Zaszczepieni na Rio de Janeiro

Inne
Zaszczepieni na Rio de Janeiro
fot. PAP
Igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 sierpnia

Około 200 polskich sportowców, czyli więcej niż dotychczas uzyskało kwalifikację, poddało się już szczepieniom zalecanym przed wylotem na igrzyska w Rio de Janeiro - poinformował lekarz kadry olimpijskiej Jarosław Krzywański.

Trochę się obawialiśmy ze względu na różne fobie, mody, ruchy antyszczepionkowe, że będziemy mieli pewien problem. Natomiast sportowcy prezentują bardzo dojrzałe podejście i jest to w pewnym sensie efektem bardzo dobrej pracy zespołu medycznego, edukacji, rzeczowego wyjaśnienia korzyści, jakie mogą z tego płynąć. W sporcie nie mówimy o groźnych powikłaniach związanych z wieloma chorobami, bo to są młodzi i najczęsciej zdrowi ludzie. Używamy określenia stracone szanse - na start, na medal, na dobre miejsce - powiedział lekarz polskiej kadry olimpijskiej Jarosław Krzywański.

 

Zachęca on do skorzystania ze szczepień wszystkich wybierających się do Brazylii: działaczy, sportowców, ale i kibiców. - Jeśli możemy zapobiegać jakiejś chorobie za pomocą szczepień, to jest to najskuteczniejsza i najtańsza metoda - podkreślił. W ośmiu placówkach w Polsce zaszczepniło się już ok. 220 osób. - To nie tylko sportowcy, ale i działacze oraz trenerzy. W tej chwili szczepienia cały czas trwają, w ośmiu ośrodkach w całej Polsce. Praktycznie dwa razy w tygodniu poszczególne grupy są kwalifikowane i myślę, że ta liczba będzie sporo wyższa - zaznaczył Krzywański.

 

Jak dodał, dla wszystkich chętnych wystarczy szczepionek. - Nie mamy limitu, jeśli chodzi o szczepienia, wynikające z pobytu w Brazylii. Mamy pewne ograniczenia, wynikające ze szczepienia osób przeciwko grypie, występującej na półkuli południowej, ale dla wszystkich sportowców na pewno starczy - zapewnił.

 

Igrzyska w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia. Po raz pierwszy rozegrane zostaną w Ameryce Południowej. Ostateczny skład polskiej reprezentacji zostanie zatwierdzony przez zarząd PKOl 14 lipca.

MARLE, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie