Pokonał raka i wraca do wielkiej piłki! Stilian Petrov pomoże Aston Villi

Piłka nożna
Pokonał raka i wraca do wielkiej piłki! Stilian Petrov pomoże Aston Villi
fot. PAP

36-letni Bułgar Stilian Petrov ma okazję napisać jedną z najpiękniejszych historii w futbolu ostatnich lat. Pomocnik musiał porzucić sport po zachorowaniu na białaczkę w 2012 roku, jednak Bułgar powoli wychodzi na prostą i już planuje powrót na boisko! Z pomocną ręką wychodzi jego dawny klub, Aston Villa.

Jeden z najpopularniejszych bułgarskich piłkarzy w wyjazdowym meczu z Arsenalem 24 marca 2012 nie nadążał za tempem gry, na boisku nie podejmował walki, jednym słowem: nie był soba. Po meczu doznał wysokiej gorączki i musiał przeprowadzić specjalistyczne badania. Te potwierdziły czarny scenariusz: ostra odmiana białaczki zmusiła Petrowa do porzucenia kariery zawodowej i walki o życie.

Trzy lata chemioterapii i stawiania oporu bezlitosnej chorobie przyniosły jednak pozytywny finał: Petrov pokonał chorobę, podczas której przypominał wrak człowieka i wrócił do sprawności mimo zawirowań wagowych. Do formy wracał oczywiście stopniowo, w czym wspierali go dawni znajomi z Birmingham. Decyzję o pełnym powrocie do futbolu ogłosił podczas dnia golfowego swojej fundacji zbierającej pieniądze dla chorych na białaczkę.
Dałem znać władzom Aston Villi, że jestem gotowy wrócić do gry na najwyższym poziomie. Chcę zacząć w okresie przygotowawczym do sezonu 2016-2017. Przez ostatnie 1,5 roku pokonałem długą i ciężką drogę do powrotu na zawodowy poziom: zaczęło się od wolnych przebieżek, potem przyszły sparingi po jedenastu, końcowym etapem była gra w Sunday League.


Petrov ma 36 lat, jednak nie ma wątpliwości, że to nie stanie na przeszkodzie do powrotu na boisko. Jest przecież świadomy, że po brytyjskich boiskach z powodzeniem biegają nawet 40-latkowie. Bułgar czerpie przyjemność z powrotu do codzienności i cieszy się odzyskanym życiem sprzed lat.
Dostałem zgodę na trening z zespołem U21 Aston Villi w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Wykonaliśmy kilka testów sprawnościowych w ciągu ostatnich dwóch tygodni, które potwierdziły moją gotowość do gry. Jestem niezwykle podekscytowany możliwością powrotu na boisko i zamierzam pomóc Aston Villi w powrocie na boiska Premier League!


Aston Villa ma za sobą katastrofalny sezon, po którym zespół z Birmingham z hukiem spada do Championship. Czkawką odbiły się nietrafione decyzje personalne, fatalny dobór trenerów i brak motywacji zespołu do walki o utrzymanie. Petrov może stać się postacią, która zainspiruje zespół do powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Bułgar wypowiedział się już na temat wtopy zespołu: "To nie były pojedyncze błędy, lecz jeden wielki nietrafiony kolektyw. Klub musi zrozumieć, że przed nim kluczowe 12 miesięcy i tym razem wszystko musi pójść jak należy. Chcę być z nimi i wspierać ich w powrocie na szczyt".

Czy 36-letni pomocnik znowu będzie ważnym punktem zespołu? Tego nie można wziąć za pewnik, jego obecność może okazać się jednak kluczowa. Wszyscy trzymamy kciuki za Stiliana.

ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie