Rosja)   2.25,468 
… 
7. Maliszewska          2.35,858 
12. Mazur 17. Topolska

mężczyźni

500 m (45)

1. Konstantin Iwliew (Rosja)    40,779
2. Pietro Sighel (Włochy)      40,896 
3. Itzhak de Laat (Holandia)    41,056 
… 
21. Paweł Adamski 
22. Mateusz Mikołajuk 
28. Sebastian Hydzik

1500 m (45)

1. Siemion Jelistratow (Rosja)  2.18,384
2. Denis Ajrapetjan (Rosja)    2.18.521 
3. Sjinkie Knegt (Holandia)    2.18,561 
… 
32. Hydzik 
36. Mikołajuk

 

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie