MŚ w półmaratonie: Kenijczycy najlepsi, brąz dla Faraha

Kenijczycy Peres Jechirchir wśród kobiet i Geoffrey Kamworor w rywalizacji mężczyzn zdobyli w Cardiff złote medale mistrzostw świata w pólmaratonie. Trzeci był mistrz olimpijski w biegu na 5000 i 10 000 m Brytyjczyk Mo Farah. Polacy nie startowali.

O brązowy medal Farah musiał walczyć do ostatniej chwili. Czwartemu na mecie Etiopczykowi Abayneh Ayele zmierzono taki sam czas. Drugi był Kenijczyk Bedan Karoki - 59.36.

Rywalizacja dla Kamworora, późniejszego zwycięzcy, nie rozpoczęła się zbyt szczęśliwie. Na starcie potknął się na mokrym asfalcie i chwilę trwało, zanim się podniósł.

"To tylko świadczy o tym, że Geoffrey jest w stanie poprawić rekord świata" - skomentował Farah. Najlepszy wynik w historii wynosi 58.23. W sobotę zabrakło mu do niego 47 s.

Wśród kobiet wszystkie miejsca na podium zajęły Kenijki. Najszybsza była Jechirchir - 1:07.31. Za nią finiszowały Cynthia Limo - 1:07.34 i Mary Wacera - 1:07.54.

Biegaczy nie rozpieszczała pogoda. Przez cały czas padał w Cardiff rzęsisty deszcz.