MP w ciężarach: Poważne dźwiganie na pomoście w Mroczy

Inne
MP w ciężarach: Poważne dźwiganie na pomoście w Mroczy
fot. Cyfrasport

Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w podnoszeniu ciężarów, które w nadchodzący weekend zostaną rozegrane w Mroczy, będą ostatnim sprawdzianem kadry przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro.

Seniorzy będą rywalizowali już po raz 86., kobiety wystąpią w mistrzostwach kraju po raz 23. Zawody odbędą się w nowej hali, wybudowanej dzięki wsparciu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, ogromnej pomocy finansowej ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także z Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatu Nakielskiego.

Mrocza, miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, jest od lat jednym z najbardziej prężnych ośrodków podnoszenia ciężarów w kraju. W miejscowym klubie MGLKS Tarpan karierę zaczynali bracia Zielińscy - mistrz olimpijski z Londynu i mistrz świata w kat. 85 kg Adrian oraz mistrz Europy z 2016 roku w kat. 94 kg Tomasz.

Od stycznia 2016 roku bracia Zielińscy przenieśli się do Bydgoszczy i aktualnie reprezentują barwy CWZS Zawiszy.

Na początku ubiegłego tygodnia głośno zrobiło się o młodszym z braci Tomaszu, który wraz z Krzysztofem Szramiakiem zostali za niesubordynację usunięciu z kadry. Decyzji podjętej przez prezesa Szymona Kołeckiego nie zaakceptował jednak zarząd PZPC. Obaj wystartują w mistrzostwach Polski.

Jak zapewniają organizatorzy, w tegorocznych mistrzostwach kraju wystartują wszyscy czołowi zawodnicy i zawodniczki Polski. Wśród kobiet na pomoście w Mroczy nie zabraknie mistrzyni kraju z ubiegłego roku w kat. 48 kg Agnieszki Zacharek (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

W kat. 53 kg tytułu będzie broniła Wioleta Jastrzębska (WLKS Siedlce Nowe Iganie). W 58 kg zapowiada się zacięta walka pomiędzy najlepszą w ostatnich latach w punktacji Sinclaira zawodniczką w Polsce Joanną Łochowską (UKS Zielona Góra) a Katarzyną Kraską (KPC Górnik Polkowice) i Agatą Rok (SKS Feniks Siedlce).

W wadze do 63 kg wystąpią wszystkie medalistki sprzed roku - złota Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (CWZS Zawisza Bydgoszcz), srebrna – Katarzyna Ostapska (Tytan MAKS Oława) i brązowa – Aleksandra Michalska (KPC Górnik Polkowice).

W kat. 69 kg obronę tytułu zapowiada Patrycja Piechowiak (LKS Budowlani Całus Nowy Tomyśl), ale o najwyższe miejsce na podium chce walczyć także trzecia w poprzednim sezonie Maria Wrzosek (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

W Mroczy zabraknie tylko jednej mistrzyni Polski z 2015 roku Aleksandry Mierzejewskiej (Legia Warszawa) w kat. + 75 kg.

Równie mocna obsada będzie wśród mężczyzn. Na pomoście pojawią się mistrzowie z ubiegłego roku: w kat. 56 kg – Dominik Kozłowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz), w kat. 62 kg Dariusz Januś (MLKS Lechia Sędziszów Młp.), który teraz wystąpi w wadze 69 kg. Jego rywalem będzie obrońca tytułu Damian Wiśniewski (CZWS Zawisza Bydgoszcz).

W 77 kg zgłoszony jest mistrz z 2015 roku Szramiak (Tytan MAKS Oława), a w 85 kg Krzysztof Zwarycz (KS Budowlani Opole).

W niegdyś "polskiej" kategorii 94 kg (dwa srebrne medale olimpijskie zdobyte przez Szymona Kołeckiego), tytułu będzie bronić Adrian Zieliński, a drugiego miejsca jego młodszy brat Tomasz (obaj CWZS Zawisza Bydgoszcz). Obok nich wystąpią m.in. Łukasz Grela (AZS AJD KU Częstochowa), Bartosz Samp (MKS Rzemieślnik Malbork), Damian Szczepanik (CLKS Mazovia Ciechanów), Bartłomiej Barth (KS Budowlani Opole), Mateusz Kaszuba (SKS Feniks Siedlce).

W 105 kg zgłoszony jest obrońca tytułu Bartłomiej Bonk (KS Budowlani Opole), mocny kandydat do ekipy na Rio, a jego partner i rywal z klubu Arkadiusz Michalski (KS Budowlani Opole) zdecydował się na start w +105 kg. Tytułu wśród najcięższych będzie bronił Daniel Dołęga (KS Budowlani Opole).

W Mroczy walka będzie się toczyła o pięć nominacji olimpijskich - cztery wśród panów i jedną wśród pań.

JP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze