Prezes PZMot: Bezpieczeństwo priorytetem 73. Rajdu Polski

Moto
Prezes PZMot: Bezpieczeństwo priorytetem 73. Rajdu Polski
fot. PAP

Zapewnienie bezpieczeństwa kibicom przebywającym w rejonie odcinków specjalnych podczas 73. Rajdu Polski, siódmej rundy mistrzostw świata, będzie jednym z najważniejszych zadań - podkreślił prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski.

Jak przyznał, w ubiegłym roku organizatorzy dostali od przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) "żółtą kartkę" właśnie za bezpieczeństwo.

 

Takie samo ostrzeżenie dotyczyło Rajdu Argentyny. W obu krajach służby porządkowe nie były w stanie utrzymać kibiców w wyznaczonych na trasie, bezpiecznych miejscach. Fani nie reagowali na ich polecenia, przemieszczali się po trasie, prowadzili do zagrożenia.

 

"W tym roku musimy zrobić wszystko, aby delegaci FIA nie mieli żadnych zastrzeżeń. FIA nalega na poprawę zachowania kibiców, oni muszą przestrzegać reguł bezpieczeństwa. To jest jeden z warunków utrzymania Rajdu Polski w kalendarzu mistrzostw świata. Na odcinkach specjalnych wprowadzone zostaną strefy dla widzów, będzie ich więcej niż w latach poprzednich, będą lepiej wyposażone. W niektórych będą nawet wydzielone miejsca dla dzieci. Maluchy otoczone zostaną opieką, gdy rodzice będą obserwowali zawody" - powiedział Witkowski.

 

Po ubiegłorocznej "żółtej kartce", organizatorzy wprowadzili szereg zmian mających poprawić bezpieczeństwo. Kontrolująca na początku maja stan przygotowań do imprezy na Mazurach przedstawicielka FIA Michele Mouton, wicemistrzyni świata z 1982 roku, zaakceptowała wszystkie działania.

 

Francuzka wiele razy podkreślała, że właśnie kwestia bezpieczeństwa będzie najważniejszym elementem oceny imprezy, co bezpośrednio będzie miało wpływ na podpisanie nowej umowy o organizacji rundy mistrzostw świata.

 

73. Rajd Polski odbędzie się w 95. rocznicę pierwszej imprezy, która odbyła się w dniach 23-25 czerwca 1921 roku. Wtedy na trasie z Warszawy do Białowieży i ponownie do Warszawy rywalizowały załogi w... sześciu samochodach.

 

Tegoroczna trasa ma 1250 km w tym 310 km odcinków specjalnych. Planowano ich 22., ostatecznie rozegranych będzie 21. Impreza rozpocznie się w czwartek 30 czerwca superoesem na torze w Mikołajkach, a zakończy w niedzielę 3 lipca odcinkiem Power Stage, na którym trójka najszybszych zawodników zdobędzie dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

 

W dniach imprezy organizatorzy spodziewają się przyjazdu około 150 tysięcy fanów. Już dzisiaj miejsca w hotelach rezerwują kibice z Francji, Finlandii, Norwegii. Sporo miłośników sportu motorowego przyjedzie także z Czech, gdyż południowi sąsiedzi nie organizują rundy mistrzostw świata.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie