El. MŚ 2018: Amerykanie wrócili z dalekiej podróży

Piłkarze Meksyku wygrali z Kanadą 2:0 i jako pierwsi ze strefy CONCACAF zapewnili sobie awans do rundy finałowej eliminacji mistrzostw świata 2018. Ważne zwycięstwo odniieśli zawodnicy Stanów Zjednoczonych, którzy pokonali u siebie Gwatemalę 4:0 - Amerykanie byli na krawędzi, bo ewentualna porażka wykluczyłaby definitywnie ich awans na imprezę w Rosji.

Trener piłkarzy USA Juergen Klinsmann stał pod ścianą. "To był najważniejszy mecz" - przyznał później, bo wiedział, że jeśli go przegra, jego zespół może nie zagrać w finałowej rundzie kwalifikacji, a on straci stanowisko. "Doskonale wszyscy poradziliśmy sobie z presją. Dziękuję publiczności, która od samego początku była wielkim wsparciem dla nas wszystkich" - powiedział niemiecki szkoleniowiec.

Klinsmann po raz 83. poprowadził drużynę USA, ale po raz pierwszy znajdował się w tak trudnej sytuacji. Już do przerwy Amerykanie prowadzili 2:0 po trafieniach Clinta Dempseya (12) i Geoffa Camerona (35). W drugiej połowie gole zdobyli jeszcze Graham Zusi - zaledwie 18 sekund po gwizdku sędziego, rozpoczynającego drugą część spotkania - oraz Jozy Altidore (89).

W trakcie meczu nad stadionem pojawił się samolot z wielkim banerem i napisem, żądającym zwolnienia Klinsmanna. To nie będzie na razie konieczne, bo Stany Zjednoczone przesunęły się na drugie miejsce w tabeli, które daje im awans do decydującej fazy eliminacji. Wtorkowe spotkanie było szczególne zwłaszcza dla Christiana Pulisica. Piłkarz Borussii Dortmund wszedł na murawę w 81. minucie, zadebiutował w barwach narodowych i w wieku 17 lat i 193 dni został najmłodszym zawodnikiem w historii, który zagrał w reprezentacji USA.

W grupie C prowadzi Trynidad i Tobago z dorobkiem 10 punktów, USA ma trzy mniej, a trzecia Gwatemala uzbierała sześć punktów. Jedyną drużyną, która jest pewna gry w rundzie finałowej jest niepokonany dotychczas Meksyk. W tabeli grupy A ma 12 punktów i o osiem wyprzedza drugi Honduras i trzecią Kanadę.

W dobrej sytuacji jest także Kostaryka w grupie B, która na dwie kolejki przed końcem 4. rundy eliminacji ma trzy punkty przewagi nad Panamą i sześć nad Jamajką. W ostatniej rundzie eliminacji ze strefy CONCACAF awans do MŚ w Rosji w 2018 roku wywalczą trzy drużyny, a czwarta zagra w barażach.